پوسته پوسته شدن ابرو بعد از کاشت ابرو

تغییرات ناحیه‌ای از بدن که تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد بالاخص تغییرات پوستی به دلیل عدم تجربه شرایط مشابه توسط بیمار همیشه همراه با این شک و نگرانی همراه بوده است که آیا این تغییرات طبیعی هستند یا غیرطبیعی.

در زمینه کاشت ابروی طبیعی نیز همیشه سوالاتی از این دست که وضعیت فعلی پوست ناحیه ابرو، طبیعی است یا نشانه‌ای از عدم موفقیت عمل می‌باشد توسط مراجعین این عمل جراحی مطرح می‌گردد.

از شایع‌ترین این سوالات می‌توان به این سوال که آیا پوسته‌پوسته شدن ابرو یا خشکی ناحیه ابرو بعد از کاشت ابرو، طبیعی است یا خیر؟ و این که چه راهکار و درمانی برای خشکی یا پوست‌پوست شدن ابروها بعد از کاشت ابرو وجود دارد؟ اشاره نمود.

در مقاله حاضر در ابتدا به دلیل ایجاد این حالت اشاره نموده و سپس به این نکته خواهیم پرداخت که درمان این حالت چیست.

علت پوسته شدن ابروها بعد از کاشت ابرو

دلیل پوسته‌پوسته شدن ابروها بعد از کاشت ابروی طبیعی چیست؟

اگرچه کاشت ابروی طبیعی یک پروسه بسیار راحت و بدون عوارض خاصی است اما به‌هرحال این پروسه جز عمل‌های جراحی طبقه‌بندی می‌شود. در تعریف پروسه عمل جراحی باید گفت عمل جراحی پروسه‌ای است که در آن درمان غیر دارویی همراه با ایجاد جراحت روی یک ناحیه خاص از بدن جهت حصول نتایج خاص گفته می‌شود.

در برخی از عمل‌های جراحی یک ناحیه از بدن برداشته می‌شود مانند جراحی توده سرطانی، در برخی از عمل‌های جراحی جسمی خارجی به ناحیه‌ای از بدن اضافه می‌گردد مانند عمل جراحی تعویض مفصل زانو و در برخی دیگر از عمل‌های جراحی یک ناحیه از بدن برداشته شده و به ناحیه دیگری از بدن منتقل می‌گردد مانند جراحی کاشت ابروی طبیعی.

با توجه به توضیحات فوق در می‌یابیم که وقوع جراحت در ناحیه کاشت ابرو امری اجتناب‌ناپذیر می‌باشد لذا پس از کاشت ابرو باید انتظار شرایط ایجاد جراحت روی پوست را داشته باشیم که یکی از این شرایط حالت خشکی ناحیه جراحت یا پوست‌پوست شدن آن است.

پوسته پوسته شدن ابروها بعد از کاشت ابرو طبیعی

علت پوسته شدن ناحیه کاشت ابرو بعد از کاشت چیست؟

با توجه به این که پوست سالم پس از ایجاد جراحت به سرعت به فاز ترمیم رفته و سلول‌های جدید جایگزین سلول‌های قبلی می‌گردند در ناحیه کاشت ابرو نیز همین اتفاق می‌افتد.

در ابتدا با ورود نیدل مخصوص کاشت ابرو در پوست جراحت حاصل منجر به ایجاد التهاب می‌گردد به تبع آن گلبول‌های سفید خون در این ناحیه از پوست تجمع یافته و شروع به حذف سلول‌های مرده از این ناحیه می‌کنند.

به‌مرور زمان و پس از رفع لخته‌ها و دلمه‌های بعد از کاشت ابرو، لایه‌های زاینده پوست که در ناحیه تحتانی درم حضور دارند از زیر پوست اقدام به جایگزینی سلول‌های مرده پوست می‌نمایند و سلول‌های مرده به حالت پوسته‌های سفید رنگ از سطح پوست جدا شده و می‌ریزند.

علت صورتی رنگ بودن ناحیه کاشت ابرو پس از رفع التهاب تا چند وقت نیز همین سلول‌های جدید هستند که هنوز به حالت طبیعی خود تبدیل نشده‌اند.

