نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو چگونه است؟

نحوه صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو یکی از نکات اصلی مراقبت‌های بعد از کاشت مو است که بیمار باید کاملا رعایت نماید. رعایت نحوه درست خوابیدن بعد از کاشت مو باعث می‌شود به گرافت‌های تازه کاشت آسیبی وارد نشود و همچنین در کاهش ورم و کبودی بعد از کاشت مو بسیار مؤثر است.

بعد از کاشت مو چگونه بخوابیم، کی از ین سؤال جزء شایع‌ترین سؤالات مراجعین کاشت مو و اسکالپ سر است که در این مقاله سعی می‌کنیم، نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو را به تفصیل شرح خواهیم داد، از جمله بهترین وضعیت، روند بهبود، عوارض احتمالی نحوه خوابیدن غیراستاندارد پس از این عمل‌ها و در نهایت به راهکارهای مقابله با این عوارض بپردازیم.

روش صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو

خوابیدن بعد از کاشت مو چگونه است؟

فولیکول‌های موی شما به مدت ۱۰ روز پس از عمل ظریف خواهند بود بنابراین مهم است که پس از کاشت مو به صورت اصولی و طبق دستوراتی که پزشک برای شما توضیح داده است، بخوابید. برای جلوگیری از آسیب رساندن به کاشت مو در هنگام خواب، روی یک بالش بخوابید و یک بالش مسافرتی دور گردن خود داشته باشید. با خوابیدن به این صورت، کمی راست می‌شوید و مطمئن می‌شوید که تورم را بدتر نمی‌کنید یا روی تخت نمی‌چرخید و به گرافت‌های پیوند شده آسیبی وارد نمی‌شود.

مطرح شدن این قضیه پس از کاشت مو از دو جنبه بوده است:

اول این که پس از کاشت مو و تا حدود یک هفته پس از آن هر یک از گرافت‌های کاشت شده تنها به وسیله یک لخته کوچک که مانند چسب آن‌ها را به پوست سر متصل نموده‌اند در جای خود ثابت مانده‌اند و حداقل یک هفته زمان می‌برد تا این گرافت‌ها به‌وسیله پروسه‌های ترمیم و ساخت و ساز کلاژنی فیبربلاست‌ها با پوست سر یکی شده و به راحتی از جای خود خارج نشوند،

اما در طول یک هفته اول کوچک‌ترین تماس و کشیده شدن اشیا مختلف روی پوست سر ممکن است باعث جابه‌جایی و یا خروج گرافت‌های کاشت شده از محل خود و در نتیجه عدم رشد موهای کاشت شده در آن ناحیه شود، از این رو نحوه خوابیدن و استراحت پس از کاشت مو به صورتی که باعث کشیده شدن یا مالش بالشت و روانداز به ناحیه کاشت شده نشود بسیار حائز اهمیت است.

دومین مسئله هدایت ورم به ناحیه بین ابرو و چشم می‌باشد تا از تورم اطراف چشم و بعضا تورم پشت پلک‌ها و بسته شدن موقت چشم‌ها جلوگیری شود. تورم پس از کاشت مو ناشی از تزریق بی‌حسی و مایعات لازم در ناحیه کاشت مو می‌باشد که بعدا به‌واسطه تأثیر جاذبه به سمت پایین نزول کرده و از آنجا که پوست پشت پلک نرم‌ترین و کشسان‌ترین پوست ناحیه صورت را دارد در آن ناحیه تجمع می‌یابد. نحوه استراحت و خوابیدن پس از کاشت مو می‌تواند در کاهش تورم این نواحی پس از کاشت مو تأثیر داشته باشد.

به پهلو خوابیدن بعد از کاشت مو

نحوه خوابیدن صحیح پس از کاشت مو به چه صورت است؟

با توجه به موارد فوق بهترین روش خوابیدن یا دراز کشیدن حین استراحت پس از کاشت مو بدین صورت است که فرد باید به‌صورت طاق‌باز (خوابیدن به کمر و بالا بودن سطح سینه و شکم) و با زاویه حدود ۳۰ تا ۴۰ درجه کمر نسبت به لگن باشد. این نحوه خوابیدن بسیار مشابه خوابیدن روی تخت بیمارستان است، اگر دقت کرده باشید اکثرا بیماران روی تخت بیمارستان به‌صورت طاق باز و با زاویه ۳۰ تا ۴۰ درجه از سطح افق می‌خوابند.

