فرق شوره و پوسته سر چیست؟

پوسته سر و شوره پوست سر با هم تفاوت دارند و هرکدام از آن‌ها به دلایل مختلفی ایجاد می‌شوند. شوره سر باعث پوسته‌پوسته شدن پوست سر می‌شود و ممکن است باعث ایجاد پوسته‌های قابل‌مشاهده روی لباس یا مو شود. در برخی موارد، به دلیل عفونت قارچی یا سایر عفونت‌های پوست سر است.

در مقابل، خشکی پوست سر زمانی اتفاق می‌افتد که پوست سر رطوبت کافی تولید یا نگهداری نکند. درک تفاوت بین شوره سر و پوست سر  می‌تواند به انتخاب درمان مناسب کمک کند. در این مطلب به طور کامل به مقایسه شوره سر و پوسته سر پرداخته شده است و روش‌های درمانی مناسب برای هر یک از آن‌ها توضیح داده شده است.

فرق شوره سر با پوسته سر چیست

مقایسه شوره سر با پوسته سر

خشکی پوست سر به دلیل کمبود رطوبت در پوست ایجاد می‌شود در حالی که شوره سر به دلیل چربی بیش از حد روی پوست سر و رشد بیش از حد مخمر مالاسزیا ایجاد می‌شود. شوره سر را نمی‌توان درمان کرد، اما علائم آن را می‌توان با شامپوی تخصصی کنترل کرد.

اگر پوست سر خشک و پوسته‌پوسته شده دارید، ممکن است به شوره سر مشکوک شوید اما می‌تواند نشانه خشکی پوست سر باشد. شوره سر و خشکی پوست سر علائم اصلی یکسانی دارند که عبارتند از ریزش پوسته‌پوسته و خارش پوست سر اما این دو حالت متفاوت هستند.

با پوست سر خشک، پوست شما تحریک شده و پوسته‌پوسته می‌شود. در مورد شوره سر، علت آن چربی بیش از حد روی پوست سر شما به همراه رشد بیش از حد مخمر به نام مالاسزیا است که از قبل روی پوست شما وجود دارد.

این روغن اضافی باعث می‌شود سلول‌های پوست ساخته شده و سپس ریزش کنند. دانستن این که کدام یک از این شرایط دارید می‌تواند به شما کمک کند تا درمان مناسب را دریافت کرده و آن پوسته‌ها را برای همیشه از بین ببرید.

توضیحات شوره سر پوسته سر
پوسته‌های روغنی و بزرگ که زرد یا سفید هستند

*

تکه‌های کوچک‌تر و خشک

*

خارش پوست سر

*

*

پوست چرب، قرمز، پوسته پوسته

*

خشکی پوست در قسمت‌های دیگر بدن

*

علل ایجاد پوسته سر

خشکی پوست سر یا پوسته سر زمانی اتفاق می‌افتد که پوست سر فاقد چربی کافی باشد تا پوست احساس روغن‌کاری کند؛ مانند سایر اشکال پوست خشک، این می‌تواند باعث خارش، پوسته‌پوسته شدن و تحریک شود همچنین می‌تواند باعث خشک به نظر رسیدن موها شود زیرا روغن پوست سر به حالت دادن موها کمک می‌کند.

افرادی که پوست خشک دارند بیشتر مستعد خشکی پوست سر هستند. این بدان معنی است که بسیاری از مواردی که باعث خشکی پوست می‌شوند نیز می‌توانند باعث خشکی پوست سر شوند، از جمله:

زمانی که پوست شما رطوبت کمی داشته باشد، پوست سر خشک می‌شود. پوست سر شما تحریک شده و پوسته‌پوسته می‌شود. اگر پوست سر شما خشک است، ممکن است پوست سایر قسمت‌های بدن مانند بازوها و پاها نیز خشک باشد. خشکی پوست سر نیز می‌تواند توسط عواملی مانند موارد زیر ایجاد شود:

هوای سرد و خشک: درماتیت تماسی ناشی از واکنش به محصولاتی که روی پوست سر خود استفاده می‌کنید، مانند شامپو، ژل حالت‌دهنده و اسپری مو.

سن بالا: استفاده از محصولاتی که چربی طبیعی پوست شما را از بین می‌برند.

بیماری‌های پوستی: بیماری‌های پوستی مانند اگزما یکی از علل خشکی پوست سر است.

