پیاده روی بعد از کاشت مو

پیاده‌روی بعد از کاشت مو بلافاصله بعد از عمل توصیه نمی‌شود و فرد بعد از انجام جراحی پیوند مو باید مدتی را استراحت کند و بعد از عمل کاشت مو بر اساس دستورات پزشک مجاز است پیاده‌روی یا سایر ورزش‌ها را انجام دهد.

یکی از سؤالات رایج در بین مراجعین درباره پیاده‌روی بعد از پیوند مو و میزان انجام آن است که در این مطلب به‌طور کامل بهترین زمان انجام پیاده‌روی بعد از کاشت مو و نحوه انجام پیاده‌روی بعد از عمل کاشت مو مورد بررسی قرار گرفته است.

در صورتی که سوالی در این زمینه دارید که به آن پرداخته نشده است فقط کافی است در انتهای مطلب پرسش خود را مطرح نمایید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخ آن را از پزشکان متخصص پیوند مو کلینیک سینایار دریافت نمایید.

پیاده روی بعد از کاشت مو

چه مدت بعد از کاشت مو می‌توان پیاده‌روی کرد؟

کاشت مو روشی طبیعی و پرطرفدار برای رفع طاسی سر می‌باشد. به این دلیل که عمل کاشت مو عملی بدون نیاز به بیهوشی است و نتیجه آن دائمی و بسیار طبیعی است متقاضیان زیادی دارد. با این حال برای گرفتن نتیجه خوب و کامل دوران نقاهت و مراقبت‌های بعد از عمل بسیار مهم و ضروری است.

برخی از این مراقبت‌ها طولانی‌مدت هستند و در دروان بعد از عمل از اهمیت بیشتری برخوردار می‌باشند. در ادامه می‌خواهیم به این سؤال پاسخ دهیم که پیاده‌روی بعد از کاشت مو به چه صورت باید انجام شود؟

پیاده‌روی بعد از کاشت مو شاید موضوع مهمی برای بسیاری افراد نباشد اما بسیاری از افراد بعد از عمل کاشت مو از نشستن و استراحت کردن به مدت طولانی خسته می‌شوند و ترجیح می‌دهند به روال عادی زندگی برگردند و به فعالیت‌های روزمره خود مانند خرید کردن ادامه دهند. با این که محدودیت‌های بعد از کاشت مو برای پیاده‌روی و ورزش وجود دارد اما طبق یک برنامه و به مرور می‌توان بر میزان فعالیت‌ها افزود.

در واقع محدودیت پیاده‌روی بعد از عمل کاشت مو دائمی نیست ولی باید حدود یک تا دو ماه از هرگونه فعالیت ورزشی سنگین و پیاده‌روی بدون رعایت استانداردها دوری کرد زیرا عدم رعایت این موارد باعث خون‌ریزی شدید و آسیب رسیدن به موهای تازه کاشته شده می‌شود.

دویدن بعد از کاشت مو

بهترین زمان پیاده‌روی بعد از عمل کاشت مو

زمان مناسب برای پیاده‌روی و انجام فعالیت‌های سبک روزمره حدود ۱۰ روز بعد از کاشت شروع می‌شود اما این پیاده‌روی نباید در حدی باشد که فرد به نفس‌نفس زدن بیفتد و بعد از یک ماه می‌تواند فعالیت‌هایی مانند کوهنوردی، بالا رفتن از پله‌ها و دویدن را انجام دهد.

فرد بهتر است در ده روز اول بعد از عمل در منزل باشد و استراحت کافی انجام دهد و بعد از گذشت این مدت به تدریج فعالیت‌های روزمره از جمله ورزش و پیاده‌روی را انجام دهد. البته ذکر این نکته ضروری است که فرد نباید پیاده‌روی سریع یا همراه با دویدن انجام دهد و در ماه‌های اولیه بعد از عمل پیوند مو بهتر است پیاده‌روی سبک داشته باشد.

بهترین زمان پیاده‌روی بعد از کاشت مو

بلافاصله بعد از عمل پیوند مو استراحت مطلق در منزل و پیاده‌روی ممنوع است.
۲ روز بعد از عمل کاشت مو فرد مجاز است در منزل پیاده‌روی آرام در حد چند دقیقه داشته باشد.
یک هفته بعد از عمل کاشت مو همچنان بهتر است پیاده‌روی سبک در منزل بدون تعریق انجام شود.
۱۰ روز بعد از جراحی پیوند مو با رعایت دستورات لازم انجام پیاده‌روی سبک در محیط بیرون از منزل مجاز است.
یک ماه بعد از کاشت مو با مشورت پزشک می‌توانید برخی از ورزش‌ها و فعالیت‌های بدنی را انجام دهید.