به پهلو خوابیدن بعد از کاشت مو

حفظ وضعیت خواب توصیه شده به پشت که در بالا توضیح داده شد، حیاتی است و اجتناب از هر موقعیتی که می‌تواند بر روی محل‌های پیوند پوست سر فشار بیاورد، قرار دادن ناحیه عمل شده سرتان به طور مستقیم روی بالش باعث آسیب به پیوندهای فولیکول مو می‌شود.

به طور خاص، وضعیت‌های خوابیده (روی شکم) یا پهلو، وزن سر شما را روی ناحیه پیوند قرار می‌دهد. سپس پیوندهای جدید ظریف شما را می‌توان بر روی سطح بالش خرد کرد. این به طور قابل توجهی شانس ایجاد مشکلاتی مانند موارد زیر را افزایش می‌دهد:

  • هماتوم: تجمع خون در زیر محل‌های پیوند
  • عفونت‌ها: که بقای پیوند را به خطر می‌اندازد
  • جابجایی پیوند: فولیکول‌های جدید به طور بالقوه از برش‌ها خارج می‌شوند

به خطر افتادن جریان خون ناشی از فشار نیز می‌تواند روند بهبود پیوند را مهار کند. رعایت نکردن دستورالعمل‌های مناسب خواب بعد از عمل نیز به طور قابل توجهی خطر تورم را افزایش می‌دهد.

بهترین وضعیت خوابیدن بعد از کاشت مو چیست؟

بهترین وضعیت برای خوابیدن بعد از کاشت مو به پشت است، در حالی که سر شما بالاتر از قلب شما قرار دارد. این به کاهش تورم کمک می‌کند، اما همچنین از چرخش سر و آسیب رساندن به گرافت ها در شب جلوگیری می‌کند. روی یک بالش بخوابید و یک بالش مسافرتی دور گردن خود قرار دهید تا سر خود را به جلو و بالا نگه دارید. با خوابیدن در این حالت می‌توانید خطر آسیب رساندن به موهای خود و افزایش التهاب پوست سر را کاهش دهید.

به یاد داشته باشید، هدف از خوابیدن در این وضعیت پس از کاشت مو، جلوگیری از تماس ناحیه گیرنده (پیوند) و بالش یا تخت است. همه چیز راحت‌تر خواهد شد هنگامی که گرافت‌های شما ایمن شدند، بعد از گذشت دو هفته، می‌توانید بدون ایجاد خطر برای موهای خود، هر طور که راحت هستید و می‌خواهید بخوابید.

آیا بعد از کاشت مو باید روی صندلی خوابید؟

باید گفت به هیچ عنوان لازم نیست که بعد از کاشت مو روی صندلی یا مبل بخوابید و این کار نه تنها کمکی به هدایت ورم به ناحیه بین چشم و گوش نمی‌کند بلکه مجددا ورم را به ناحیه اطراف چشم فرستاده و منجر به تورم پلک‌ها می‌شود، ضمن این که استراحت در این پوزیشن بسیار سخت و گاهی ناممکن بوده و این در حالی است که استراحت کافی پس از کاشت مو از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد.

 

تا چند روز بعد از کاشت مو باید نشسته خوابید؟

نشسته خوابیدن بعد از کاشت مو ضرورتی ندارد و فرد نیاز نیست در این مورد خود را اذیت کند و خواب خود را دچار تشویش کند. در دستورات زیر اصول صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو توضیح داده شده است که هر فرد با رعایت این موارد می‌تواند در طول روز به راحتی دراز بکشد و شب‌ها با رعایت این نکات خواب آرامی را تجربه کند.

