دوره نقاهت بعد از کاشت ابرو

از سؤالات شایع و نکات قابل تأمل برای مراجعین کاشت ابرو مخصوصا افراد شاغل این است که دوره نقاهت بعد از کاشت ابرو چقدر است؟ و یا این که چه مدت بعد از کاشت ابرو می‌توان سر کار حاضر شد؟ در این مقاله در ابتدا به این می‌پردازیم که نقاهت به چه معناست و سپس هر یک از حالات یا عوارض پس از کاشت ابرو را به‌صورت جداگانه از لحاظ مدت زمان لازم جهت رفع یا دوره نقاهت هر یک از آن‌ها بررسی می‌نماییم.

 

نقاهت به چه معناست؟

نقاهت به‌صورت مفهومی یعنی “برخاستن از بیماری” یا “بهبود از بیماری” اما در موارد پس از جراحی بیشتر به معنای این است که چه زمانی فرد می‌تواند پس از انجام عمل جراحی به زندگی روزمره خود بازگشته و فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهد.

در مورد کاشت ابرو، دوره نقاهت بیشتر اشاره دارد به زمانی که پس از انجام عمل حالات ناخوشایند از نظر زیبایی شناختی چهره رفع می‌گردد، با این وجود در این مقاله علاوه بر این موارد ما به زمان بازگشت به فعالیت‌های روزمره و عادی زندگی نیز اشاره می‌نماییم.

 

دوره نقاهت از نظر ورم بعد از کاشت ابرو

قطعا به دلیل تزریق مایع بی‌حسی در ناحیه ابرو و ایجاد التهاب ناشی از عمل جراحی در ناحیه کاشت ابرو در افراد مختلف از نظر شلی یا سفتی پوست درجات متفاوتی از ورم در ناحیه کاشت ابرو، اطراف چشم‌ها و پلک‌ها شاهد خواهیم بود، افراد با پوست شل یا سن بالا که بافت کلاژنی کمتری دارند تورم بیشتری را تجربه خواهند نمود و حتی ممکن است این ورم روی پلک‌ها باعث شود که چشم‌ها به حالت نیمه‌باز در بیایند؛ اما ورم بعد از کاشت ابرو به هر میزان و حالتی که باشد در عرض یک تا دو روز بعد از عمل به اوج خود رسیده و پس از آن از روز سوم یا چهارم روند نزولی خود را شروع می‌نمایند و نهایتا در عرض پنج تا شش روز کاملا رفع می‌گردند.

استفاده از آیس پک در دو روز اول بعد از کاشت ابرو در ناحیه چشم‌ها و سپس استفاده از کیسه آب گرم در دو روز بعد از آن به ایجاد ورم کمتر و رفع سریع‌تر ورم کمک شایانی می‌نماید. به‌صورت کلی توصیه می‌گردد افرادی که در محل کار خود ارباب‌رجوع دارند حدود ۵ روز مرخصی داشته باشند اما افرادی که ارباب‌رجوع ندارند می‌توانند پس از گذشت سه روز در محل کار خود حاضر شوند. جهت مطالعه بیشتر در زمینه ورم بعد از کاشت ابرو به مقاله مربوطه مراجعه نمایید.

دوره نقاهت بعد از کاشت ابرو

 

دوره نقاهت از نظر کبودی بعد از کاشت ابرو

کبودی بعد از کاشت ابرو نادرتر از تورم بعد از کاشت ابرو است و به دلیل خون‌مردگی قابل مشاهده زیر پوست ناحیه کاشت ابرو ایجاد می‌گردد و در افراد مختلف درجات متفاوتی از نظر کبودی ناحیه کاشت ابرو، اطراف چشم و پلک‌ها مشاهده می‌شود، افراد با پوست شل که حجم بیشتری ورم را تجربه می‌نمایند ممکن است کبودی بیشتری هم داشته باشند، همچنین در دو سر طیف افراد با پوست بسیار سفید و حساس کبودی بیشتری خواهند داشت و از طرفی هم افراد با پوست سفت و گندمی حتی ممکن است هیچ کبودی را تجربه ننمایند.

