بعد از کاشت مو چی بخوریم؟ | تغذیه بعد از کاشت مو

تغذیه بعد از کاشت مو و رعایت رژیم غذایی مناسب بعد از کاشت مو یکی از اصول اساسی در موفقیت عمل پیوند است مو است. اگر شما بعد از جراحی توصیه‌های پزشک را رعایت کنید و مواد غذایی مفید و ضروری را مصرف کنید و از خوردن برخی از غذاها پرهیز نمایید دوره نقاهت شما کوتاه‌تر خواهد بود و موهای پیوند زده در شما تقویت خواهند شد.

یکی از مهم‌ترین موارد جهت آمادگی برای انجام یک عمل و یا بهبود زخم‌ها و رؤیت بهترین نتایج ممکن رعایت موارد مرتبط با تغذیه و خورد و خوراک مناسب در حوالی زمان انجام عمل می‌باشد. در این مقاله به مبحث خوراک مفید و مضر و تغذیه مناسب در بازه زمانی قبل از عمل در زمان عمل و پس انجام عمل کاشت مو می‌پردازیم.

غذاهای مضر برای کاشت مو

بعد کاشت مو چی بخوریم؟

این واقعیت که عامل تغذیه‌ای تأثیر مستقیم بر روند بهبودی پس از عمل کاشت مو دارد را می‌توان از همه جنبه‌ها به تفصیل بررسی کرد، تغذیه بعد از کاشت مو به میزانی که چارچوب پیرامون آن ایجاد شده است، ارتباط مستقیم دارد.

کاشت مو باید به طور کلی با فرآیند قبل و بعد از عمل ارزیابی شود و روابط بین همه عواملی که در موفقیت عمل تأثیر دارند باید در نظر گرفته شود در نتیجه، مواد مغذی، ویتامین‌ها یا مواد معدنی که به رشد مو پس از کاشت مو کمک می‌کنند و همچنین سیگار، الکل و غیره که بر روند بهبودی تأثیر نامطلوبی خواهد گذاشت.

وقتی از این زاویه نگاه کنیم؛ ویتامین‌ها و مواد معدنی که بر رشد مو تأثیر مثبت می‌گذارند تعیین می‌شوند و لازم است برای وعده‌های غذایی حاوی مواد مغذی حاوی این ویتامین‌ها و مواد معدنی برنامه‌ریزی شود.

رشد و نمو ریشه‌ها و همچنین نتیجه نهایی کاشت مو تقریباً ۶ ماه الی یک سال پس از عمل کاشت مو به طول می‌انجامد. اتخاذ یک برنامه تغذیه سالم در طول این فرآیند به تسریع بهبودی و تضمین پایان راحت این دوره کمک می‌کند. نه تنها پس از عمل، بلکه با گنجاندن عادات غذایی سالم در زندگی روزمره، فولیکول‌های مو قادر به رشد و تجدید در یک چرخه زندگی سالم خواهند بود. پس از کاشت مو، به یاد داشته باشید که زمانی که به دنبال درمان ریزش مو هستید، بسیار مهم است که عواملی که باعث این ریزش می‌شوند را از زندگی خود حذف کنید.

تغذیه مناسب قبل از کاشت مو

با توجه به این که عمل کاشت یک عمل سخت یا همراه با خونریزی زیادی نمی‌باشند تغذیه جهت تقویت و آمادگی قبل از عمل چندان مهم و تأثیرگذار نیست اما با این وجود خوراک‌های حاوی آهن مانند گوشت قرمز و جگر و نیز مواد غذایی حاوی کالری بالا مانند کربوهیدرات‌ها و مغذی‌جات می‌توانند آمادگی بدن فرد برای انجام عمل را افزایش دهند.

از طرف دیگر برخی از مواد غذایی به دلیل ایجاد برخی عوارض و تداخلات با پروسه انجام عمل کاشت مو در بازه زمانی قبل از عمل ممنوعیت استفاده دارند از این جمله می‌توان به مشروبات الکلی و برخی دیگر خوراکی‌ها که منجر به رقیق شدن خون و جاری شدن آن حین عمل و به تأخیر انداختن روند لخته خون می‌شوند مانند: ماهی و دیگر آبزیان دریایی و خوراکی‌های غنی از امگا ۳ اشاره نمود.

استفاده از این خوراکی‌ها سه روز قبل از عمل ممنوع می‌باشند اگرچه این خوراکی‌ها اساساً جز خوراکی‌های مفید طبقه‌بندی می‌شوند اما به دلیل ایجاد مشکلات فوق‌الذکر بهتر است در بازه سه روزه قبل از عمل استفاده نشوند.