پس از کاشت مو، باید به پشت و رو به بالا بخوابید. شما در حالی که سر خود را روی یک بالش گردن می‌خوابید تا سر خود را در وضعیت صحیح بالا نگه دارید.

از چرخیدن و خوابیدن روی پهلو و روی شکم خودداری کنید چون خوابیدن با این روش موجب آسیب به ناحیه دریافت کننده می‌شود و باعث کاشت مو ناموفق می‌شود.

فولیکول‌های موی تازه کاشته شده نباید با بالش شما تماس پیدا کند، در غیر این صورت ممکن است ریشه‌های مو که هنوز به خوبی پیوند نخورده‌اند، دچار آسیب شوند. اگر این اتفاق بیفتد، نه تنها عمل به هدر رفته است، بلکه ممکن است اسکار دائمی ایجاد شود.

بسیاری از مراجعین در صورت لزوم یک مسکن مصرف می‌کنند تا به آن‌ها کمک کند در این موقعیت ناآشنا، خواب شبانه مناسبی داشته باشند.

پس از دو هفته، روند بهبودی تا حدی انجام شده است. می‌توانید به حالت خوابیدن به پهلو برگردید و دیگر لزوماً مجبور نیستید به پشت دراز بکشید. برای جلوگیری از تماس مستقیم با بالش، باید به استفاده از رو بالشی‌های یکبار مصرف ادامه دهید.

همچنین باید به استفاده از بالش یو شکل برای کاشت مو (بالش گردن) برای نگه داشتن سر خود در وضعیت بالا ادامه دهید. هنگام خواب بعد از کاشت مو، باید از حرکات سریع یا تکان‌هایی که می‌تواند به فولیکول‌های مو آسیب برساند، خودداری کنید.

بالش مخصوص کاشت مو

عوارض نحوه خوابیدن غیر صحیح پس از کاشت مو چیست؟

بهترین نحوه خوابیدن پس از کاشت مو در بالا توضیح داده شد اما اگر افرادی نتوانند به این صورت بخوابند ممکن است با چه عوارضی دست به گریبان شوند، آیا نتیجه کاشت مو در مورد آن‌ها آسیب خواهد دید؟ باید گفت چنانچه خوابیدن طاق باز برای فرد امکان‌پذیر نباشد به‌شرط آن که به نحوی بخوابد که ناحیه کاشت شده در تماس با بالشت قرار نگیرد و موهای کاشت شده به جایی کشیده نشوند مثلا به پهلوی چپ یا راست بخوابد تنها عارضه‌ای که در انتظار آن‌هاست همان تورم اطراف چشم‌ها به‌صورت یک‌طرفه یا دوطرفه می‌باشد که آن نیز بین ۳ تا ۵ روز بعد رفع خواهد شد.

روش صحیح طاق باز خوابیدن بعد از کاشت مو

خوابیدن طاق بعد از کاشت مو، امری بسیار ضروری و حیاتی نبوده و تنها امری ترجیحی می‌باشد، با این وجود در ادامه به مواردی اشاره می‌شود که می‌تواند در خوابیدن به این طریقه پس از کاشت مو کمک نماید.

چند نکته که می‌تواند به نحوه خوابیدن استاندارد پس از کاشت مو کمک نماید، عبارتند از:

  • برای خوابیدن طاق باز و با زاویه ۳۰ تا ۴۰ درجه می‌توانید بدین صورت عمل نمایید که به جای یک بالشت از دو بالشت زیر سر استفاده نمایید و برای جلوگیری از گردن درد و هم راستا نمودن ستون فقرات گردن و کمر یک پتو یا ملحفه را به‌صورت گوه‌ای تا کرده و زیر کمر قرار دهید تا فاصله ایجاد شده بین کمر و گردن را پر نماید.
  • همچنین می‌توانید برای کم شدن فشار روی بخیه‌ها یک حوله را لوله کرده و زیر گردن قرار دهید.
  • راهکار بعدی برای ممانعت از چرخیدن احتمالی سر و بدن به پهلو در حین خواب استفاده از یک بالشت مسافرتی گردنی در هنگام خواب می‌باشد.