علل ایجاد شوره سر

پوست سر، مانند بقیه پوست، سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد. شوره سر زمانی رخ می‌دهد که این روند سرعت بیشتری پیدا کند. پوسته‌های شوره سر در واقع سلول‌های مرده پوست هستند. هر چه پوست سر سریع‌تر پوست مرده را از بین ببرد، شوره سر بدتر می‌شود. برخی عوامل می‌توانند سرعت ریزش پوست را تغییر دهند. به گفته آکادمی پوست آمریکا، محققان به‌طور کامل متوجه نمی‌شوند که چه چیزی باعث شوره سر می‌شود. علل بالقوه شوره سر عبارتند از:

  • عفونت‌های قارچی پوست سر
  • روغن‌های ترشح شده از پوست سر
  • حساسیت به موادی مانند محصولات مو

این سه عامل ممکن است با هم کار کنند تا شوره سر را بدتر کنند. به عنوان مثال، افرادی که دچار عفونت قارچی پوست سر هستند اگر پوست حساس یا پوست سر بسیار چرب داشته باشند، ممکن است شوره سرشان بدتر شود.

بیشتر افراد قارچی به نام مالاسزیا روی پوست سرشان زندگی می‌کند که هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند. با این حال در افراد شوره سر، این قارچ باعث تحریک و پوسته‌پوسته می‌شود. این تحریک ممکن است به دلیل نحوه تعامل قارچ با عوامل دیگر باشد.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶ نشان داد که یک رابطه نزدیک بین وجود برخی باکتری‌های پوست سر و شوره سر وجود دارد. سلول‌های پوست روی پوست سر و بدن شما معمولاً زمانی که به تعداد بیشتری از آن‌ها نیاز دارید، تکثیر می‌شوند سپس می‌میرند و می‌ریزند.

در طی این فرآیند، سلول‌های پوست شما به‌طور منظم تغییر می‌کنند یا در پاسخ به التهاب سریع‌تر می‌چرخند. هنگامی که شوره دارید، سلول‌های پوست سرتان سریع‌تر از حد معمول می‌ریزند.

فرق شوره و پوسته سر نی نی سایت

روش‌های تشخیص پوسته سر از شوره سر

یکی از راه‌هایی که می‌توان بین خشکی پوست سر و پوسته‌های پوسته از شوره سر تشخیص داد، ظاهر آن‌ها است. پوسته‌های شوره سر بزرگ‌تر هستند و چرب به نظر می‌رسند. در نوزادانی که کلاه گهواره‌ای دارند، پوست سر آن‌ها پوسته‌پوسته به نظر می‌رسد. هم خشکی و هم شوره سر می‌توانند باعث خارش پوست سر شما شوند.

شما می‌توانید اکثر شوره‌های سر را خودتان با شامپوهای بدون نسخه درمان کنید. اگر حداقل یک ماه است که شامپوی شوره سر را امتحان کرده‌اید و پوسته‌پوسته‌های شما بهبود نیافته است و بدتر می‌شود یا پوست سرتان قرمز یا متورم به نظر می‌رسد بهتر است توسط یک پزشک متخصص پوست و مو ویزیت شوید زیرا ممکن است بیماری پوستی دیگری داشته باشید که نیاز به درمان داشته باشد.

یک پزشک یا متخصص مراقبت‌های بهداشتی با نگاه کردن به پوست سر و موهایتان تشخیص می‌دهد که آیا شما شوره دارید. آن‌ها می‌توانند شرایطی مانند اگزما و پسوریازیس را که می‌توانند باعث پوسته‌پوسته شدن پوست سر شما شوند را نیز بررسی نمایند.

اگر پوست سرتان خشک است با شامپوی ملایم بشویید و سپس از نرم‌کننده مرطوب‌کننده استفاده کنید. یکی از راه‌های تشخیص این که آیا پوست سرتان خشک است یا شوره سر این است که قبل از رفتن به رختخواب از یک مرطوب‌کننده سبک روی پوست سر خود استفاده کنید.

اگر علت خشکی پوست سر باشد، پس از دوش گرفتن صبح روز بعد، پوسته‌ها باید ناپدید شوند. برخی از آرایشگرها می‌توانند یک درمان پوست سر انجام دهند که از بخار برای رساندن رطوبت بیشتر به پوست سر استفاده می‌کند.