حین عمل

به‌طور کلی مراحل انجام عمل کاشت مو و کاشت ابرو در پنچ مرحله صورت می‌گیرد که در ادامه در هر بخش به تشریح هر یک از این مراحل پرداخته شده است که این مراحل عبارتند‌ از:

 • مراحل مقدماتی روز عمل و طول مدت زمان عمل
 • مرحله برداشت از ناحیه دهنده مو
 • مرحله آماده کردن ناحیه گیرنده مو
 • مرحله کاشت گرافت‌های مو
 • مرحله ویرایش نهایی و پانسمان

مراحل مقدماتی روز عمل و طول مدت زمان عمل کاشت مو

کاشت مو و کاشت ابرو با روش‌های جدید یک عمل راحت، کاملا قابل کنترل و پیش‌بینی و با نتایج خوب مورد رضایت اکثر بیماران می‌باشد.

عمل کاشت ابرو بسته به وسعت کار و جنس پوست و مو بین ۴ تا ۸ ساعت و عمل کاشت مو بسته به تکنیک بین ۸ تا ۱۴ ساعت طول می‌کشد (برخی از افراد برای انجام روش ترکیبی در یک روز که حدود ۱۴ ساعت زمان می‌برد ترجیح می‌دهند عمل در دو روز متمادی هر روز در حدود ۷ تا ۸ ساعت انجام شود.) و بیمار در این مدت هوشیار می‌باشد و برای استراحت، استفاده از سرویس بهداشتی و برای خوردن و آشامیدن ممنوعیتی ندارد، در طول مدت عمل بیمار می‌تواند از تلفن همراه خود استفاده کند و یا به موسیقی موردعلاقه خود گوش کند، همچنین می‌تواند با پزشک و یا بقیه افراد تیم صحبت کند.

در کلینیک دکتر نوایی به دلیل ظرافت زیاد عمل و بالا بردن سرعت کار، همچنین به سبب مدت زمان طولانی عمل، کار به‌صورت تیمی انجام می‌شود اما باید گفت مهم‌ترین بخش‌های عمل از جمله طراحی خط مو، جهت‌دهی موهای سر و ابرو برای ایجاد خواب و ظاهر طبیعی، برداشت از بانک مو، انجام جراحی و بخیه توسط شخص پزشک انجام می‌پذیرد. گروه تخصصی پیوند موی کلینیک دکتر نوایی شامل افراد کار آزموده و باتجربه‌ای می‌باشد که با نهایت احساس مسئولیت تمامی طول مدت عمل و حتی فراتر از زمان موردنظر را جهت ایجاد بهترین نتایج برای بیماران تلاش می‌کنند.

صبح روز عمل پس از استحمام و دو مرتبه شستن سر با شامپو و پس از صرف صبحانه کامل و حضور رأس ساعت تعیین شده در کلینیک، ابتدا مجددا ارزیابی‌ها و اندازه‌گیری‌های دقیق انجام شده مقدار پوشش و تراکم سر و فرم شقیقه‌ها و غیره محاسبه شده و خط موی جلوی سر ترسیم می‌شود. فرد می‌تواند خط موی خود را ببینید و در حد امکان تغییرات مورد نظر وی اعمال می‌گردد. شایان ذکر است، طراحی مدل ابرو توسط طراح و پس از برداشت از بانک مو و مشاهده کیفیت موها با همکاری و همفکری پزشک و بیمار طراحی می‌گردد.

بعد از پر کردن فرم‌های عمل شما بعد از تعویض لباس به اتاقی که برای پیوند مو اختصاص داده شده راهنمایی می‌شوید سپس موهای سر کاملا کوتاه می‌شود، در مورد کاشت ابرو تنها قسمت کوچکی از بانک مو که برای برداشت مو در نظر گرفته شده است اصلاح می‌شود و مابقی موها با کش مو و کلیپس بسته می‌شوند تا در حین کوتاه کردن موها آسیب نبینند. در ضمن در صورت احساس اضطراب زیاد یک آرام‌بخش به بیماران داده می‌شود و معمولا بیماران به خواب عمیقی فرو می‌روند.