فیلم خوابیدن بعد از کاشت مو

به پشت دراز بکشید و سرتان را کمی بالا بیاورید: باید به پشت دراز بکشید و بدنتان به طور کامل توسط بالش‌ها و بالشتک‌های زیرتان حمایت شود. یک بالش زیر گردن خود قرار دهید تا سر خود را در حدود ۴۵ درجه بالا نگه دارید. سر و شانه‌های شما باید یک خط مستقیم تشکیل دهند.

از یک بالش مسافرتی U شکل استفاده کنید تا از غلت زدن به پهلو در هنگام خواب جلوگیری کنید. اگر احساس می‌کنید در حال تغییر موقعیت هستید، فوراً از خواب بیدار شوید و با بالش زیر گردن خود را دوباره روی پشت خود تنظیم کنید.

اگر نمی‌توانید وضعیت خواب مورد نیاز پشت را حفظ کنید، روی صندلی دراز بخوابید: خوابیدن روی صندلی درازکش ممکن است نگه داشتن بدن و سر را به اندازه کافی در طول شب راحت‌تر کند. صندلی وضعیت خواب عمودی‌تری را فراهم می‌کند.

بعد از کاشت مو چه زمانی می‌توانم به طور معمول بخوابم؟

همان‌طور که از ابتدای مطلب اشاره شد، نحوه درست خوابیدن اهمیت بسیاری در مراقبت از گرافت‌های کاشت شده دارد و در صورت رعایت دستورات لازم در این زمینه گرافت‌های جدید به پوست سر به خوبی پیوند می‌خورند و عمل کاشت مو، موفقیت‌آمیز خواهد بود.

روز ۰-۱۰: به پشت در شیب بخوابید

روز ۱۰-۱۴: می‌توانید به پهلو بخوابید. لطفاً نخوابید و مستقیماً روی ناحیه‌ای که عمل شده است فشار وارد کنید

روز چهاردهم به بعد: می‌توانید در هر وضعیتی بخوابید

تا ۱۰ روز پس از جراحی، شما باید بتوانید به طور معمول در هر وضعیتی بدون ناراحتی قابل توجه بخوابید. با این حال، به یاد داشته باشید که اعمال فشار بیش از حد بر روی گرافت‌های مو هنوز هم می‌تواند به آن‌ها آسیب برساند. توصیه ما این است که تا ۱۴ روز به پهلو نخوابید.

بخش عمده‌ای از روند بهبودی پس از کاشت مو در دو هفته اول انجام می‌شود. از هفته ۲ به بعد، می‌توانید انتظار داشته باشید که گرافت‌های موی کاشته شده در ناحیه گیرنده بهبود یافته و ایمن شده‌اند. این بدان معناست که احتمال آسیب دیدن آن‌ها در هنگام خواب بسیار کمتر است.

در کلینیک پیوند مو سینایار، ما دستورالعمل‌های دقیقی را در مورد نحوه خوابیدن به بیماران هنگام انجام عمل جراحی در کلینیک خود می‌دهیم. بسته به نحوه پیشرفت جراحی و ناحیه‌ای که در حال پیوند هستند، ممکن است از بیمار به بیمار دیگر متفاوت باشد. توصیه اصلی این است که در ۱۰ تا ۱۴ روز اول پس از کاشت مو در هنگام خواب بسیار مراقب باشید.

بالش گردنی کاشت مو

در دوره بهبودی اولیه پس از کاشت مو، پیوندهای فولیکول موی تازه کاشته شده در پوست سر شما نیاز به زمان دارند تا به درستی به پوست سر پیوند شوند. با این حال، این پیوندهای تازه در طول این مرحله حساس پس از عمل بسیار شکننده و آسیب‌پذیر باقی می‌مانند.

خوابیدن خطرات بیشتری را به همراه دارد زیرا دراز کشیدن، پوست سر شما را در معرض فشار، اصطکاک و حرکات ناگهانی بیشتر قرار می‌دهد که می‌تواند باعث اختلال یا آسیب به پیوندهای ظریف شود.

