دوران نقاهت کاشت ریش و سیبیل

دوره نقاهت کاشت ریش و سیبیل در مقایسه با جراحی‌های دیگر بسیار کوتاه است اما بسیاری از آقایان که قصد انجام این جراحی را دارند تمایل دارند تا به طور کامل از مدت زمان بهبودی پیوند ریش و روند درمان آن به طور کامل مطلع شوند که در این مطلب به طور کامل در مورد دوران نقاهت کاشت ریش و اصولی که باید در این مدت رعایت شود، صحبت شده است.

اگر شما قصد کاشت ریش و سیبیل را دارید و قبل از انجام جراحی می‌خواهید بدانید که مدت زمان بهبودی بعد از انجام این عمل چقدر طول می‌کشد، فقط کافی است تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید و اطلاعات لازم در این زمینه را کسب کنید.

دوره نقاهت کاشت ریش

مدت زمان بهبودی بعد از کاشت ریش و سیبیل چقدر است؟

با پیشرفت فناوری کاشت مو، مردان زیادی به دنبال گزینه‌هایی برای بهبود رشد موهای صورت خود هستند. کاشت ریش یک روش بسیار مؤثر است که به مردانی که در رشد ریش مشکل دارند، اجازه می‌دهد تا نواحی از صورت آن‌ها که فاقد ریش و سیبیل هستند  را پر کنند یا با استفاده از موهای پیوند شده، یک الگوی دائمی موی صورت ایجاد کنند. این روش برای مردانی که برای رشد موهای صورت، برای پوشاندن جای زخم یا سوختگی، یا به عنوان بخشی از سفر تائید جنسیت تلاش می‌کنند، عالی است.

اگر علاقه‌مند به پیوند ریش هستید، ممکن است از خود بپرسید که در هر مرحله از عمل، به ویژه دوره نقاهت، چه انتظاری باید داشت. طبیعی است که در مورد هر عمل جراحی کمی استرس و نگرانی داشته باشید، حتی با یک جراحی کم‌خطر مانند کاشت ریش و سیبیل.

خبر خوب در مورد کاشت ریش این است که دوره نقاهت معمولاً بسیار سریع است و در بسیار کمی بعد از عمل دارید. اکثر مردانی که کاشت ریش انجام می‌دهند در عرض چند روز به فعالیت‌های عادی خود باز می‌گردند.

برای کاشت ریش موفق، موهای مورد نیاز از سر خود بیمار می‌باشد و بعد از جراحی شما نیازی به بستری شدن یک شب در یک مرکز جراحی یا بیمارستان ندارید. یک نفر می‌تواند شما را به خانه برساند تا بتوانید راحت استراحت کنید.

روش‌های سرپایی معمولاً کمتر تهاجمی هستند و خطرات کمتری نسبت به جراحی‌های بستری دارند. از آنجایی که پیوند ریش زمانی که توسط یک جراح باتجربه انجام شود بسیار ایمن است، نیازی نیست که بیماران برای مدت طولانی پس از اتمام عمل تحت نظر باشند.

دوره نقاهت کاشت ریش در تکنیک‌های مختلف

تکنیکی که جراح پیوند مو شما استفاده می‌کند، به طور قابل‌توجهی بر روند بهبودی شما تأثیر می‌گذارد. دو روش اصلی کاشت مو وجود دارد که با نام‌های FUE (استخراج واحد فولیکولی) و FUT (پیوند واحد فولیکولی) شناخته می‌شوند.

این دو تکنیک روش‌هایی را توصیف می‌کنند که جراح می‌تواند برای برداشت مو از ناحیه اهداکننده که معمولاً پشت پوست سر است، استفاده کند. توجه به این نکته مهم است که وقتی فولیکول‌های مو از ناحیه اهداکننده خارج شدند، با استفاده از یک روش جهانی قرار داده می‌شوند.

پس از برداشتن فولیکول‌ها از پوست سر، جراح برش‌های کوچکی را در نواحی که رشد موهای جدید مورد نظر است ایجاد می‌کند. فولیکول‌های مو در زوایای صحیح برای رشد طبیعی قرار می‌گیرند. هنگامی که فولیکول‌ها در محل جدید خود مستقر شدند، به طور طبیعی عمل می‌کنند و به مرور زمان ریش‌های بیمار رشد می‌کنند.

مراحل رشد ریش بعد از کاشت

دوره نقاهت کاشت مو با روش FUE

پیوند FUE در حال حاضر استاندارد طلایی برای پیوند مو و ریش است. این روش نسبت به روش قدیمی FUT کمتر تهاجمی است و شامل حذف گروه‌های کوچکی از فولیکول‌های مو از پوست سر به صورت جداگانه است. اکثر جراحان از ابزار پانچ برای استخراج هموار هر گروه فولیکول استفاده می‌کنند.

با استفاده از روش FUE، بیماران می‌توانند تقریباً بدون هیچ جای زخم قابل‌مشاهده به اهداف خود برسند. فرآیند استخراج منجر به یک سری اسکارهای ریز و دایره‌ای می‌شود که معمولاً می‌توانند حتی با مدل موی کوتاه نیز پوشانده شوند.

