نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو چگونه است؟

این سوال جزء شایع‌ترین سوالات مراجعین کاشت مو، کاشت ابرو و اسکالپ سر این است که بعد از کاشت مو، کاشت ابرو و اسکالپ سر چطور بخوابیم؟ در این مقاله سعی می‌کنیم در ابتدا به چرایی مطرح شدن چنین سوالی و سپس عوارض احتمالی نحوه خوابیدن غیراستاندارد پس از این عمل‌ها و در نهایت به راهکارهای مقابله با این عوارض بپردازیم.

نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو

 

چرا نحوه خوابیدن پس از عمل کاشت مو اهمیت پیدا کرده است؟

مطرح شدن این قضیه پس از کاشت مو از دو جنبه بوده است:

اول این که پس از کاشت مو و تا حدود یک هفته پس از آن هر یک از گرافت‌های کاشت شده تنها به وسیله یک لخته کوچک که مانند چسب آن‌ها را به پوست سر متصل نموده‌اند در جای خود ثابت مانده‌اند و حداقل یک هفته زمان می‌برد تا این گرافت‌ها به‌وسیله پروسه‌های ترمیم و ساخت و ساز کلاژنی فیبربلاست‌ها با پوست سر یکی شده و به راحتی از جای خود خارج نشوند، اما در طول یک هفته اول کوچک‌ترین تماس و کشیده شدن اشیا مختلف روی پوست سر ممکن است باعث جابه‌جایی و یا خروج گرافت‌های کاشت شده از محل خود و در نتیجه عدم رشد موهای کاشت شده در آن ناحیه شود، از این رو نحوه خوابیدن و استراحت پس از کاشت مو به صورتی که باعث کشیده شدن یا مالش بالشت و روانداز به ناحیه کاشت شده نشود بسیار حائز اهمیت است.

دومین مساله هدایت ورم به ناحیه بین ابرو و چشم می‌باشد تا از تورم اطراف چشم و بعضا تورم پشت پلک‌ها و بسته شدن موقت چشم‌ها جلوگیری شود. تورم پس از کاشت مو ناشی از تزریق بی‌حسی و مایعات لازم در ناحیه کاشت مو می‌باشد که بعدا به‌واسطه تاثیر جاذبه به سمت پایین نزول کرده و از آنجا که پوست پشت پلک نرم‌ترین و کشسان‌ترین پوست ناحیه صورت را دارد در آن ناحیه تجمع می‌یابد. نحوه استراحت و خوابیدن پس از کاشت مو می‌تواند در کاهش تورم این نواحی پس از کاشت مو تاثیر داشته باشد.

نحوه خوابیدن صحیح پس از کاشت مو به چه صورت است؟

 

با توجه به موارد فوق بهترین روش خوابیدن یا دراز کشیدن حین استراحت پس از کاشت مو بدین صورت است که فرد باید به‌صورت طاق‌باز (خوابیدن به کمر و بالا بودن سطح سینه و شکم) و با زوایه حدود ۳۰ تا ۴۰ درجه کمر نسبت به لگن باشد. این نحوه خوابیدن بسیار مشابه خوابیدن روی تخت بیمارستان است، اگر دقت کرده باشید اکثرا بیماران روی تخت بیمارستان به‌صورت طاق باز و با زوایه ۳۰ تا ۴۰ درجه از سطح افق می خوابند.

 

آیا بعد از کاشت مو باید روی صندلی خوابید؟

 

باید گفت به هیچ عنوان لازم نیست که بعد از کاشت مو روی صندلی یا مبل بخوابید و این کار نه تنها کمکی به هدایت ورم به ناحیه بین چشم و گوش نمی‌کند بلکه مجددا ورم را به ناحیه اطراف چشم فرستاده و منجر به تورم پلک‌ها می‌شود، ضمن این که استراحت در این پوزیشن بسیار سخت و گاهی ناممکن بوده و این در حالی است که استراحت کافی پس از کاشت مو از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد.

