تغذیه بعد از کاشت مو

یکی از مهم‌ترین موارد جهت آمادگی برای انجام یک عمل و یا بهبود زخم‌ها و رویت بهترین نتایج ممکن رعایت موارد مرتبط با تغذیه و خورد و خوراک مناسب در حوالی زمان انجام عمل می‌باشد. در این مقاله به مبحث خوراک مفید و مضر و تغذیه مناسب در بازه زمانی قبل از عمل در زمان عمل و پس انجام عمل کاشت مو می‌پردازیم.

تغذیه بعد از کاشت مو

تغذیه مناسب قبل از کاشت مو و کاشت ابرو

با توجه به این که عمل کاشت مو یا کاشت ابرو عمل سخت یا همراه با خونریزی زیادی نمی‌باشند تغذیه جهت تقویت و آمادگی قبل از عمل چندان مهم و تاثیرگذار نمی‌باشد اما با این وجود خوراک‌های حاوی آهن مانند گوشت قرمز و جگر و نیز مواد غذایی حاوی کالری بالا مانند کربوهیدرات‌ها و مغذی‌جات می‌توانند آمادگی بدن فرد برای انجام عمل را افزایش دهند.

از طرف دیگر برخی از مواد غذایی به دلیل ایجاد برخی عوارض و تداخلات با پروسه انجام عمل کاشت مو و کاشت ابرو در بازه زمانی قبل از عمل ممنوعیت استفاده دارند از این جمله می‌توان به مشروبات الکلی و برخی دیگر خوراکی‌ها که منجر به رقیق شدن خون و جاری شدن آن حین عمل و به تاخیر انداختن روند لخته خون می‌شوند مانند: ماهی و دیگر آبزیان دریایی و خوراکی‌های غنی از امگا ۳ اشاره نمود. استفاده از این خوراکی‌ها سه روز قبل از عمل ممنوع می‌باشند اگرچه این خوراکی‌ها اساسا جز خوراکی‌های مفید طبقه‌بندی می‌شوند اما به دلیل ایجاد مشکلات فوق‌الذکر بهتر است در بازه سه روزه قبل از عمل استفاده نشوند.

شایان ذکر است که عمل کاشت مو و کاشت ابرو نیاز به ناشتا بودن ندارد لذا با توجه به زمان عمل حتما قبل از مراجعه صبحانه یا ناهار میل نمایید، بهتر است وعده صبحانه کم حجم و مقوی باشد مانند تخم‌مرغ یا کره و مربا به همراه مغذی‌جات و عسل، از خوردن غذاهای سنگین و چرب مانند کله و پاچه و چلوکباب پرهیز نمایید.

 

بعد از کاشت مو چی بخوریم؟

خوراکی‌های مناسب حین انجام کاشت مو و کاشت ابرو

با توجه به طولانی بودن زمان عمل کاشت مو و کاشت ابرو و هوشیار بودن بیمار در حین انجام عمل، طبیعی است که بیمار احساس گرسنگی پیدا کرده و نیاز به تغذیه داشته باشد بهترین تغذیه حین عمل خوراکی‌های کم‌حجم و با انرژی بالا می‌باشد یک ساندویچ نان و پنیر و گردو می‌تواند یک پیشنهاد عالی باشد همچنین نوشیدنی‌های شیرین مانند نوشابه و انواع آبمیوه‌ها می‌توانند ضمن تامین مایعات بدن، به دلیل وجود قندهای ساده به‌ سرعت قند خون را بالا ببرد. از طرفی خوراکی‌های محرک مانند نوشابه‌های انرژی‌زای حاوی کافئین یا وعده‌های سنگین و چرب ممکن است با تحریک معده و دستگاه گوارش حالت تهوع ایجاد کنند لذا استفاده از این موارد در حین انجام عمل توصیه نمی‌گردد.