شایان ذکر است که عمل کاشت مو نیاز به ناشتا بودن ندارد لذا با توجه به زمان عمل حتما قبل از مراجعه صبحانه یا ناهار میل نمایید، بهتر است وعده صبحانه کم‌حجم و مقوی باشد مانند تخم‌مرغ یا کره و مربا به همراه مغذی‌جات و عسل، از خوردن غذاهای سنگین و چرب مانند کله و پاچه و چلوکباب پرهیز نمایید.

تغذیه بعد از کاشت مو

خوراکی‌های مناسب حین انجام کاشت مو

با توجه به طولانی بودن زمان عمل کاشت مو و هوشیار بودن بیمار در حین انجام عمل، طبیعی است که بیمار احساس گرسنگی پیدا کرده و نیاز به تغذیه داشته باشد بهترین تغذیه حین عمل خوراکی‌های کم‌حجم و با انرژی بالا می‌باشد یک ساندویچ نان و پنیر و گردو می‌تواند یک پیشنهاد عالی باشد همچنین نوشیدنی‌های شیرین مانند نوشابه و انواع آبمیوه‌ها می‌توانند ضمن تأمین مایعات بدن، به دلیل وجود قندهای ساده به‌ سرعت قند خون را بالا ببرد.

از طرفی خوراکی‌های محرک مانند نوشابه‌های انرژی‌زای حاوی کافئین یا وعده‌های سنگین و چرب ممکن است با تحریک معده و دستگاه گوارش حالت تهوع ایجاد کنند لذا استفاده از این موارد در حین انجام عمل توصیه نمی‌گردد.

بعد از کاشت مو چه خوراکی‌هایی بخوریم؟

با تبدیل شدن ریزش مو به یک مسئله اصلی برای مردان و زنان، روش‌های کاشت مو نسبتاً رایج شده‌اند. روش کاشت مو نتایج ترمیم موی دائمی و طبیعی را به شما ارائه می‌دهد.

به طور کلی عمل پیوند مو طبیعی روشی بی‌خطر، بدون درد است و بهبودی سریع را فراهم می‌کند. امروزه افراد زیادی برای مقابله با ریزش مو با استفاده از تکنیک‌های مختلف پیوند مو، کاشت مو انجام می‌دهند.

مؤثرترین راه برای تجربه نتایج مثبت پس از کاشت مو، پیروی از دستورالعمل‌ها و مراقبت‌های پس از کاشت مو است. اگر استراحت کافی داشته باشید، هر عمل پزشکی سریع‌تر بهبود می‌یابد. اگرچه کاشت مو این روزها بسیار رایج شده است اما پوست سر شما برای التیام به دوز سالمی از مواد مغذی نیاز دارد.

دانستن رژیم غذایی بعد از عمل کاشت مو ضروری است. معمولاً برای رشد و نمو مناسب ریشه‌ها شش ماه زمان لازم است. اتخاذ یک برنامه تغذیه سالم به تقویت روند بهبودی کمک می‌کند. در اینجا برخی از مواد مغذی و ویتامین‌های حیاتی که بیمار باید بعد از کاشت مو مصرف کند، آورده شده است.

تغذیه و خوراک بعد از کاشت مو و کاشت ابرو به دو زمان بلافاصله بعد از عمل و خوراکی‌های مؤثر در تقویت موها در بلندمدت تقسیم‌بندی می‌گردد.

غذاهای مفید بعد از کاشت مو

غذاهای مضر بعد از کاشت مو

مصرف آب

خوردن کله پاچه
خوردن غذاهای حاوی پروتئین

نوشیدن قهوه

استفاده از موادغذایی سرشار از آهن

مصرف دخانیات و مشروبات الکلی

خوردن عسل

استفاده از غذاهای فرآوری شده

مصرف خوراکی‌های حاوی روی

مصرف غذاهای چرب

مواد غذایی مفید بلافاصله بعد از عمل کاشت مو

بعد از عمل از خوردن غذاهای سنگین و چرب پرهیز نمایید چرا که ممکن است با تحریک معده باعث ایجاد حالت تهوع و استفراغ شود، دلیل این رویداد این است که دستگاه گوارش پس از صرف غذاهای سنگین جهت انجام امور هضم و جذب غذا خون زیادی را به اطراف معده و روده می‌فرستد لذا ممکن است خونی که باید جهت تأمین فشار داخل عروقی استفاده شود به حد کفایت نرسیده و حالات ضعف و سرگیجه را تقلید نموده و بدن در یک پاسخ فیزیولوژیک به شرایط حاصله جهت بازگشت خون به عروق بزرگ برای تأمین فشارخون داخل عروقی اقدام به ایجاد رفلکس تهوع و استفراغ نماید.

