دوره نقاهت کاشت مو چه مدت است؟

دوران نقاهت بعد از کاشت مو یا مدت‌زمان بهبودی بعد عمل پیوند مو یکی از چالش‌های اساسی برای افرادی است که عمل کاشت مو انجام داده‌اند یا قصد انجام این عمل را دارند. در واقع می‌توان گفت: دیدگاه افراد از دوران نقاهت عمل کاشت متفاوت است که در این مطلب از دیدگاه‌های مختلف، موضوع دوره نقاهت عمل کاشت مو مورد بررسی قرار گرفته است.

با توجه به این که مدت زمان نقاهت کاشت مو در مقایسه با عمل‌های دیگر، طولانی‌تر است و فرد تا رشد کامل موها باید مراقبت‌های لازم را انجام دهد در ادامه به طور کامل به مدت زمان بهبودی پیوند مو بعد از کاشت تا یک سال مورد بررسی قرار گرفته است و همچنین مراقبت‌های ضروری که در این دوران باید رعایت شود، توضیح داده شده است.

دوران نقاهت بعد از کاشت مو

زمان بهبود کاشت مو چقدر است؟

اگر تا به حال به انجام کاشت مو فکر کرده‌اید، احتمالاً از خود پرسیده‌اید که روند بهبودی چگونه می‌تواند باشد. بهبود کاشت مو چقدر طول می‌کشد؟ آیا این روش دردناک خواهد بود؟ آیا جای زخم بزرگی در پشت سرم باقی خواهد ماند؟

با توجه به ماهیت تغییردهنده کاشت مو، بسیاری تصور می‌کنند که این یک جراحی بزرگ و تهاجمی است. بنابراین، ممکن است تعجب کنید که بدانید کاشت مو در واقع یک روش نسبتاً بدون درد و ساده است که کم تهاجمی است و بنابراین با زمان کوتاهی همراه است. در عرض یک یا دو روز، اکثر افرادی که پیوند مو دریافت می‌کنند، می‌توانند با فولیکول‌های موی جدید خود برای رشد به برنامه طبیعی خود بازگردند.

اگرچه روند بهبودی پس از کاشت مو در بیماران مختلف متفاوت است، اما این دوره حدود ۱ سال را شامل می‌شود. پس از جراحی، سه روز اول بسیار مهم است. ممکن است شب اول کمی درد داشته باشد اما اگر از مسکن‌های تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید، می‌توانید شب راحتی داشته باشید.

در روزهای اول پس از کاشت تا حد امکان باید به پشت بخوابید و با سطح کاشت تماس نداشته باشید. روز بعد از عمل باید به کلینیک مراجعه کنید تا پانداژ کاشت مو شما را بردارند و پانسمان را تعویض کنند.

در طی ۳ روز اول، ممکن است خونریزی جزئی در ناحیه‌ای که فولیکول‌های مو پیوند شده برداشته شده باشد و در ناحیه پیوند شده، طبیعی است. برای جلوگیری از التهاب باید دوره آنتی‌بیوتیکی را که پزشک تجویز کرده است به طور منظم در پنج روز اول پس از عمل و بدون وقفه استفاده کنید.

از آنجایی که آنتی بیوتیک مستقیماً در خون شما مخلوط می‌شود، ممکن است با داروهایی که استفاده می‌کنید تداخل داشته باشد و نتایج منفی ایجاد کند. از آنجایی که استعمال دخانیات نیز بر روند بهبودی تأثیر منفی می‌گذارد، به همین ترتیب توصیه می‌شود تا چند وقت پس از عمل پیوند سیگار نکشید و از مصرف مشروبات الکلی خودداری نمایید.

حداقل تا دو هفته الی یک ماه پس از کاشت مو باید از انجام ورزش‌های سنگین و اجباری پرهیز کرد زیرا ورزش باعث افزایش فشارخون و ضربان قلب می‌شود. افزایش ضربان قلب می‌تواند به فولیکول‌های موی پیوند شده با ایجاد خونریزی در میکرو کانال‌هایی که فولیکول‌های مو در آن کاشته می‌شوند آسیب برساند. توصیه می‌کنیم حداقل تا یک هفته از فعالیت‌هایی که شما را خسته می‌کنند و باعث تعریق می‌شوند، دوری کنید.

