اهمیت انتظارات بیمار از نتیجه کاشت مو و کاشت ابرو 

هنگامی که یک بیمار برای مشاوره قبل از عمل به یک متخصص کاشت مو مراجعه می‌کند دلایل فراوانی برای انجام عمل پیوند موی سر و یا ابرو برای خود دارد، این بیمار ممکن است یک زن یا یک مرد باشد، غالبا بیماران مرد به خاطر ریزش موی آندروژنتیک ارثی و در حالی که موهایشان را از دست داده‌اند و یا در حال از دست دادن موهایشان هستند مراجعه می‌نمایند و مراجعین زن اغلب زنانی هستند که ابروهایشان در اثر برخی از بیماری‌ها کم‌پشت شده یا ریزش پیدا کرده و یا بخش‌هایی از ابروهای خود را در اثر انجام تاتو از دست داده‌اند، البته ممکن است هر یک از دو جنس به هر یک از دلایل دیگر نیز جهت انجام کاشت مو و یا کاشت ابرو مراجعه نمایند.

در جلسه مشاوره مهم‌ترین نکته این است که برای پزشک انتظارات بیمار از انجام کاشت مو و یا کاشت ابرو به‌طور واضح روشن شود، پس از این که انتظارات به‌طور کامل شرح داده و درک شدند آنگاه نوبت پزشک است که برای بیمار توضیح دهد که کدام یک از انتظارات و توقعاتش با کاشت مو و یا کاشت ابرو امکان‌پذیر است و برای کدام یک باید سراغ روش‌های دیگر مانند دارودرمانی و یا اسکالپ میکرو پیگمنتیشن برود، همچنین باید توضیح دهد که برای برآوردن این انتظارات کدام روش‌های کاشت مو FUT)، FUE و یا ترکیبی) منجر به جلب رضایت بیمار خواهد شد.

باید در نظر داشت که این جلسه مشاوره کاشت مو به‌مثابه یک جلسه توجیهی باید برای هر دو سمت موردتوجه قرار گیرد چرا که در صورت عدم توجیه هر یک از طرفین امکان بروز مشکلات بعدی بسیار زیاد است، از این رو توصیه می‌گردد که جلسه ویزیت و مشاوره قبل از عمل حتما باید توسط خود پزشک و نه منشی و یا حتی تکنیسین‌های کاشت مو، برگزار گردد.

میکرو اسکالپ

 

انتظارات بیماران از کاشت مو

شایع‌ترین دلایلی که مردان به دنبال کاشت مو هستند عبارت‌اند از:

  • جلوگیری از ایجاد ظاهر پیری زودرس به خاطر از دست دادن موهای سر
  • بازگرداندن اعتماد به نفسی که به خاطر کم‌پشت شدن موها از بین رفته
  • ایجاد ظاهر بلوغ و تکامل مردانه با کاشت ریش و سبیل در نواحی که این موها رشد نکرده‌اند
  • استتار و پوشش جای زخم‌های مختلف که باعث ایجاد ظاهر زشت و غیرطبیعی در صورت شده‌اند

 

شایع‌ترین دلایلی که زنان به دنبال کاشت مو هستند عبارت‌اند از:

  • کم‌پشت شدن و یا از دست دادن بخش‌هایی از موهای ابرو
  • کم‌پشت شدن یا ریزش موها با الگوی زنانه
  • استتار و پوشش جای زخم‌های مختلف که باعث ایجاد ظاهر زشت و غیرطبیعی در صورت شده‌اند

 

ریزش مو ارثی

 

باید در نظر داشت ریزش مو می‌تواند یک حادثه تلخ و مهم در زندگی یک مرد باشد و ممکن است روی تصوری که فرد از ظاهر خودش در اجتماع و محل کارش دارد نیز تأثیر بگذارد. برای برخی از مردان، ظاهر پیری زودرس ناراحت‌کننده‌ترین آثار ریزش مو است که نه تنها در زمینه فعالیت اجتماعی و اقتصادی بلکه در روابط خانوادگی و حتی زناشویی نیز ممکن است اثرگذار باشد. همچنین در مورد جای زخم و یا عدم رشد کامل موهای صورت نیز وضع به همین‌گونه است.

البته مردانی نیز هستند که ممکن است عقیده داشته باشند که اعتماد به نفس آن‌ها تحت تأثیر ریزش موهایشان قرار نمی‌گیرد و حتی این که افراد به آن‌ها به‌عنوان یک فرد طاس و مجزا از بقیه نگاه می‌کنند جالب است اما برخی از مردان نیز هستند که در پس چهره قوی و مستحکمی که از خود نشان می‌دهند به شدت از این نقیصه‌ها رنج می‌برند.

وضعیت در مورد زنان گاهی بدتر است مخصوصا در جوامعی که ملاک قضاوت در مورد زنان زیبایی آن‌ها می‌باشد ریزش مو و یا وجود نواقصی در ابرو شدیداً می‌تواند در موفقیت اجتماعی و اقتصادی زنان تاثیر گذار باشد. همچنین وجود برخی از این عیوب می‌تواند اعتماد به نفس زنان را نیز از بین برده و زندگی شخصی و روابط زناشویی آنان را نیز تحت تاثیر قراردهد.

 

وظایف پزشک کاشت مو

دلایل آشکار و نهان شخصی زیادی می‌تواند عمیقاً بر روی انتظارات فرد از کاشت مو و کاشت ابرو تأثیر بگذارد به همین دلیل پزشک باید برای برنامه‌ریزی عمل پیوند مو و یا پیوند ابروی مناسب در یک جلسه مشاوره حضوری پیش از قطعی شدن انجام عمل ابتدا تمامی صحبت‌های مراجعین کاشت مو و ابرو را به‌دقت شنیده و انتظارات و توقعات آن‌ها از انجام کاشت مو و ابرو را درک کرده و سپس راجع به انتخاب تکنیک مناسب، انجام کاشت مو در سن صحیح، نتیجه نهایی حاصل از انجام عمل و هزینه قابل قبول برای بیمار در جلسه مشاوره کاشت مو با مراجعین وقت کافی بگذارد.

همچنین اگر دلایلی که بیمار به خاطر آن به دنبال انجام کاشت مو است انتظاراتی غیرواقعی باشد (به‌عنوان مثال، بازگرداندن ظاهر یک مرد ۴۰ ساله به ظاهر او در سن ۲۰ سالگی) باید این انتظارت برای گرفتن نتیجه بهتر توسط پزشک برای بیمار در یک چهارچوب واقعی قرار بگیرد و پزشک پس از اطمینان از حصول فهم مشترک و توافق اقدام به انجام کاشت مو و ابرو نماید.

البته در این بین بعضی از مراجعین کاشت مو و کاشت ابرو ممکن است از برخی مشکلات روانی مانند ترس از زشتی (دیسمورفوفوبیا) و یا کندن وسواسی موها (تریکوتیلو مانیا) نیز رنج ببرند که این وظیفه پزشک است که در جلسه ویزیت اولیه با تشخیص این مشکلات، بیمار را به روانپزشک یا روانشناس متخصص در این زمینه‌ها ارجاع دهد و تا زمان رفع این قبیل مشکلات اقدام به انجام عمل کاشت مو و ابرو ننماید.

در پایان باید گفت تا زمان حصول یک توافق مشترک که ناشی از فهم دو طرفه دغدغه‌های بیمار و محدودیت‌های پزشک در رفع آن‌ها نباشد به هیچ عنوان نباید دست به انجام عمل کاشت مو و کاشت ابرو و یا هیچ یک از انواع عمل‌های زیبایی دیگر زد.