هرچه وعده بعد از عمل خصوصا شام سبک‌تر و در حد نیاز مقوی باشد بهتر است شاید سوپ مرغ یا خوراک سینه مرغ آب‌پز شده یکی از بهترین گزینه‌ها باشد همچنین باید از مصرف غذاها و خوراک‌های با طبع سرد مانند گوشت قرمز به‌صورت چلوکباب کوبیده یا غیره پرهیز نمود. شایان‌ذکر است ادویه‌جات نیز ممکن است با تحریک معده چنین عوارضی را ایجاد نمایند.

دستورات فوق تنها مربوط به وعده غذایی ناهار یا شام در روز عمل بوده و فردا روز عمل هیچ ممنوعیتی در نوع تغذیه وجود ندارد تنها مورد استثنا مربوط به غذاهای دریایی مانند ماهی و میگو می‌باشد که همان‌طور که اشاره شد به دلیل سطح بالای امگا ۳ ممکن است با ایجاد رقت در خون باعث تأخیر در لخته کردن خون و خونریزی خفیف از محل زخم‌های عمل شوند لذا در سه روز پس از عمل بهتر است از مصرف این غذاها پرهیز شود اما پس از سه روز دیگر هیچ محدودیتی در استفاده از انواع غذاها و خوراکی‌ها وجود ندارد.

بعد از کاشت مو چی بخوریم؟

 تغذیه و خوراک مؤثر در تقویت موها

حقیقت این است که در فرهنگ غذایی مردم ایران انواع مختلف گروه‌های غذایی به وفور یافت می‌شود و شاید یکی از کشورها با بیشترین مصرف سرانه سبزیجات و میوه‌ها در دنیا کشور ایران است، یک رژیم غذایی متنوع و سرشار از ریز مغذی‌ها و مینرال‌های مورد نیاز بدن می‌تواند نیاز روزانه به بسیاری از مواد لازم برای حفظ سلامت مو و ابروها را تأمین کند و دیگر نیاز چندانی به ویتامین‌های تخصصی مو نباشد.

البته در گروه‌های سنی میان‌سال و کهن‌سالان که تأمین این مواد از خوراک روزانه ممکن است با سختی همراه باشد می‌توان از ویتامین‌های مناسب در این زمینه بهره گرفت. البته موارد فوق ارتباطی به داروهای شیمیایی تقویتی مو و ابرو ندارد و مکانیزم اثر این داروها متفاوت بوده که به صلاحدید پزشک متخصص ممکن است نیاز به استفاده از این داروها وجود داشته باشد.

غذاهای ممنوعه بعد از عمل کاشت مو

از خوردن غذاهای فست فود و غذاهای فرآوری شده خودداری کنید، زیرا معمولاً فاقد مواد مغذی و پر از کالری هستند.

از نوشیدنی‌های گازدار، نوشابه، آب‌میوه‌های فرآوری شده، محصولات پخته شده و سایر غذاهایی که حاوی قند زیادی هستند خودداری کنید. سطح بالای قند خون تجربه بهبودی شما را طولانی‌تر می‌کند.

خوردن کله پاچه بعد از کاشت مو

کله پاچه یکی از غذاهای مورد علاقه در بین اکثر مردان ایرانی است و شاید جالب باشید بدانید که یکی از سؤالات شایع در بین بیماران عمل پیوند مو در زمینه خوردن کله پاچه بعد از کاشت مو است و برای آن‌ها بسیار مهم است که آیا می‌توانند بلافاصله بعد از عمل کله پاچه مصرف کنند یا خیر.

همان‌طور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم خوردن غذاهای فوق‌العاده چرب قبل از عمل پیوند و بعد از عمل ممنوع است و افرادی که قصد عمل کاشت مو را دارند باید از خوردن غذاهای چرب اجتناب کنند.

با توجه به این که کله پاچه جزء غذاهای فوق‌العاده چرب محسوب می‌شود روز قبل از عمل تحت هیچ شرایطی نباید میل نمایید و بلافاصله بعد از عمل کاشت مو هم خوردن آن توصیه نمی‌شود چون خوردن غذاهای چرب بعد از عمل پیوند مو ممکن است باعث تحریک معده و ایجاد حالت تهوع و استفراغ در برخی از افراد شود.