بهبودی از کاشت مو FUE بسیار آسان است. اکثر افراد می‌توانند مدت کوتاهی پس از عمل به اکثر فعالیت‌های روزمره خود بازگردند. از آنجایی که برش‌ها بسیار ریز هستند، به سرعت بهبود می‌یابند و ناراحتی بسیار کمی ایجاد می‌کنند.

دوره نقاهت کاشت ریش با روش FUT

جراحی FUT روشی مناسب‌تر جهت کاشت ریش و سیبیل است و در سال‌های اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. در طی یک روش FUT، جراح یک نوار مو و پوست را از پشت سر جدا می‌کند. این نوار بافت حاوی تعداد زیادی فولیکول مو است که می‌توان آن‌ها را جدا کرد و برای بازسازی موهای صورت استفاده کرد.

بزرگ‌ترین ایراد تکنیک FUT در مقایسه با روش FUE این است که ممکن است جای زخم بزرگی است که در پشت پوست سر ایجاد می‌کند. مردانی که پیوند FUT انجام می‌دهند در نهایت با یک اسکار بلند و نازک مواجه می‌شوند اما در کلینیک دکتر نوایی در صورت انجام پیوند ریش و سیبیل با این تکنیک از روش‌های مورد استفاده در جراحی پلاستیک استفاده می‌شود که هیچ‌گونه جای زخم یا اسکار در پشت سر فرد باقی نمی‌ماند.

این متد کاشت ریش و سیبیل برای مردانی که به دنبال ریش پُر پُشت هستند و به تعداد زیادی پیوند نیاز دارند مناسب می‌باشد. FUT هنوز هم معمولا بهترین تکنیک انتخابی برای پیوند ریش با تراکم بالا است.

بهبودی پس از FUT طولانی‌تر از روش‌های FUE است زیرا در حین عمل نیاز به بخیه است که باید بعد از حدود ۱۰ روز کشیده شود (مگر این که جراح از بخیه‌های حل‌کننده استفاده کند). فعالیت‌ها ممکن است برای چند هفته اول با بهبودی برش ایجاد شده در پشت سر محدود شود.

دوران نقاهت کاشت ریش و سیبیل

مراحل بهبودی بعد از عمل کاشت و ریش و سیبیل چگونه است؟

تجربه هرکسی در مورد بهبودی بعد از  پیوند ریش متفاوت است اما اکثر افراد در همان زمان به نقاط عطف استاندارد بهبودی خود می‌رسند. در اینجا تقریباً آنچه می‌توانید در طول هر مرحله از بهبودی خود انتظار داشته باشید آورده شده است.

مرحله بهبودی ۱: بلافاصله پس از جراحی

ممکن است به خاطر داروهای آرام‌بخش و داروهای بیحسی احساس کسالت کنید و نباید پس از این که توسط تیم جراحی ترخیص شدید، خودتان به تنهایی به خانه بروید و نیاز به همراه دارید. برای کمک به بهبود و جلوگیری از عفونت، پماد آنتی‌بیوتیک روی ناحیه اهداکننده اعمال می‌شود. در این مرحله، بسیار مهم است که از دست زدن به صورت و خیس شدن آن خودداری کنید.

مهم است که بلافاصله پس از عمل استراحت کنید. راحت باشید و به بدن خود فرصت بهبودی بدهید. در صورت نیاز برای کنترل هر گونه درد یا ناراحتی از دارو استفاده کنید.

مرحله ریکاوری ۲: چند روز اول

احتمالاً بعد از گذشت چند روز از جراحی احساس بهتری خواهید داشت اگرچه ممکن است ناحیه ریش شما خارش داشته باشد. ممکن است متوجه شوید که پوسته‌های کوچکی در اطراف موهای کاشته شده ایجاد می‌شود. این نشان‌دهنده این است که بهبودی در حال وقوع است.

شما همچنان باید از خیس شدن صورت خود اجتناب کنید و از فعالیت‌های شدید، خم شدن، بلند کردن و هر چیزی که ممکن است باعث تعریق شما شود، خودداری کنید.

مرحله ریکاوری ۳: دو هفته اول

بعد از ۵ روز نهایتا می‌توانید صورت خود را با آب بشویید. بسیار ملایم باشید و از آب خیلی گرم یا خیلی سرد استفاده نکنید و گرافت‌های تازه کاشت شده را تحت هیچ شرایطی ماساژ ندهید.

در پایان ۷ روز، تمام پوسته‌ها باید از بین بروند. شما مجاز به اصلاح پس از ۱۰ روز هستید و باید تا این مرحله بهبود پیدا کنید. اگر پیوند ریش با تکنیک FUT انجام داده‌اید، بخیه‌های شما در این زمان کشیده می‌شود.

بازیابی مرحله ۴: انتظار برای نتایج

پس از حدود دو هفته، ریش‌های کاشته شده شروع به ریزش می‌کنند. این طبیعی است! فولیکول‌ها در حال تجربه شوک هستند و برای مدتی خاموش می‌شوند. در این مرحله، این فقط یک بازی انتظار است. شما باید برای مدتی صبور باشید و منتظر بمانید تا فولیکول‌های پیوند شده دوباره رشد مو را شروع کنند.