کاشت مو در محل اسکار، زخم و بخیه

سر یکی از بخش‌های بدن است که نسبت به سایر اعضا بیشتر در معرض آسیب قرار دارد. آسیب‌های سر اغلب شامل صدمه دیدن پوست سر و ابرو که همراه با آسیب فولیکول‌های مو در این مناطق است، می‌باشد. مناطق آسیب‌دیده معمولا پس از بهبودی طاس می‌شوند.

یکی از علل شایع آسیب پوست سر تصادف اتومبیل است. فلز دندانه‌دار و شیشه می‌تواند باعث ایجاد زخم‌هایی شوند که منجر به بر جای گذاشتن اسکار وسیع شوند. برخی از افراد طی حوادثی در کودکی دچار صدماتی در پوست سر می‌شوند که مجبورند زخم ایجاد شده را برای بقیه زندگی خود تحمل کنند. سایر علت‌های صدمات فیزیکی به پوست سر شامل آسیب‌های ورزشی، حوادث صنعتی و خشونت فیزیکی می‌باشد.

سوختگی می‌تواند موجب ایجاد زخم گسترده و عمیق شود. سوختگی‌های حرارتی ممکن است توسط آتش، تماس با مواد داغ مانند فلز یا آب جوش یا دیگر مایعات ایجاد شود. سوختگی شیمیایی توسط خورنده مانند اسیدها یا قلیاهای صنعتی و محلول‌های تمیزکننده ایجاد می‌شود. سوختگی تابشی از طریق قرار گرفتن در معرض مقادیر بالایی از پرتوهای یونیزان، اشعه ایکس یا اشعه گاما ایجاد می‌شود.

تعدادی از بیماری‌های التهابی می‌توانند به پوست سر آسیب وارد کنند و زخم‌هایی به میزان کم یا زیاد برجای گذارند. این بیماری‌های التهابی شامل لوپوس اریتماتوزیس، پلانوپیلاریس و اشکال شدید پسوریازیس می‌باشند. همچنین شرایط عفونی و التهابی که به نظر مشابه با آکنه ندولار می‌آید باعث به جای گذاشتن اسکار و همچنین طاسی بعد از بهبودی زخم می‌شود (ایجاد آکنه ندولار در نواحی صورت، قفسه سینه و کمر اتفاق می‌افتد).

ایجاد اسکار می‌تواند به خاطر جراحی‌هایی مانند جراحی مغز و اعصاب که نیازمند ورود به درون جمجمه است، ایجاد شود. لیفت ابرو یا کشیدن پوست صورت ممکن است باعث ایجاد اسکار یا ریزش و عقب‌روی موهای ناحیه گیجگاهی شود.

گاهی اوقات زخم می‌تواند به‌وسیله خود شخص ایجاد شود به‌عنوان مثال زخم آلوپسی تراکشنال (کششی) ناشی از محکم بستن موها یا از طریق تریکوتیلومانیا که کندن جبری و از روی عادت وسواسی موها است.

کاشت مو در محل اسکار سوختگی

ترمیم مو در پوست سر زخمی

ضربه شدید به پوست سر، چه زخم باز ایجاد بشود چه نشود، باعث از بین رفتن فولیکول‌های مو می‌شود و به‌طور طبیعی در ناحیه‌ای از پوست که فولیکول‌ها از بین رفته‌اند، مو رشد نمی‌کند. اگر زخم پوست سر کوچک باشد ممکن است مشکل قابل‌توجهی از نظر زیبایی ایجاد نکند و در برخی از موارد فرد مبتلا به زخم پوست سر، موهایش را به‌گونه‌ای مرتب می‌کند تا جای زخم پیدا نشود. در بعضی موارد ممکن است نیاز به انجام یک جلسه میکرو اسکالپ سر باشد، اما گاهی اندازه و محل برخی از زخم‌ها ممکن است به‌گونه‌ای باشد که با تغییر مدل مو یا اسکالپ هم پنهان نشوند، در این موارد دیگر باید به فکر ترمیم ناحیه اسکار بود.

 

اسکالپ سر در جای زخم

آیا کاشت مو گزینه‌ای مناسب برای پوست سر زخمی است؟

پاسخ به این سوال در اکثر موارد مثبت است و در بیشتر موارد روش انتخابی معمولا کاشت مو است، متخصص ماهر و با تجربه می‌تواند در مناطق اسکار پوست سر، کاشت موهای موفقی داشته باشد. گاهی اوقات منطقه اسکار را می‌توان با جراحی برداشت و منطقه‌ای که نیاز به پیوند دارد را کاهش %LS����