کاشت مو به روش FUT

فرآیند پیوند موی طبیعی به دو مرحله اصلی برداشت و کاشت تقسیم می‌شود. برداشت یا برداشتن گرافت‌ها از پشت سر فقط به سه روش اصلیFUT، FIT (FUE) و ترکیبی انجام می‌شود. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که متاسفانه در ایران مدتی است کلینیک‌ها و افراد سود جو برای جذب مشتری از روش‌هایی به نام کاشت مو به روش SUT و کاشت مو به روش HRT نام می‌برند و این روش‌ها را جز یکی از بهترین روش‌‌های کاشت مو می‌دانند که در اصل این دو روش از نظر علمی مورد قبول نیست و حتی انجمن بین‌المللی متخصصین کاشت مو هم این روش‌ها را تایید نکرده است و فقط سه روشی که در ابتدای مقاله به آن‌ها اشاره شده تکنیک‌های مورد استفاده و اصولی در کاشت مو و کاشت ابرو می‌باشند.

امروزه یکی از سوالات و نگرانی‌های اساسی اکثر افرادی که متقاضی پیوند مو هستند این می‌باشد که کدام روش کاشت برای من مناسب است؛ آیا پزشک بهترین روش کاشت مو را برای من انتخاب می‌کند؛ از این رو در این نوشته دکتر نوایی به‌طور کامل به شرح کاشت مو به روش FUT پرداخته است و تمام مواردی که مربوط به این روش می‌باشد، توضیح داده‌اند.

 

انواع روش‌های کاشت مو

تصویر۱: تکنیک‌های کاشت مو

کاشت مو به روش نواری چگونه است؟

متد FUT(Follicular unit transplantation) یا همان روش نواری در پیوند مو، شامل برداشت یک باریکه پوستی به شکل نوار از پشت سر به عرض حدود ۲ سانتی‌متر توسط جراحی و سپس بخیه دو لبه پوست به یکدیگر می‌باشد. جراحی به‌صورت سرپایی می‌باشد و با بیحسی موضعی انجام گرفته و بیمار هوشیار می‌باشد ممکن است تعدادی از بیماران درجاتی از اضطراب را تجربه نمایند که به همین دلیل می‌توان از داروهای ضد اضطراب و آرام‌بخش کمک گرفت.

نوار برداشته شده سپس توسط تکنیسین‌ها با استفاده از تیغ‌های مخصوص جداسازی، مرتبا به قطعات کوچک‌تری تقسیم شده تا نهایتا به واحدهای فولیکولار (Follicular Unit) که به آن‌ها گرافت گفته می‌شود (و هریک شامل یک تا چهار تار مو همراه با پیاز موها، مقداری بافت پیوندی، غدد سباسه، عضله ارکتور پیلای، شبکه عروقی-عصبی هستند) تقسیم می‌گردند.

اما چرا تکنیک FUT که جراحی دارد و تهاجمی‌تر می‌باشد همچنان در بعضی از موارد به روش برداشت تک به تک یا FIT ترجیح داده می‌شود؟ که پاسخ این سوال در سه مورد اساسی خلاصه می‌شود:

  1. تعداد بیشتر تار موی قابل برداشت.
  2. آسیب کمتر به گرافت‌ها در حین برداشت.
  3. طول زمان کمتر عمل.

تفاوت کاشت مو FIT و FUT چیست؟

در این بخش می‌خواهیم این مورد را بررسی کنیم که چگونه روش FUT تعداد بیشتری تار مو نسبت به روش تار به تار یا FIT فراهم می‌آورد؟ که در ادامه توضیح داده شده است.

بانک موی پشت سر به دو ناحیه ایمن یا safe و ناایمن یا high risk تقسیم‌بندی می‌شود، موهایی که از قسمت ایمن برداشت می‌شوند بعد از کاشت هرگز دچار ریزش نخواهند شد اما موهای ناحیه ناایمن ممکن است بعد از گذشت چند سال از کاشت مو دچار نازک شدن و ریزش شوند، در روش نواری به دلیل برداشت نوار از چین پوستی پشت سر که در ناحیه ایمن قرار گرفته، خودبه‌خود موی برداشت شده نیز از ناحیه ایمن می‌باشد حال اینکه در روش تار به تار چنانچه پزشک بی‌تجربه یا بیمار بیش از حد جوان باشد به‌طوری که نواحی تحت تاثیر ریزش موی ارثی مشخص نشده باشد ممکن است برداشت مو از ناحیه ناایمن انجام شود که در آینده دچار ریزش خواهد گردید، حال در نظر بگیرید هدف فقط برداشت مو از ناحیه ایمن باشد، اگر کل این ناحیه به‌صورت نوار برداشت شده تعداد تار موی بیشتری فراهم می‌آورد یا هنگامی که به‌صورت پراکنده و تک به تک و با ایجاد فاصله‌ای بین موها برداشت شوند؟ قطعا هنگامی که ناحیه به‌صورت یک نوار برداشت شود.