 

روش صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو

عوارض نحوه خوابیدن غیرصحیح پس از کاشت مو چیست؟

 

بهترین نحوه خوابیدن پس از کاشت مو در بالا توضیح داده شد اما اگر افرادی نتوانند به این صورت بخوابند ممکن است با چه عوارضی دست به گریبان شوند، آیا نتیجه کاشت مو در مورد آن‌ها آسیب خواهد دید؟ باید گفت چنانچه خوابیدن طاق باز برای فرد امکان‌پذیر نباشد به‌شرط آن که به نحوی بخوابد که ناحیه کاشت شده در تماس با بالشت قرار نگیرد و موهای کاشت شده به جایی کشیده نشوند مثلا به پهلوی چپ یا راست بخوابد تنها عارضه‌ای که در انتظار آن‌هاست همان تورم اطراف چشم‌ها به‌صورت یک‌طرفه یا دوطرفه می‌باشد که آن نیز بین ۳ تا ۵ روز بعد رفع خواهد شد (برای اطلاع از نحوه رفع تورم اطراف چشم پس از کاشت مو به بخش مراقبت‌های بعد از کاشت مو مراجعه نمایید.)

لذا خوابیدن طاق باز امری بسیار ضروری و حیاتی نبوده و تنها امری ترجیحی می‌باشد، با این وجود در ادامه به مواردی اشاره می‌شود که می‌تواند در خوابیدن به این طریقه پس از کاشت مو کمک نماید.

 

چند نکته که می‌تواند به نحوه خوابیدن استاندارد پس از کاشت مو کمک نماید، عبارتند از:

 

  • برای خوابیدن طاق باز و با زاویه ۳۰ تا ۴۰ درجه می‌توانید بدین صورت عمل نمایید که به جای یک بالشت از دو بالشت زیر سر استفاده نمایید و برای جلوگیری از گردن درد و هم راستا نمودن ستون فقرات گردن و کمر یک پتو یا ملحفه را به‌صورت گوه‌ای تا کرده و زیر کمر قرار دهید تا فاصله ایجاد شده بین کمر و گردن را پر نماید.
  • همچنین می‌توانید برای کم شدن فشار روی بخیه‌ها یک حوله را لوله کرده و زیر گردن قرار دهید.
  • راهکار بعدی برای ممانعت از چرخیدن احتمالی سر و بدن به پهلو در حین خواب استفاده از یک بالشت مسافرتی گردنی در هنگام خواب می‌باشد.

 

نحوه صحیح خوابیدن پس از کاشت ابرو به چه صورت است؟

در مورد کاشت ابرو با توجه به این که بی‌حسی خود در ناحیه ابرو و بلافاصله بالای پلک تزریق می‌شود تورم مختصر اطراف چشم‌ها امری اجتناب‌ناپذیر است البته اگرچه ورم به دلیل سطح بسیار کمتر کاشت در مقابل کاشت موی سر بسیار ناچیز است اما به‌هرحال خوابیدن با زاویه و طاق باز به جلوگیری از ورم کمک چندانی نکرده و بهتر است از کیسه آب گرم و آیس پک به نحوی که در بخش مراقبت‌های بعد از کاشت ابرو اشاره شده است، استفاده گردد.

اما در مورد کشیده شدن ابروهای کاشت شده به بالشت یا رو انداز باید بسیار محتاط بود چرا که این امر ممکن است به‌راحتی منجر به خارج شدن گرافت‌ها از جای خود شوند. در مورد کاشت ابرو شاید استفاده از بالشت مسافرتی گردنی بهترین راهکار ایجاد فاصله بین ابرو و بالشت باشد.

نحوه صحیح خوابیدن پس از اسکالپ سر چگونه است؟

با توجه به این که در اسکالپ سر نه ورمی وجود دارد و نه با کشیده شدن ناحیه اسکالپ روی بالشت و رو انداز مشکلی ایجاد می‌شود، پس از اسکالپ سر به راحتی در هر پوزیشنی که مایل هستید می‌توانید استراحت نمایید، البته در بعضی از مراجع قید گردیده است که بهتر است شب اول پس از اسکالپ ناحیه سر اندکی بالاتر از بدن باشد ولی به هیچ عنوان نیازی به افزایش زاویه ۳۰ تا ۴۰ درجه نبوده و تنها استفاده از یک بالشت بلند کفایت می‌نماید.

در پایان باید گفت رعایت این نحوه خوابیدن تنها تا زمان رفع ورم و کمتر از یک هفته لازم بوده و پس از آن خوابیدن به این صورت مزیتی ایجاد نمی‌نماید لذا از افراط در انجام برخی از دستورات بیشتر از زمانی که اشاره می‌گردد بپرهیزید و بی‌مورد موجب تحمیل سختی به خود نشوید.