لیفت ابرو بعد از کاشت ابرو

پیش از آن که وارد مبحث شویم باید توضیح دهیم که اساسا لیفت ابرو به دو مقوله کاملا جدا اشاره دارد:

  • لیفت ابرو به معنای لیفت شیمیایی که با استفاده از مواد شیمیایی انجام می‌شود.
  • لیفت ابرو به معنای انجام جراحی که در طی آن ابرو مخصوصا ناحیه انتهای ابرو و دم آن به محلی بالاتر از محل فعلی در چهره کشیده می‌شود.

همیشه یکی از دغدغه‌های مراجعین کاشت ابرو این است که چه مدت بعد از گذشت کاشت ابرو می‌توانند موارد مختلف مرتبط با ناحیه کاشت ابرو را انجام دهند؟ از جمله این موارد انجام آرایش صورت و بلاخص ناحیه ابرو مانند انجام لیفت شیمیایی ابرو یا ریمل یا صابون ابرو و همچنین انجام انواع عمل‌های زیبایی ناحیه پیشانی و اطراف چشم مانند جراحی پلک یا بلفاروپلاستی، تزریق چربی یا ژل و یا بوتاکس می‌باشد که در مقاله جداگانه به این موارد پرداخته‌ایم و در این مقاله فقط راجع به انجام جراحی لیفت ابرو صحبت می‌نماییم.

لیفت ابرو با مواد آرایشی

بعد از کاشت ابرو حدود یک هفته در ناحیه ابرو لخته خون خشک شده و دلمه وجود دارد که به‌مرور با شستشوی ابروها این دلمه و لخته‌ها از بین رفته و موها در محل خود ثابت و پایدار می‌شوند. پیش از پایدار شدن اولیه ابروها و اصطلاحا گرفتن پیوندها حتی دست کشیدن روی ابروها یا خشک کردن ابرو با حوله باعث خروج گرافت‌های کاشت شده از محل خود می‌شوند.

بعد از یک هفته این گرافت‌ها به راحتی از محل خود خارج نمی‌شوند پس انجام آرایش ابرو با موادی آرایشی که باعث ایجاد فشار یا کشش در ناحیه کاشت ابرو نمی‌شوند، مجاز است. از جمله این مواد آرایشی می‌توان به مداد ابرو و یا سایه ابرو اشاره نمود؛ اما برای استفاده از مواد آرایشی که حالت کشش یا چسبندگی و به واسطه آن تغییر جهت ابروها در مسیر متفاوت ایجاد می‌شود باید حداقل یک ماه صبر کرد.

لذا مواردی مانند ژل ابرو، ریمل ابرو، صابون ابرو یا لیفت ابرو با مواد باید حتما بعد از گذشت حداقل یک ماه از کاشت ابرو انجام شود تا به موهای تازه کاشت شده ابرو آسیبی وارد نشود.

لیفت ابرو همزمان با کاشت ابرو

لیفت ابرو توسط جراحی

در ابتدا باید گفت: یکی از راه‌های تایید شده لیفت ابروها به هدف بالا بردن محل ابروها و ایجاد فاصله بین چشم و ابرو برای باز شدن و شاداب شدن چهره همانا کاشت ابروی طبیعی می‌باشد. لذا در افرادی که هم قصد کاشت ابرو دارند و هم قصد انجام جراحی لیفت ابرو توصیه می‌گردد در وهله اول اقدام به کاشت ابروی طبیعی نمایند و در زمان طراحی ابرو محور ابرو را بالاتر از مکان قبلی در نظر بگیرند (البته به میزانی که در ماهیت جایگاه ابرو مشکل زیبایی‌شناختی ایجاد نشود).

با این کار بسیاری از افراد به میزان دلخواه لیفت ابرو دست می‌یابند اما چنانچه بعد از این کار باز هم احساس نمودند که باید ابروها در محل بالاتری از محل فعلی در چهره قرار بگیرد می‌توانند اقدام به انجام جراحی لیفت ابرو و پیشانی نمایند.