 

بانک مو ضعیف و بانک مو ایمن در کاشت مو

تصویر۲: نمایش نواحی بانک مو ایمن و بانک مو ضعیف (غیر امن) در کاشت مو

برخی اوقات متخصصین کاشت مو بی‌تجربه به دلیل عدم توانایی یا ترس از انجام جراحیFUT، در بیمارانی که دارای ریزش موی وسیع و نیاز به تعداد تار موی بالا دارند، جهت برداشت تعداد بیشتر تار مو برای پوشش ناحیه وسیع ریزش مو، اصرار به استفاده از روش FIT دارند و دست به انجام خطایی با نام “برداشت بیش از حد” یا aggressive over harvesting می‌زنند که نتیجه آن نخ‌نما یا تنک شدن بیش از حد بانک پشت سر همراه با تخریب پوست آن ناحیه می‌باشد که نتیجه آن ایجاد نمای زشت و نازیبایی در پشت سر بیمار است، در این‌گونه بیماران با وسعت گسترده ریزش مو، بهتر می‌بود که به‌جای روش تار به تار از روش برداشت نوار یا روش ترکیبی استفاده می‌گردید.

آسیب کمتر به پیازهای مو در روش نواری به این دلیل است که در این روش تمام محتوای سطح مقطع پوست توسط تکنیسین قابل مشاهده و امکان آسیب به هر یک از اجزا گرافت‌ها (که وجود همگی آن‌ها برای رشد مو الزامی است) در حین پروسه جداسازی بسیار پایین است و در واقع کمترین آسیب ممکن به گرافت‌ها درحین برداشت نوار و قطعه‌قطعه کردن آن‌ها وارد می‌شود لذا گرافت‌های موی برداشت شده پس از کاشت با درصد بالای ۹۰% رشد می‌کنند، در کلینیک دکتر نوایی برای جلوگیری از آسیب‌های حین جداسازی گرافت‌ها به جای بزرگ‌نماهای معمول از میکروسکوپ با قدرت بزرگنمایی بالا استفاده می‌شود.

 

تفاوت کاشت مو fit و fut جیست

تصویر۳: تفاوت کاشت مو FIT و FUT

کوتاه بودن طول زمان عمل نتیجه این مورد است که به‌محض برداشت نوار در یک پروسه همزمان جداسازی گرافت‌ها و کاشت گرافت‌ها همزمان انجام می‌شود اما در روش تار به تار اول موها از پشت سر برداشت و در مرحله بعد در ناحیه مورد نظر کاشت می‌شوند و در واقع به یک بازه زمانی دو برابر برای انجام پروسه نیاز می‌باشد چرا که برداشت و کاشت نمی‌توانند همزمان انجام شوند.

طول زمان کمتر عمل به‌جز اینکه به‌راحتی و آسایش بیمار در طول عمل کمک می‌نماید، مزیت بسیار بزرگ‌تری دارد و آن این است که هرچه طول زمان بیرون ماندن گرافت‌ها از خون‌رسانی پشت سر تا رسیدن به خون‌رسانی ناحیه کاشت مو کوتاه‌تر باشد امکان زنده ماندن گرافت بیشتر است و این یکی از برتری‌های عمده کاشت مو به روش برداشت نوار می‌باشد.

 

آیا جای خط بخیه کاشت مو از بین می‌رود؟

نهایتا سوال بسیاری از مراجعین این است که جای برداشت نوار پشت سر مشخص است یا خیر؟ دکتر پارسا نوایی متخصص کاشت مو در اصفهان در پاسخ به این سوال گفت: در گذشته به دلیل ناکارآمد بودن تکنیک‌های جراحی جای برداشت نوار مشخص می‌شد، اما امروزه در کلینیک‌هایی که مانند کلینیک دکتر نوایی برداشت نوار توسط خود پزشک و با استفاده از تکنیک‌های جراحی پلاستیک و با متدهای بدون اسکار یا scarless برداشت می‌شود تقریبا هیچ چیز پشت سر مشخص نخواهد بود. البته بدیهی است که در صورت ماشین کردن موها جای برداشت نوار مشخص خواهد بود و همان‌طور که در شکل شماره «۴» مشاهده می‌کنید جای برداشت تار به تار موها در روش FIT هم با ماشین کردن موها مشخص می‌شود، اما مساله این است که در حالت ماشین نشده جای برداشت‌ها مشخص نباشد که با استفاده از تکنیک‌های فوق‌الذکر  در روش نواری هیچ اثری از جای بخیه به جا نخواهد ماند. 

 

اسکار به جا مانده از روش کاشت مو fitتصویر۴: اسکار به جا مانده از روش کاشت مو FIT) FUE)