بانک مو

مرحله برداشت ناحیه دهنده مو

 • پس از ترسیم خط مو و تعیین محدوده کاشت و برداشت، بی‌حسی در ناحیه برداشت (پشت سر) تزریق می‌شود. بیشتر بیماران از درد کم عمل پیوند مو متعجب می‌شوند چرا که برای تزریق بی‌حسی از سوزن سرنگ‌های تزریق انسولین که ظریف‌ترین سوزن‌ها در نوع خود هستند استفاده می‌شود. زمان تزریق داروی بی‌حسی، کمی احساس ناراحتی وجود خواهد داشت ولی زمانی که پوست سر بی‌حس می‌شود، دیگر دردی احساس نمی‌شود. اگر در طی عمل داروی بی‌حسی کم اثر شود، مجددا برای ایجاد بی‌حسی دارو تزریق خواهد شد.

  در روش FITبا استفاده از سوزن ظریفی تارهای مو و یا گرافت‌ها به‌صورت تک‌تک از پوست پشت سر جدا می‌شوند.

  در روش FUTیک نوار باریک از ناحیه پشت سر برداشت شده و دو لبه زخم بخیه می‌شوند، نحوه برش دادن و برداشت این نوار و همچنین روش بخیه زدن در این مرحله با استفاده از تکنیک‌های جراحی پلاستیک انجام می‌شود به گونه‌ای که کمترین اسکار و جای زخم ممکن بجا مانده به صورتی که خط آن در ناحیه پشت سر قابل تشخیص نمی‌باشد.

  بعد از این که نوار پشت سر برداشته شد نوار مذکور زیر میکروسکوپ مخصوص توسط تیم تقسیم به واحدهای فولیکولی و یا گرافت‌ها تقسیم می‌شود. با توجه به کیفیت گرافت‌های حاصل، برای کاشت ابرو و موهای صورت نیز از همین روش استفاده می‌شود البته حجم برداشت به مراتب از موی سر کمتر خواهد بود.

  در روش ترکیبی نیز از هر دو روش فوق برای برداشت مو از بانک موی پشت سر استفاده می‌شود.

 • برداشت مو به روش fit و برداشت مو به روش fut

  مرحله آماده کردن ناحیه گیرنده مو

  بعد از این که به تعداد کافی گرافت برداشت شد، در این مرحله برای کاشت موی سر ناحیه جلوی سر به روش قبلی کاملا بی‌حس شده و سپس در این ناحیه شکاف‌های کوچکی توسط پزشک ایجاد می‌شود تا گرافت‌های آماده شده در این شکاف‌ها قرار بگیرند. تراکم کاشت مو، جهت یا خواب موها، وسعت کاشت، عمق شکاف‌ها، جهت شکاف‌ها، طبیعی بودن خط مو و مسائل دیگر در این مرحله توسط شخص پزشک انجام می‌گیرد. با آماده شدن ناحیه کاشت، گرافت‌ها در مرحله بعد در شکاف‌های ایجاد شده کاشته می‌شوند. در مورد کاشت ابرو نیز ناحیه ابرو بی‌حس شده و جهت موها در هر ناحیه ابرو توسط شخص پزشک ایجاد و تعیین می‌گردد.

مرحله کاشت گرافت‌های مو

 • بعد از آماده شدن شکاف‌های ناحیه گیرنده گرافت‌های ظریف تهیه شده در این شکاف‌ها کاشته می‌شوند. آسیب ندیدن تارهای مو در هنگام کاشت بسیار مهم است و به مهارت و تجربه پزشک و تکنیسین‌هایی که کاشت انجام می‌دهند بستگی دارد. بدن فرد به خوبی این گرافت‌ها را می‌پذیرد و مشکل پس زدن و نگرفتن گرافت‌های کاشته شده وجود ندارد چون از بدن خود فرد بوده و به عنوان جسم خارجی محسوب نمی‌شود.

  در مورد کاشت ابرو نیز گرافت‌ها در جهت‌هایی که قبلا تعیین شده‌اند کاشت می‌گردند.

  مرحله ویرایش نهایی و پانسمان

  در انتهای عمل نتیجه کار توسط پزشک بررسی و ویرایش شده و پانسمان می‌شود، یک تا دو روز بعد از عمل پانسمان باز می‌شود.

  شایان ذکر است پانسمان کاشت مو حتما باید در محل کلینیک و توسط پرسنل باز شود اما پانسمان کاشت ابرو در منزل و توسط خود بیمار باز می‌شود.

  چگونگی مراقبت از گرافت‌های کاشته شده و شستشوی ناحیه کاشت پس از عمل در بخش اطلاعات مراقبت‌های بعد از عمل کاشت مو این سایت مطالعه کنید.