با این حال، ۴ الی ۵ روز پس از عملمی توانید پیاده‌روی‌های سبک انجام دهید که شما را خسته نمی‌کند و عرق نمی‌کند. پس از عمل کاشت مو، باید ناحیه کاشته شده را به مدت حدود ۲ هفته از نور خورشید محافظت کنید. وقتی بیرون می‌روید، می‌توانید کلاهی بپوشید که سرتان را در برابر آفتاب محافظت کنید.

ما به شما توصیه می‌کنیم در این فرآیند صبور باشید. پس از ماه چهارم، موهای شما حتی بلندتر می‌شوند و شروع به تشکیل ساختار می‌کنند. از ماه هشتم خواهید دید که موهای کاشته شده شما پرپشت و پرپشت شده است. حدود ۱ سال پس از عمل، موهای کاشته شده شما ضخیم‌تر می‌شوند و ظاهری طبیعی مانند موهای فعلی شما به خود می‌گیرند.

برای این که بفهمید روند بهبودی ممکن است چگونه باشد، چند سوال رایج در مورد روزهای بعد از عمل کاشت مو را بررسی کرده‌ایم.

چند روز بعد از کاشت مو باید استراحت کرد

چه زمانی می‌توانم موهای کاشته شده خود را لمس کنم؟

در حالی که ممکن است وسوسه‌انگیز باشد که انگشتان خود را در خط موی جدید خود بچرخانید، اما باید از لمس موهای پیوند زده شده در روزهای بعد از عمل خودداری کنید. انجام این کار می‌تواند گرافت‌های تازه کاشته شده را از جای خود خارج کند و در نهایت نتایج عمل را تغییر دهد. پس از پنج روز، می‌توانید موهای کاشته شده خود را در صورت نیاز به آرامی لمس کنید.

چه مدت بعد از جراحی می‌توانم موهایم را بشوییم؟

بعد از باز کردن پانسمان باید سر خود را شست‌وشو دهید و رفتن زیر دوش آب به‌طور مستقیم تا یک هفته بعد از عمل کاملا ممنوع است. دوش بدن بعد از ۲۴ ساعت کاملاً خوب است اما باید از خیس شدن پوست سر خود در پنج روز اول بهبودی خودداری کنید.

هنگامی که بعد از جراحی شروع به شستشوی موهای خود کردید، باید به مدت ۵ روز از دست زدن به پیوندها خودداری کنید. شستشوی بیش از حد تهاجمی یا قرار دادن پوست سر در معرض فشار شدید آب می‌تواند گرافت‌های تازه کاشته شده را از بین ببرد. برای ایمن بودن هنگام شامپو زدن زیر دوش، توصیه می‌کنیم به جای ایستادن مستقیم زیر سر دوش، سعی کنید از فنجان یا کاسه برای ریختن آب به آرامی روی سر خود استفاده کنید. در عرض یک هفته، می‌توانید طبق معمول به شامپو زدن برگردید.

آیا در دوران نقاهت پیوند مو دچار ریزش مو خواهم شد؟

موهای کاشته شده شما در عرض چند هفته پس از کاشت می‌ریزند. جای نگرانی نیست زیرا ۹۰ درصد بیماران این مرحله را پشت سر می‌گذارند. این واقعیت به دلیل این است که گرافت ها با فعال کردن مکانیسم دفاعی به دلیل ضربه‌ای که در حین برداشتن فولیکول‌های مو در کاشت مو ایجاد می‌شود، به فاز خواب (تلوژن) می‌روند.

موهای کاشته شده شما از ماه دوم تا چهارم وارد چرخه رشد جدیدی می‌شوند و به روشی سالم شروع به رشد می‌کنند. پس از عمل، ممکن است یک پدیده پس از پیوند به نام “ریزش شوک” را تجربه کنید که بسیار معمول است.