درمان پوسته پوسته شدن ابرو بعد از کاشت ابرو

علت خشکی پوست ناحیه کاشت ابرو چیست؟

اگرچه خشکی پوست به‌صورت کلی در آب و هواهای مشابه شهر اصفهان بیشتر دیده می‌شود ولی در واقع خشکی پوست پس از کاشت ابرو چندان متأثر از شرایط شهر اصفهان نبوده و دلیل آن بیشتر التهاب پوست می‌باشد.

چراکه التهاب پوست در ناحیه کاشت ابرو منجر به توقف فعالیت غدد سباسه پوست می‌شود، غدد سباسه پوست وظیفه ترشح سبوم یا چربی طبیعی سطح پوست را بر عهده دارند لذا این کمبود چربی سطحی پوست که حاصل عدم فعالیت غدد سباسه در اثر التهاب هستند به شکل خشکی ناحیه کاشت ابرو بروز پیدا می‌کند.

البته این خشکی پوست در همه افراد عمومیت نداشته و افراد با پوست‌های چرب نه تنها در اثر التهاب خشکی پوست تجربه نمی‌نمایند بلکه در برخی موارد نیز دچار جوش‌های پوستی در ناحیه کاشت ابرو می‌شوند. جهت مطالعه بیشتر در مورد جوش زدن بعد از کاشت ابرو به مقاله مربوطه مراجعه نمایید.

از دیگر دلایل خشکی پوست ناحیه کاشت ابرو تعداد دفعات زیاد شستشوی ابروها در هفته اول پس از کاشت ابرو است که البته این مورد پس از هفته اول و کاهش دفعات شستشو خودبه‌خود رفع و بهبود می‌یابد، البته در برخی موارد تا انتهای ماه اول و پایان مدت لازم جهت شستشوی روزانه ابروها نیز این خشکی پوست ادامه می‌یابد و پس از آن رفع می‌گردد.

پوسته شدن ابروها بعد از کاشت ابرو

درمان پوسته‌پوسته شدن یا خشکی پوست ناحیه کاشت ابرو چیست؟

حالا که با توضیحات فوق دریافتیم که پوسته‌پوسته شدن و خشکی ناحیه کاشت ابرو یک امر طبیعی و بی‌خطر است ناگفته پیداست که درمان‌ها و راه رفع این حالت نیز نباید چندان جدی و سخت باشد، کما این که این حالت حتی بدون درمان و به‌مرور زمان به‌صورت خودبه‌خودی رفع خواهد گردید.

اما اگر چنانچه رفع این حالت طولانی و معذب‌کننده باشد بهتر است با انجام برخی از امور در رفع این حالت تسریع ایجاد نمود.

بهترین درمان این حالت استفاده از روغن‌های طبیعی و سبک مانند روغن نارگیل یا روغن بادام تلخ می‌باشد چرا که هم چندان به پوست نفوذ نداشته و منجر به ایجاد جوش‌های پوستی نمی‌شوند و هم این که به راحتی با شستشوی ناحیه رفع می‌گردند.

البته از دیگر روغن‌ها مانند روغن زیتون و روغن کرچک و غیره هم می‌توان استفاده نمود که در مقاله‌ای تحت عنوان “بعد از کاشت ابرو از چه روغن‌هایی استفاده کنیم؟ ” به‌صورت کامل به توضیح مبسوط هر یک از این روغن‌ها پرداخته‌ایم.

از دیگر درمان‌های رفع خشکی پوست ناحیه کاشت ابرو استفاده از انواع کرم‌ها، پمادها و حتی مرطوب‌کننده‌های پوستی مانند پماد ویتامین آد، وازلین و غیره در ناحیه کاشت ابرو می‌باشد؛ که در مقاله‌ای تحت عنوان بعد از کاشت ابرو از چه پمادی استفاده کنیم، به توضیح هر یک از این موارد و کاربرد هر یک از آن‌ها پرداخته‌ایم.

از دیگر راه‌حل‌های رفع خشکی یا پوسته‌پوسته شدن ابروها استفاده از بخورهای گرم و سرد در محیط منزل است مخصوصا در شهرهایی که دارای آب و هوای خشک مانند شهر اصفهان هستند.

در پایان باید گفت: خشکی و پوسته‌پوسته شدن ابروها بعد از کاشت ابرو یک امر شایع بوده و اصلا نگران‌کننده و اثرگذار بر نتایج کاشت ابرو نبوده و حتی در صورت عدم درمان نیز به خودی خود و با رفع التهاب پوست مرتفع خواهد گردید.