 

بعد از کاشت مو و کاشت ابرو چه خوراکی‌هایی بخوریم؟

تغذیه و خوراک بعد از کاشت مو و کاشت ابرو به دو زمان بلافاصله بعد از عمل و خوراکی‌های موثر در تقویت موها در بلندمدت تقسیم‌بندی می‌گردد:

۱- بلافاصله بعد از عمل

بعد از عمل از خوردن غذاهای سنگین و چرب پرهیز نمایید چرا که ممکن است با تحریک معده باعث ایجاد حالت تهوع و استفراغ شود، دلیل این رویداد این است که دستگاه گوارش پس از صرف غذاهای سنگین جهت انجام امور هضم و جذب غذا خون زیادی را به اطراف معده و روده می‌فرستد لذا ممکن است خونی که باید جهت تامین فشار داخل عروقی استفاده شود به حد کفایت نرسیده و حالات ضعف و سرگیجه را تقلید نموده و بدن در یک پاسخ فیزیولوژیک به شرایط حاصله جهت بازگشت خون به عروق بزرگ برای تامین فشارخون داخل عروقی اقدام به ایجاد رفلکس تهوع و استفراغ نماید لذا هرچه وعده بعد از عمل خصوصا شام سبک‌تر و در حد نیاز مقوی باشد بهتر است شاید سوپ مرغ یا خوراک سینه مرغ آب‌پز شده یکی از بهترین گزینه‌ها باشد همچنین باید از مصرف غذاها و خوراک‌های با طبع سرد مانند گوشت قرمز به‌صورت چلوکباب کوبیده یا غیره پرهیز نمود. شایان‌ذکر است ادویه‌جات نیز ممکن است با تحریک معده چنین عوارضی را ایجاد نمایند.

دستورات فوق تنها مربوط به وعده غذایی ناهار یا شام در روز عمل بوده و فردا روز عمل هیچ ممنوعیتی در نوع تغذیه وجود ندارد تنها مورد استثنا مربوط به غذاهای دریایی مانند ماهی و میگو می‌باشد که همان‌طور که اشاره شد به دلیل سطح بالای امگا ۳ ممکن است با ایجاد رقت در خون باعث تأخیر در لخته کردن خون و خونریزی خفیف از محل زخم‌های عمل شوند لذا در سه روز پس از عمل بهتر است از مصرف این غذاها پرهیز شود اما پس از سه روز دیگر هیچ محدودیتی در استفاده از انواع غذاها و خوراکی‌ها وجود ندارد.

بعد از کاشت مو و کاشت ابرو چه غذاهایی بخوریم؟

 

۲- تغذیه و خوراک موثر در تقویت موها

حقیقت این است که در فرهنگ غذایی مردم ایران انواع مختلف گروه‌های غذایی به وفور یافت می‌شود و شاید یکی از کشورها با بیشترین مصرف سرانه سبزیجات و میوه‌ها در دنیا کشور ایران است، یک رژیم غذایی متنوع و سرشار از ریز مغذی‌ها و مینرال‌های مورد نیاز بدن می‌تواند نیاز روزانه به بسیاری از مواد لازم برای حفظ سلامت مو و ابروها را تامین کند و دیگر نیاز چندانی به ویتامین‌های تخصصی مو و ابرو نباشد البته در گروه‌های سنی میان‌سال و کهنسالان که تامین این مواد از خوراک روزانه ممکن است با سختی همراه باشد می‌توان از ویتامین‌های مناسب در این زمینه بهره گرفت. البته موارد فوق ارتباطی به داروهای شیمیایی تقویتی مو و ابرو ندارد و مکانیزم اثر این داروها متفاوت بوده که به صلاحدید پزشک متخصص ممکن است نیاز به استفاده از این داروها وجود داشته باشد.

به جز رعایت اصول تغذیه در کاشت ابرو و کاشت مو موارد مهم دیگری نیز در زمان قبل و بعد از عمل مهم و اثرگذار می‌باشند که در بخش توصیه‌های قبل از عمل کاشت مو و مراقبت‌های بعد از کاشت مو به‌صورت مفصل به آن‌ها اشاره شده است.