روند ایجاد و رفع کبودی به این صورت است که اصولا با تأخیر یک تا دو روزه بعد از ورم، کبودی نمایان شده در عرض یک تا دو روز بعد به بیشترین میزان خود که اصولا توأم با ایجاد رنگ بنفش در ناحیه است رسیده و سپس به‌مرور در عرض یک هفته با ایجاد رنگ طلایی و زرد به‌صورت کامل از ناحیه مربوطه رفع می‌گردد. شایان ذکر است با توجه به این که ورم زودتر از کبودی رفع می‌گردد به راحتی می‌توان با مواد پوشاننده یا کانسیلر کبودی را تا رفع کامل پس از بین رفتن ورم پوشاند و به فعالیت روزمره پرداخت.

دوره نقاهت پس از کاشت ابرو

 

دوره نقاهت از نظر دَلَمه و لخته خون بعد از کاشت ابرو

بعد از کاشت ابرو در ناحیه کاشت لخته‌های خون به‌صورت نقطه‌نقطه ایجاد می‌شود (مانند آنچه که بعد از تاتو شاهد آن هستیم) این لخته‌ها به‌مرور زمان به دلمه تبدیل می‌شوند و سپس در حین شستشو یا دست کشیدن یا به‌صورت خودبخودی ریزش پیدا می‌کنند. از لحاظ زیبایی شناختی این لخته‌های خونی چندان به چشم نیامده و دیده نمی‌شوند و فقط زمینه ابروها را تیره می‌نمایند برای همین است که ابروها بلافاصله بعد از کاشت ابرو بسیار تیره‌تر یا سیاه‌تر از حالت عادی دیده می‌شوند. دلمه‌های بعد از کاشت ابرو بعد از یک هفته به‌مرور با شستشو یا به‌صورت خودبه‌خودی ریزش پیدا کرده و تقریباً بعد از دو تا سه هفته کاملا از بین می‌روند.

 

دوره نقاهت از نظر حمام رفتن بعد از کاشت ابرو

هیچ ممنوعیتی برای حمام رفتن و شستشوی زخم پشت سر (ناحیه برداشت مو) وجود ندارد و شما روز بعد از عمل می‌توانید مستقیم زیر دوش رفته و با هر نوع ماده شستشو اعم از شامپو یا صابون موها و ناحیه پشت سر را شستشو دهید ولی ناحیه کاشت ابرو نباید تا یک هفته زیر آب دوش مستقیم قرار گرفته و باید با آبپاش یا آب غیرمستقیم شستشو شود.جهت اطلاعات بیشتر به بخش مراقبت‌های بعد از عمل کاشت ابرو مراجعه نمایید.

مدت زمان نقاهت کاشت ابرو

 

دوره نقاهت از نظر فعالیت بدنی بعد از کاشت ابرو

در هفته اول پس از کاشت ابرو فعالیت بدنی در حد امور روزمره مانند بالا رفتن از پله‌ها، رانندگی، پیاده‌روی و انجام امور منزل مجاز می‌باشد، بعد از یک هفته ورزش‌های سبک مانند نرمش یا دوچرخه‌سواری یا تمرین با وزنه‌های سبک منعی ندارد اما ورزش‌های سنگین که منجر به نفس‌نفس زدن یا حبس نفس می‌شوند تا یک ماه ممنوع است. جهت مطالعه بیشتر در زمینه فعالیت بدنی پس از کاشت ابرو به مقاله ورزش کردن بعد از کاشت ابرو مراجعه نمایید.

با توجه به موارد فوق دوره نقاهت کاشت ابرو بیشتر مربوط به مسائل زیبایی شناختی مانند ورم و کبودی بوده و در فعالیت‌های روزمره فرد تداخل چندانی ایجاد نمی‌نماید. تعداد روز مرخصی متعاقب کاشت ابرو بستگی به این دارد که فرد در محل کار خود ارباب رجوع داشته باشد یا خیر، در صورت عدم تعامل با ارباب رجوع مرخصی در حد سه روز کفایت می‌نماید اما در صورتی که با ارباب‌رجوع سر و کار داشته باشید توصیه می‌گردد حداقل ۵ و حداکثر ۷ روز مرخصی بگیرید.