چه چیزهایی بعد از کاشت مو ضرر دارد؟

انجام کارهای ممنوعه بعد از کاشت مو باعث آسیب به گرافت‌های تازه کاشت شده و عدم موفقیت پیوند مو می‌شود به همین دلیل ضروری است که پس از انجام جراحی پیوند مو از انجام یکسری کارها اجتناب کنید.

در ادامه فهرستی از انجام کارهایی که بعد از کاشت مو ضرر دارد تهیه شده است که برای دریافت نتایج پیوند مو موفق باید این موارد را رعایت نمایید و از انجام آن‌ها خودداری کنید.

کارهای ممنوع بعد از کاشت مو

کارهای ممنوعه بعد از کاشت مو

کاشت مو در حال تبدیل شدن به یکی از پرطرفدارترین روش‌های زیبایی است. استفاده از تکنیک‌هایی مانند پیوند مو به روش FUE، FUT و ترکیبی اعتماد بیماران را نسبت به کاشت مو افزایش می‌دهد. علاوه بر این، این روش‌ها نتایجی طبیعی ایجاد می‌کنند.

برای لذت بردن از نتایج طولانی مدت و دریافت یک نتیجه موفقیت‌آمیز از عمل پیوند مو در چند هفته اول، مواردی وجود دارد که باید از آن‌ها اجتناب کنید. برخی از موارد که پس از عمل کاشت مو باید از آنها اجتناب کرد، عبارتند از:

 • از خوابیدن صاف خودداری کنید
 • استعمال دخانیات
 • مصرف فست‌فود
 • نوشیدن الکل و مشروبات
 • دوش گرفتن
 • انجام ورزش‌های سنگین
 • عدم مصرف آب به میزان کافی
 • قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید

به یاد داشته باشید که در طی عمل کاشت مو به شما داروهای بیحسی تزریق می‌شود پس لطفا پس از انجام پیوند مو از رانندگی کردن پرهیز نمایید و مطمئن شوید که کسی شما را همراهی می‌کند تا شما را به خانه برگرداند.

خوابیدن روی شکم

خوابیدن روی شکم حالتی از بدن است که در آن فرد به صورت رو به پایین دراز می‌کشد. اغلب به عنوان “وضعیت مستعد” شناخته می‌شود و پس از کاشت مو توصیه نمی‌شود. اجتناب از فشار بر روی فولیکول‌های موی تازه کاشته شده پس از کاشت مو ضروری است زیرا باعث کنده شدن یا آسیب دیدن آن‌ها می‌شود. بر روند بهبود و همچنین نتایج نهایی تأثیر می‌گذارد.

علاوه بر این، یک موقعیت ناراحت‌کننده در محل پیوند ایجاد می‌کند که مانع از بهبودی و طولانی شدن زمان بهبودی می‌شود. پرهیز از خوابیدن روی شکم فشار روی ناحیه پیوند شده را کاهش می‌دهد زیرا وضعیت مستعد به ناحیه پیوند شده فشار وارد می‌کند و باعث می‌شود فولیکول‌های موی تازه کاشته‌شده از جای خود خارج شوند یا آسیب ببینند.

علاوه بر این، دور ماندن از وضعیت مستعد به بهبودی موهای کاشته شده بدون ایجاد مزاحمت کمک می‌کند. وضعیت مستعد نیز منجر به تورم دردناک در اطراف اندام جدید می‌شود که روند بهبود را کند می‌کند. اگر فرد از خوابیدن به این وضعیت اجتناب کند، تورم کاهش می‌یابد.

نحوه صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو

استفاده مستقیم از یخ روی پوست سر

اجتناب از استفاده مستقیم یخ روی پوست سر پس از کاشت مو بسیار مهم است زیرا دمای سرد باعث انقباض عروق خونی می‌شود که می‌تواند جریان خون را در پوست سر کاهش دهد، مانع از بهبودی می‌شود و احتمال بروز مشکلاتی مانند خونریزی یا عفونت را افزایش می‌دهد.

علاوه بر این، سرمای شدید باعث درد و ناراحتی محل برش می‌شود. توصیه می‌شود به جای استفاده از یخ مستقیماً روی پوست سر، از کمپرس سرد یا بسته ژل منجمد پیچیده شده در حوله یا پارچه برای قرار دادن روی پوست سر استفاده کنید.

رنگ کردن موها

فولیکول‌های مو در برابر عفونت، تحریک، نتایج ضعیف و ریزش پس از کاشت مو آسیب‌پذیرتر هستند بنابراین، بهتر است برای مدتی از رنگ‌آمیزی آن‌ها خودداری کنید. از سوی دیگر، جایگزین‌هایی برای رنگ کردن مو پس از کاشت مو وجود دارد. معمولاً توصیه می‌شود حداقل تا ۴-۶ هفته پس از جراحی از رنگ کردن مو خودداری کنید.

گزینه‌های جایگزین شامل استفاده از رنگ های موقتی مو، ملایم تر هستند و کمتر مستعد آسیب به موهای کاشته شده هستند.

کارهایی که بعد از کاشت مو ضرر دارد

پوشیدن تجهیزات ورزشی

پوشیدن تجهیزات ورزشی می تواند به فولیکول‌های موی کاشته شده فشار وارد کند و باعث کنده شدن آن‌ها و در نتیجه رشد ضعیف یا حتی ریزش مو شود. هیچ تداخلی در توانایی فولیکول‌های مو برای سازگاری با محیط جدید و ادامه رشد با اجتناب از فشار و اصطکاک روی موهای کاشته شده وجود ندارد.