 

شرایط انجام پیاده‌روی بعد از کاشت مو

انجام ورزش پیاده‌روی بعد از پیوند مو باید براساس شرایط خاصی انجام شود و فرد باید یکسری نکات را هنگام انجام پیاده‌روی رعایت نماید تا به گرافت‌های کاشته شده آسیبی وارد نشود و بهترین نتیجه را از عمل خود دریافت نماید. در تصویر زیر برخی از نکات لازم که باید در هنگام پیاده‌روی بعد عمل از کاشت مو رعایت شود نمایش داده شده است و در ادامه به طور کامل توضیح داده شده‌اند.

استفاده از کفش مناسب

استفاده از کفش مناسب در هنگام پیاده‌روی بعد از کاشت مو بسیاری ضروری و مهم می‌باشد زیرا فرد به علت خون‌ریزی هنگام کاشت مو دچار ضعف و سرگیجه شده و با استفاده از کفش نامناسب دچار سانحه شود.

استفاده از کلاه و نقاب

بهتر است فردی که کاشت مو انجام داده ترجیحا در آفتاب پیاده‌روی نکند و یا از کلاه و نقاب‌های سبک استفاده کند که به ریشه موهای کاشت شده آسیب نرسد.

مصرف مایعات

پیاده‌روی معمولا باعث تعریق و دفع آب بدن می‌شود که در اینجا توصیه می‌شود فرد مایعات زیاد یعنی حداقل ۸ لیوان آب در روز مصرف کند. منظور از مصرف مایعات استفاده از آب، آب دتوکس و یا آب همراه با کمی آب لیمو می باشد زیرا استفاده از آب‌میوه‌های صنعتی و چایی خود باعث دفع آب بدن و دهیدراته شدن پوست و مو می‌شود.

تغدیه

از آن جایی که بدن فرد بعد از کاشت مو به علت خون‌ریزی ضعیف شده و برای ترمیم و بازسازی خود نیاز به مواد مغذی دارد فرد بعد از پیاده‌روی باید خوراکی‌های مغذی استفاده کند تا انرژی موردنیاز بدن تأمین شود.

شستشو سر بعد از پیاده‌روی

یکی از مواردی که فرد بعد از پیاده‌روی باید رعایت کند حفظ بهداشت و شست و شوی مداوم و اصولی سر می‌باشد زیرا عدم رعایت این موارد باعث آسیب به موی کاشت شده و عدم رشد آن‌ها می‌شود.

چه مدت بعد از کاشت مو میتوان پیاده روی کرد

فواید پیاده‌روی بعد از کاشت مو

با توجه به این که پیاده‌روی یکی از ورزش‌های مفید و تأثیرگذار برای همه‌ی افراد است انجام آن بعد از گذشت ده روز از عمل کاشت مو به بیماران توصیه می‌شود زیرا در روند بهبود بیماران تأثیرگذار است. بهتر است در ماه اول بعد از انجام عمل کاشت مو از انجام پیاده‌روی در ساعت‌هایی از روز که تابش آفتاب زیاد است خودداری کنید و در زیر نور مستقیم خورشید قرار نگیرید.

مدت زمان انجام پیاده‌روی را بهتر است در کمتر از یک ساعت انجام دهید و سرعت پیاده‌روی را به حداقل برسانید تا پوست سر شما عرق نکند که رعایت این موارد کمک می‌کند تا بهترین نتیجه را از نتیجه کاشت مو دریافت نمایید. برخی از فواید پیاده‌روی بعد از کاشت مو عبارتند از:

  • بهبود گردش خون در بدن
  • کاهش تورم بعد از عمل
  • کاهش استرس و اضطراب
  • افزایش سطح انرژی

در یک جمع‌بندی کلی می‌توان گفت: پیاده‌روی در هفته‌های اول بعد از کاشت مو ممنوع هست اما بعد از دو الی سه هفته فرد برای انجام کارهای روزمره در صورتی که در معرض آفتاب، باران، باد و آلودگی نباشد می‌تواند پیاده‌روی‌های سبک و کوتاه‌مدت داشته باشد.