استفاده از بالش کاشت مو که به بالش یو شکل برای کاشت مو معروف است، می‌تواند در مراقبت از گرافت‌های تازه کاشت شده مؤثر باشد به همین دلیل به بیماران توصیه می‌کنیم هنگام خواب از بالش مخصوص کاشت مو استفاده نمایند.

 

روش صحیح خوابیدن بعد از کاشت مو

 

 

بیشتر بدانید
به غیر از خوابیدن نحوه شستشو اصولی سر و آبپاشی سر بعد از جراحی پیوند مو در مراقبت از گرافت‌های تازه کاشت شده و نتیجه نهایی کاشت مو بسیار موثر است جهت اطلاع از نحوه دوش گرفتن و شستن سر بعد از جراحی به بخش شستشو بعد از کاشت مو مراجعه نمایید.

 

چه دستورالعمل‌های خواب بعد از جراحی دیگری را باید رعایت کنم؟

همراه با حفظ موقعیت‌های خواب مناسب که در بالا توضیح داده شد، پیروی از دستورالعمل‌های مراقبتی بیشتر می‌تواند به محافظت از پیوند مو در حال بهبود کمک کند:

در محیطی تمیز بخوابید: در طول دوران نقاهت، هر شب از ملحفه‌های تخت تازه و تمیز استفاده کنید. همچنین، قبل از خواب با استفاده از شامپوهای ارائه شده، پوست سر خود را طبق دستور جراح خود بشویید.

از خاراندن پوست سر بپرهیزید: خارش پوست سر ممکن است رخ دهد اما هرگز آن را نخارانید زیرا این امر می‌تواند باعث جابجایی پیوندهای در حال بهبودی شود. قبل از خواب، از اسپری‌های آب تجویز شده یا کرم‌های ضد خارش استفاده کنید. آنتی‌هیستامین‌ها نیز می‌توانند از خارش جلوگیری کنند. اگر شدید باشد، کمپرس سرد یا داروهای ضد درد ممکن است کمک‌کننده باشد.

۲ هفته برای رابطه جنسی صبر کنید: حرکات ناگهانی یا اصطکاک ناشی از رابطه جنسی می‌تواند به طور بالقوه بر بهبود و حفظ پیوند در ۲ هفته اول تأثیر بگذارد.

داروهای خواب‌آور مصرف نکنید: داروهای خواب‌آور گاهی اوقات می‌توانند باعث راه رفتن در خواب شوند که با خطر حرکت ناگهانی همراه است.

هیدراته بمانید: برای کمک به بهبودی و به حداقل رساندن ناراحتی، مقدار زیادی آب بنوشید.

 

اهمیت بهداشت خواب بعد از کاشت مو

مطالعات نشان می‌دهد که خواب باکیفیت به طور قابل توجهی به توانایی‌های درمانی بدن پس از اقدامات پزشکی کمک می‌کند؛ بنابراین، بهداشت مناسب خواب پس از جراحی کاشت مو برای بهینه‌سازی بازیابی پیوند به شدت توصیه می‌شود. نکاتی برای ترویج خواب آرام و بدون وقفه عبارتند از:

  • به زمان خواب ثابت و برنامه بیدار شدن روزانه، حتی در آخر هفته‌ها پایبند باشید.
  • قبل از خواب، از استفاده از گوشی، خوردن نوشیدنی‌ها و مواد غذایی انرژی‌زا خودداری کنید تا روال خواب شما آرام‌تر شود.
  • اگر بعد از ۲۰ دقیقه در رختخواب نمی‌توانید بخوابید، به طور موقت برخیزید و در فعالیت‌های آرام در نور کم شرکت کنید تا زمانی که دوباره احساس خواب‌آلودگی کنید.
  • نوشتن افکار روی کاغذ از طریق ژورنال نویسی می‌تواند ذهن را قبل از خواب آرام کند.

پیروی از عادات خواب سالم به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که خواب عمیق و استراحت کافی برای پاسخ درمانی پیوند مو ضروری است.