در حالی که مشاهده ریزش مو پس از انجام پیوند ممکن است نگران‌کننده باشد اما در برخی از بیماران این بخشی اجتناب‌ناپذیر از روند بهبودی و رشد مجدد مو خواهد بود. با این حال، مطمئن باشید که این به طور کلی یک مرحله موقت در نظر گرفته می‌شود و تا ظرف چند هفته برطرف شود.

3 ماه بعد ار کاشت مو

چه مدت بعد از جراحی می‌توانم ورزش کنم؟

پس از انجام عمل، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که برای حدود دو هفته از فعالیت بدنی شدید خودداری کنید. در حالی که ممکن است برای رفتن به باشگاه اصرار داشته باشید اما رعایت این دستورالعمل مهم است زیرا ورزش می‌تواند تأثیر مضری بر بهبودی شما داشته باشد. علاوه بر خطر کنده شدن گرافت موی تازه پیوند شده، ورزش معمولاً باعث عرق می‌شود که می‌تواند پوست سر را تحریک کند و فشار خون شما را افزایش دهد.

خوشبختانه، می‌توانید پس از گذشت یک هفته از عمل خود، با ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری شروع کنید، به شرطی که باعث تعریق در شما نشود! پس از ۱۴ روز در صورت تائید پزشک می‌توانید به برنامه تمرینی عادی خود بازگردید.

بیشتر بخوانید
جهت اطلاع از بهترین زمان شروع انجام فعالیت‌های ورزشی بعد از جراحی پیوند مو می‌توانید به مطلب ورزش کردن بعد از کاشت مو مراجعه نمایید.

تورم بعد از کاشت مو چند روز طول می‌کشد؟

اگرچه کاشت مو یک روش غیرتهاجمی است اما همچنان یک عمل جراحی است که ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند. یکی از شایع‌ترین عوارضی که ممکن است بعد از کاشت مو تجربه کنید، تورم است.

این یک واکنش طبیعی بدن شما به یک آسیب یا ضربه است. حتی با یک روش ماهرانه و ملایم، ممکن است مقداری تورم در پیشانی و اطراف چشم خود تجربه کنید. علاوه بر واکنش بافت آسیب‌دیده، مایعاتی که در حین عمل کاشت مو برای بی‌حسی موضعی تزریق می‌شوند همچنین می‌تواند باعث تورم شود.

لازم است بدانید که تورم یک واکنش بدنی طبیعی و بی‌ضرر است. اگرچه بی‌ضرر است، اما مقداری تورم ممکن است باعث ناراحتی خفیف شود. برای جلوگیری از این امر، می‌توانید در حالی که سر خود را بالا نگه دارید و از خوابیدن روی شکم خودداری کنید، از کمپرس سرد روی ناحیه متورم استفاده کنید و از ورزش برای این دوره بهبودی کوتاه خودداری کنید.

 

تورم بعد از کاشت مو چند روز طول می‌کشد

بعد از جراحی چگونه باید بخوابم؟

با دانستن این که استراحت پس از جراحی چقدر اهمیت دارد، احتمالاً علاقه‌مند به یادگیری این هستید که بهترین روش خوابیدن بعد از کاشت مو چگونه است، بعد از پیوند مو به مدت ۳ روز پس از جراحی، باید سر خود را کمی بالا بیاورید، در حالت ایده آل با زاویه ۴۵ درجه بخوابید. این روش از تورم روی پوست سر جلوگیری می‌کند.

بیشتر بدانید
 یکی از اصول اولیه و مهم در مراقبت‌های بعد از جراحی پیوند مو طبیعی، نحوه صحیح خوابیدن است که در نتیجه نهایی و مراقبت‌ از گرافت‌های تازه کاشت شده بسیار موثر است جهت اطلاع از این موضوع فقط کافی است به مطلب نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو مراجعه نمایید.