مراقبت‌های قبل و بعد از اسکالپ سر

 

روش میکرواسکالپ، روشی پزشکی جهت پرپشت نشان دادن نواحی کم مو یا طاس سر توسط کاشت رنگدانه‌های ارگانیک در سطحی ترین لایه پوست سر می باشد. قطعا مانند هر روش پزشکی دیگری برای کسب بهترین ‌نتیجه از اسکالپ مو و اسکالپ اسپرت باید یک دسته از دستورات را قبل از انجام اسکالپ و بعد از انجام اسکالپ رعایت نمود. در مقاله اسکالپ سر به‌طور کامل به نحوه انجام و موارد کاربرد اسکالپ پرداخته‌ایم و با توجه به اهمیت رعایت یکسری نکات در در انجام اسکالپ، در این مقاله به ارائه دستورات لازم و کافی قبل و بعد از اسکالپ جهت ایجاد بهترین نتایج می‌پردازیم.

 

مراقبت های قبل و بعد اسکالپ سر اسپرت

 

دستورات لازم قبل از انجام اسکالپ

 

اگر شما قصد انجام اسکالپ میکروپگمنتیشن را دارید برای این که بهترین نتیجه ممکن را دریافت کنید حتما باید قبل از انجام آن یکسری موارد را رعایت کنید که این مراقبت‌ها در سه سطح از یک هفته قبل تا روز قبل از اسکالپ باید رعایت شود. در ادامه به مهم‌ترین مواردی که باید قبل از انجام اسکالپ سر مدنظر قرار داد، پرداخته شده است.

 

مراقبت‌های یک هفته قبل از اسکالپ

 

۱- پرهیز از مصرف مکمل‌های غذایی یا دمنوش‌هایی که منجر به رقیق شدن خون می‌شوند، مانند: قرص ویتامین E یا امگا ۳، چای سبز و دمنوش شوید و …

۲- قطع مصرف ماینوکسیدیل البته بعد از دو هفته از انجام اسکالپ سر می‌توانید مجددا از ماینوکسیدیل استفاده نمایید.

 

مراقبت‌های سه روز قبل از انجام اسکالپ

۱- عدم استعمال دخانیات و ترجیحا در محیط‌هایی که ممکن است به‌صورت غیرمستقیم در معرض دود سیگار و قلیان قرار بگیرید مانند قهوه‌خانه دوری نمایید.

۲- پرهیز از مصرف مشروبات الکلی به دلیل رقیق نمودن خون.

۳- استفاده از انواع کرم آبرسان روی پوست سر می‌تواند باعث لطافت پوست سر و تسهیل انجام اسکالپ شده همچنین با تاثیر مثبت روی کلاژن سازی پوست می‌تواند در بهبود هرچه سریع‌تر پوست پس از انجام اسکالپ  سر موثر باشد.

 

مراقبت‌های روز قبل از انجام اسکالپ

۱- از مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا یا کافئین‌دار به دلیل افزایش فشارخون خودداری نمایید.

۲- پرهیز از مصرف داروهایی که منجر به افزایش متابولیسم یا فشارخون می‌شوند مانند اکثر داروهای لاغری.

۳- شستشوی کامل سر و بدن قبل از مراجعه جهت انجام اسکالپ سر.

 

مراقبت های قبل اسکالپ سر

 

دستورات لازم بعد از انجام اسکالپ

مهم‌ترین مواردی که باید بعد از انجام اسکالپ مو مدنظر قرار دهید به قرار زیر است:

۱- تا ۷۲ ساعت پس از انجام اسکالپ نباید ناحیه سر شستشو داده شود اما استحمام و شستشوی مابقی بدن مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

۲- پس از پایان این مدت جهت شستشوی سر تا یک هفته از شامپو بچه و آب ولرم استفاده شود، پس از پایان دو هفته منعی برای استفاده از انواع شامپو و دوش آب گرم وجود ندارد.

۳- تا پنج روز پس از اسکالپ از پمادی که معرفی می‌شود استفاده نمایید. دقت کنید که هم استفاده کم از پماد که منجربه خشکی پوست می‌شود و هم استفاده بیش از حد از پماد که باعث چربی ناحیه اسکالپ می‌شود برای حصول نتیجه بهینه اسکالپ مضر است، پس به‌صورت متعادل از پماد استفاده کنید، نه کم و نه زیاد.

۴- تا یک هفته از استخر، سونا و جکوزی استفاده ننمایید.

۵- حتی‌المقدور هفته اول پس از عمل از محیط‌های گرم که باعث تعریق شدید می‌شود دوری نمایید اما پس از این مدت تعریق مشکلی ایجاد نخواهد نمود.

۶- ورزش شدید تا یک هفته پس از انجام اسکالپ ممنوع می‌باشد. زور زدن و افزایش فشارخون مویرگی پوست سر در این مدت ممکن است باعث پخش شدن رنگ و از بین رفتن طرح موی ایجاد شده توسط اسکالپ می‌گردد.

۷- تا دو هفته پس از اسکالپ سر به صورتی موها را شانه کرده یا برس بکشید که دندانه‌های شانه به پوست کف سر تماس پیدا نکند.

۸- تا دو هفته هنگام استفاده از سشوار از جریان هوای شدید و بسیار گرم استفاده نشود.

۹- تا سه هفته از رنگ کردن موها بپرهیزید چرا که در این مدت ماده اکسیدان ممکن است باعث کم‌رنگ شدن سریع‌تر نتیجه اسکالپ سر شود.

۱۰- دقت نمایید که در روش اسکالپ به دلیل استفاده از رنگدانه‌های ارگانیک کربن، امکان تغییر رنگ به طیف رنگ صورتی یا آبی مانند آنچه که در تاتو اتفاق می‌افتد وجود ندارد اما کم‌رنگ شدن تدریجی این رنگدانه‌ها یا پیگمان‌ها طی دو تا پنج سال بعد از اسکالپ یک روند طبیعی می‌باشد تنها چیزی که باعث تشدید این روند و کم‌رنگ شدن سریع‌تر اسکالپ می‌باشد تماس با نور آفتاب مستقیم می‌باشد پس بهتر است بعد از انجام اسکالپ کمتر در معرض نور خورشید قرار گرفته و یا از انواع وسایل محافظتی مانند کلاه یا دستمال سر و شال استفاده نمایید.

 

مراقبت های بعد از اسکالپ سر

 

شایان ذکر است از آنجایی که کاشت عمیق این رنگدانه‌ها منجر به پخش شدن رنگ زیر پوست سر شده و منظره غیرطبیعی ایجاد می‌نماید و کاشت سطحی رنگدانه‌ها نیز منجر به کم‌رنگ شدن سریع رنگدانه‌ها می‌شود باید رنگدانه‌ها در عمق مناسب در لایه بین اپیدرم و درم پوست کاشت شوند تا طبیعی‌ترین ظاهر و پایدارترین نتیجه را داشته باشند اما با توجه به ضخامت متفاوت پوست افراد در نواحی مختلف سر ممکن است دو هفته تا یک ماه پس از جلسه اول اسکالپ اصطلاحا رنگ اسکالپ در نواحی خاصی ریزش پیدا کرده که نیاز به جلسه ترمیم پس از دو هفته تا یک ماه از گذشت اسکالپ داشته باشد که پس از جلسه ترمیم این روش ماندگاری بسیار بالا و در حد چندین سال خواهد داشت.

رعایت تمامی نکات بالا چه قبل از اسکالپ و چه بعد از اسکالپ می‌تواند در ایجاد بهترین نتایج مورد انتظار برای اسکالپ سر به شدت موثر و مفید باشند.