برای انجام جراحی لیفت ابرو و پیشانی متدهای مختلف وجود دارد در برخی از افراد از ناحیه بالای پیشانی یک باریکه از پوست به‌صورت عرضی در امتداد خط مو اما در بین موها برداشت می‌شود و سپس پیشانی بالا کشیده شده و بخیه می‌گردد در برخی از افراد برداشت این باریکه در دو طرف شقیقه بوده و در برخی دیگر به‌صورت اندوسکوپی از دو برش در دو طرف شقیقه‌ها عضلات نگه دارنده پیشانی به سمت بالا کشیده شده و بخیه می‌گردند.

البته متدها و روش‌های دیگری نیز برای این کار وجود دارد که به دلیل نامرتبط بودن به مبحث از اشاره نمودن به آن‌ها صرف‌نظر می‌نماییم و صرفا به زمان‌بندی و تداخل انجام این عمل با کاشت ابروی طبیعی می‌پردازیم.

با توجه به این که کاشت ابرو با ایجاد التهاب همراه است و ترمیم زخم‌ها با ایجاد التهاب به تأخیر می‌افتد و همچنین التهاب و تورم در تصمیم‌گیری پزشک جراح برای انتخاب و نحوه انجام عمل لیفت ابرو مشکلاتی ایجاد می‌نماید، به نظر می‌رسد که رعایت فاصله زمانی مناسب بین کاشت ابرو و انجام جراحی لیفت ابرو و پیشانی از الزامات این قضیه باشد تا هم کاشت ابرو و هم جراحی لیفت ابرو با بهترین نتایج ممکن همراه باشد.

حالت دادن به ابروها پس از کاشت ابرو

چه مدت پس از کاشت ابرو می‌توان لیفت ابرو انجام داد؟

همان طور که در بخش ورم و کبودی بعد از کاشت ابرو اشاره شد در پروسه کاشت ابروی طبیعی باید در نظر داشت که در هفته اول نه تنها التهاب وجود دارد بلکه تورم نیز مانع ارزیابی صحیح وضعیت چهره و انجام عمل می‌باشد اما در هفته دوم پس از کاشت ابرو و با رفع ورم می‌توان برای تغییرات چهره با لیفت ابرو برنامه‌ریزی و ارزیابی بیشتری نمود.

در هفته دوم همچنان التهاب وجود دارد که با تداخل با شرایط بهبود زخم‌های عمل لیفت ابرو می‌تواند در حصول بهترین نتایج ممکن اختلالاتی به وجود آورد اما در هفته سوم پس از عمل هم تورم و هم التهاب ناشی از عمل کاشت ابروی طبیعی رفع شده و فرد می‌تواند با خیال آسوده تحت عمل لیفت ابرو و پیشانی قرار بگیرد.

اگرچه بعضی از منابع توصیه می‌نمایند که یک ماه از زمان انجام عمل کاشت ابروی طبیعی گذشته باشد تا ریشه گرافت‌ها در محل خود تثبیت شده باشد اما بیشتر به نظر می‌رسد این بازه زمانی در عمل‌های گسترده و بعضا همراه با رفع برجستگی پیشانی یا تراشیدن استخوان پیشانی لازم به رعایت داشته باشد و در عمل‌های کم تهاجمی‌تر گذشت دو هفته از کاشت ابرو کفایت می‌نماید.

لیفت ابرو همزمان با کاشت چگونه انجام می شود

شایان ذکر است در صورتی که فرد ابتدا اقدام به انجام جراحی لیفت ابرو و پیشانی نماید حداقل یک ماه باید از تاریخ عمل گذشته باشد تا فرد بتواند اقدام به جراحی کاشت ابروی طبیعی نماید.

در پایان باید گفت: چه مقصود از انجام لیفت ابرو، لیفت با استفاده از مواد شیمیایی باشد و چه مقصود لیفت ابرو و پیشانی با جراحی باشد، گذشت یک بازه زمانی یک‌ماهه از کاشت ابروی طبیعی می‌تواند بهترین و امن‌ترین شرایط ممکن برای نتایج کاشت ابرو را فراهم آورد اگرچه در برخی از موارد گذشت دو هفته از کاشت ابرو نیز کفایت می‌نماید.