ورزش نکردن بلافاصله بعد از پیوند مو و عدم استفاده از تجهیزات ورزشی، موهای کاشته شده را قادر می‌سازد تا به طور طبیعی و بدون مانع رشد کنند و در نتیجه ظاهری طبیعی‌تر و از نظر زیبایی‌شناسی جذاب‌تر داشته باشند.

قرار دادن پوست سر در معرض نور خورشید

جلوگیری از قرار گرفتن پوست سر در معرض نور خورشید فواید مختلفی دارد، از جمله بهبودی مناسب، بهبود نتایج، کاهش خطر آفتاب‌سوختگی، کاهش ناراحتی و کمک به رشد موهای کاشته شده.

علاوه بر این، عاداتی برای پوشاندن پوست سر از قرار گرفتن در معرض نور خورشید پس از عمل کاشت مو وجود دارد. پوست سر را از نور مستقیم خورشید با کلاه لبه پهن یا با کرم ضد آفتاب فرموله شده پوست سر بپوشانید.

بهتر است از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر که تابش نور خورشید زیاد است در خانه بمانید و بدون قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراءبنفش خورشید از گرافت‌های تازه کاشته شده محافظت کنید.

عدم نوشیدن آب کافی

مصرف آب و مایعات دیگر پس از کاشت مو برای هیدراته نگه داشتن بدن، کاهش تورم و کمک به روند بهبود ضروری است. جراح قرار است توصیه‌هایی را پس از عمل ارائه دهد که شامل نیاز روزانه به آب و مایعات است. یک بیمار کاشت مو به دلایل متعددی باید بعد از آن آب بنوشد که برخی از دلایل ضرورت مصرف آب بعد از عمل پیوند مو عبارتند از:

 • بهبودی مناسب
 • بهبود جریان خون
 • کاهش خطر عفونت
 • بهبود نتایج نهایی
 • کاهش ناراحتی

استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی مو

موهای تازه منتقل‌شده ظریف هستند و در چند هفته اول پس از درمان به راحتی جابجا می‌شوند یا از بین می‌روند بنابراین رعایت دستورالعمل‌های بعد از عمل جراح برای دستیابی به نتیجه مطلوب بسیار مهم است.

این موضوع اغلب مستلزم خودداری از استفاده از محصولات مراقبت از مو مانند رنگ مو، ژل و کرم های حالت‌دهنده و همچنین خودداری از استفاده از وسایل حالت‌دهنده حرارتی مانند سشوار، اتو فر و صاف کننده است.

نحوه صحیح شستن سر بعد از کاشت مو

دوش گرفتن

اجتناب از دوش گرفتن یا شستشوی موها پس از کاشت مو فواید زیادی دارد و از فولیکول‌های موی تازه منتقل شده محافظت می‌کند. فولیکول‌های موی تازه کاشته شده، شکننده هستند و به راحتی در چند روز اولیه پس از کاشت مو جابجا می‌شوند یا از بین می‌روند به همین دلیل باید هنگام استحمام از قرار گرفتن زیر دوش آب اجتناب کنید و آب با فشار زیاد بر روی سر خود نریزید.

پوست سر پس از کاشت مو حساس می‌شود و حمام کردن یا شستن موها خطر عفونت را افزایش می‌دهد. علاوه بر این، اجتناب از دوش گرفتن یا شستشوی مو پس از کاشت مو باعث کاهش التهاب می‌شود. تحریک ایجاد شده توسط درمان کاشت مو معمولی است، اما شستشوی مکرر یا شستشوی مکرر باعث ایجاد التهاب بیشتر می‌شود و بهبودی را به تعویق می‌اندازد.

انجام فعالیت‌های بدنی و ورزش‌های سنگین

جراحان اغلب توصیه می‌کنند از فعالیت‌های پرتأثیر پس از کاشت مو برای حفظ فولیکول‌های موی تازه کاشته‌شده اجتناب کنید و به آن‌ها فرصت بهبودی بدهید. فعالیت شدید باعث افزایش جریان خون در پوست سر و در نتیجه تورم، خونریزی و از بین رفتن فولیکول‌های موی تازه پیوند شده می‌شود. برخی از عوارض انجام ورزش‌های سنگین بلافاصله بعد از عمل پیوند مو عبارتند از:

 • جابجایی گرافت‌های کاشت شده
 • عدم موفقیت کاشت مو
 • عفونت
 • ایجاد تورم و التهاب
 • ایجاد اسکار بعد از پیوند مو
 • افزایش دوران نقاهت کاشت مو

سیگار کشیدن بعد از کاشت مو

استعمال سیگار و مصرف مشروبات الکلی

سیگار باعث التهاب و محدود شدن عروق خونی می‌شود که منجر به خونریزی می‌شود و روند بهبودی بعد از جراحی پیوند مو را مختل می‌کند. مصرف دخانیات و نوشیدن الکل به مدت ۲ تا ۴ هفته پس از جراحی ممنوع است. سیگار کشیدن و نوشیدن الکل بعد از کاشت مو به دلایل مختلفی مضر است.

استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی تأثیر منفی بر نتیجه کاشت مو دارد و باعث ایجاد یکسری عوارض و اختلال در روند درمان می‌شوند.