خوردن کله پاچه بعد از عمل کاشت مو ممنوع است و نباید بلافاصله زمانی که به خانه برگشتید این غذا را مصرف نمایید و بهتر است غذاهای سبک میل نمایید اما یک الی دو روز بعد از عمل هیچ محدودیتی وجود ندارد و شما می‌توانید این غذا را مصرف نمایید.

خوردن کله پاچه بعد از کاشت مو

خوردن قهوه بعد از کاشت مو

هرچند این روزها نوشیدن قهوه در بین افراد بسیار رایج شده است و به قهوه یکی از نوشیدنی‌های مورد علاقه در بین اکثر افراد است؛ اما مشکل مصرف کافئین زیاد قبل از انجام عمل کاشت مو این است که قهوه می‌تواند فشار خون را افزایش دهد و افزایش فشار خون باعث خواهد شد که در روز عمل کاشت مو، خونریزی فرد بیشتر شود بنابراین لازم است چند روز قبل از انجام عمل کاشت مو، مصرف کافئین را متوقف کنید.

نوشیدن قهوه روز بعد از عمل توصیه نمی‌شود. به طور کلی می‌توان گفت: مصرف قهوه بعد از کاشت مو می‌تواند خطراتی را به همراه داشته باشد چراکه قهوه با افزایش فشار خون می‌تواند خونریزی شما را بیشتر کرده و در نتیجه باعث کند شدن روند بهبودی‌تان شود.

هرچند در نظر داشته باشید که مصرف مقدار کم قهوه خطر چندانی ندارد و مقادیر زیاد آن می‌تواند مضر باشد. پزشک می‌تواند دستورالعمل‌های خاصی در مورد مدت زمان پرهیز از قهوه به شما بدهد.

تغذیه مناسب بعد از کاشت مو

سلامت مو به طور جدایی ناپذیری با سطح مواد مغذی در بدن مرتبط است. وقتی مشکلی در بدن شما پیش بیاید، موهای شما اولین چیزی است که آسیب می‌بیند. در نتیجه، ریزش مو می‌تواند اولین واکنش بدن به یک مشکل سیستم ایمنی باشد، به ویژه زمانی که کمبود غذا رخ می‌دهد. بسیاری از مطالعات علمی که توسط مؤسسات بهداشتی مستقل انجام شده است، ارتباط قوی بین کمبود ویتامین و مواد معدنی، سوء تغذیه و ریزش مو را نشان می‌دهد.

مصرف امگا ۳ بعد از کاشت مو

پس از انجام عمل کاشت مو، لازم است اسیدهای چرب امگا ۳ را در رژیم غذایی خود بگنجانید. ماهی به دلیل ارزش غذایی غنی خود شناخته شده است و حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ به وفور است. ماهی قزل‌آلا و سایر ماهی‌های مشابه حاوی بسیاری از مواد مغذی ضروری هستند که به فولیکول‌های موی سالم کمک می‌کنند.

این مواد مغذی همچنین می‌توانند ظاهر موهای شما را بهبود بخشند. گنجاندن غذاهای دریایی در رژیم غذایی شما روند بهبودی را افزایش می‌دهد.

اسیدهای چرب عملکردهای مهمی در بدن دارند و توصیه می‌شود پس از انجام بسیاری از روش‌ها از جمله کاشت مو مصرف شوند تا به روند بهبودی کمک کنند. غذاهای غنی از امگا ۳ شامل انواع ماهی از جمله ماهی قزل‌آلا و همچنین دانه کتان، گردو و آووکادو است.

بعد از کاشت مو و کاشت ابرو چه غذاهایی بخوریم؟

خوردن عسل بعد از کاشت مو

عسل یکی از مواد مفید و مغذی برای بدن است که خاصیت‌های فراوانی برای اعضای مختلف بدن دارد البته به شرط این که به صورت طبیعی تهیه شده باشد. یکی از خواص عسل کمک به رشد و تقویت موها است و از ریزش مو جلوگیری می‌کند. حتی ماسک‌ موهای مختلفی که حاوی عسل هستند که برای نرم شدن و درخشندگی موی سر بسیار مؤثر هستند.

خوردن عسل بعد از کاشت مو هیچ ممنوعیتی ندارد و شما می‌توانید با خیال راحت این ماده مغذی را مصرف کنید با توجه به این که عسل یک ماده غذایی کم‌حجم و مغذی است خوردن آن قبل از انجام عمل و بعد از انجام عمل پیوند مو، توصیه می‌شود.