ورزش کردن بعد از کاشت ابرو

از مسائل مطرح بعد از کاشت ابرو این است که آیا ورزش بعد از کاشت ابرو مشکلی ایجاد می‌نماید؟ و یا این که چه مدت بعد از کاشت ابرو ورزش‌های سنگین مجاز می‌باشد؟ و اساسا آیا ارتباطی بین ورزش و نتایج کاشت ابرو وجود دارد یا خیر؟ در این مقاله به بررسی کامل ارتباط ورزش و کاشت ابرو و نیز اثرات آن بر نتیجه نهایی کاشت ابرو می‌پردازیم.

اثرات ورزش بعد از کاشت ابرو چیست؟

کاشت ابرو برای افراد بسیار آسان بوده و دوره‌ی نقاهت آن با رعایت مراقبت‌ و شستشو صحیح بعد از کاشت ابرو به  راحتی سپری می شود؛ اما برخی افراد به دلیل نداشتن صبر و حوصله ی کافی و با انجام دادن فعالیت‌هایی از جمله ورزش‌های سنگین باعث بر هم خوردن نظم این عمل می‌شوند. ورزش برای سلامتی عمومی و همچنین برای سلامت فولیکول‌های پیوند شده ابرو بسیار مفید است اما بلافاصله بعد از عمل کاشت ابرو ورزش کردن ممنوع است و باید توصیه‌های لازم را رعایت نمود. ورزش از چند منظر بر نتایج کاشت ابرو اثرگذار است که در ادامه به آن پرداخته شده است.

افزایش احتمال تماس دست، لباس، سطوح یا وسایل ورزشی به ناحیه کاشت ابرو

همان‌طور که در بخش مراقبت‌های لازم بعد از کاشت ابرو اشاره گردید در یک هفته اول پس از کاشت ابرو نباید هیچ جسمی روی ابروهای تازه کاشت شده کشیده شود، بدیهی است که حرکات ورزشی احتمال این‌گونه تماس‌ها را افزایش داده مانند تماس دست، بخش‌هایی از لباس یا وسایل و ابزار ورزشی.

افزایش ضربان قلب و فشار خون عروق و احتمال خروج گرافت‌ها

همان‌طور که می‌دانید فعالیت بدنی با افزایش ضربان قلب و فشارخون عروق خونی همراه است که این حالت در یک تا دو هفته اول امکان خروج گرافت‌های کاشت شده در ناحیه ابرو را به همراه دارد چراکه در این بازه زمانی هنوز گرافت‌ها پیوند نخورده و تنها با یک لخته خون در محل خود ثابت شده‌اند لذا احتمال خروج گرافت‌ها از محل کاشت خود به این دلایل محتمل است.

افزایش بیش از حد خون‌رسانی مویرگی نواحی کاشت و تخریب عروق مویرگی جدید در ناحیه کاشت ابرو

تا قبل از گذشت یک ماه کامل از کاشت ابرو هنوز مویرگ‌های تازه ایجاد شده بین گرافت‌ها و پوست ناحیه کاشت ابرو بسیار آسیب‌پذیر هستند به نحوی که ضربه محکم به این ناحیه امکان تخریب این ساختارها را در پی دارد، همچنین افزایش فشارخون مویرگی در اثر فعالیت شدید بدنی یا حبس نفس می‌تواند منجر به پاره شدن این مویرگ‌ها شده و با تخریب آن‌ها خون‌رسانی گرافت‌ها دچار مشکل شده و تراکم نتایج حاصل چندان دلپذیر نباشد، اما بعد از گذشت یک ماه گرافت‌ها کاملا با پوست اطراف خود پیوند خورده، یکی شده و ضربه یا فعالیت سنگین امکان آسیب به گرافت‌ها را ندارد.

انجام ورزش سنگین بعد از کاشت ابرو

 

آیا ورزش بعد از کاشت ابرو ممنوع است؟

برای پاسخ به این پرسش باید فعالیت‌های روزمره، فعالیت بدنی و ورزش را بنا به درجه فشار و سختی تقسیم نمود تا بتوان در مورد امکان انجام یا ممنوعیت آن در هر بازه زمانی خاص بعد از کاشت ابرو صحبت نمود، از این رو در اینجا فعالیت‌های بدنی را به سه دسته فعالیت سبک، فعالیت متوسط و فعالیت سنگین تقسیم می‌نماییم و زمان مجاز برای آغاز هر کدام را بیان می‌نماییم:

فعالیت بدنی سبک بعد از کاشت ابرو

در این دسته تمامی فعالیت‌های روزمره قرار می‌گیرد، انجام کارهای خانه مانند آشپزی، شستشو ظروف و تمیزکاری، خرید، رانندگی، پیاده‌روی کمتر از یک ربع و بالا رفتن از پله کمتر از چهار طبقه در این دسته می‌باشد که تمامی این فعالیت‌ها از روز بعد از عمل مجاز می‌باشد و می‌توان گفت عملا هیچگونه محدودیت برای انجام این موارد بعد از کاشت ابرو وجود ندارد.

فعالیت بدنی متوسط بعد از کاشت ابرو

در این دسته فعالیت‌های روزمره نیمه سنگین و فعالیت‌های ورزشی سبک قرار می‌گیرند، مشخصه اصلی این فعالیت‌ها این است که به هیچ عنوان در حین این فعالیت‌ها فرد تنفس سریع (نفس‌نفس زدن) و یا حبس نفس نباید داشته باشد از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به پیاده‌روی سریع، دوچرخه‌سواری شهری (نه کوهستان) و نرمش‌های سبک اشاره نمود، این دسته از فعالیت‌ها پس از گذشت یک هفته تا ده روز بعد از عمل کاشت ابرو امکان‌پذیر می‌باشد و سطح فشار و سختی باید به نحوی باشد که فرد دچار فشار عضلانی بیش از حد و تنفس سریع یا حبس نفس نگردد.

فعالیت بدنی شدید بعد از کاشت ابرو

در این دسته فعالیت‌های ورزشی سنگین قرار می‌گیرند، این فعالیت‌ها در اکثر مواقع منجر به نفس‌نفس زدن یا حبس نفس می‌گردند. همه انواع فعالیت‌های ورزشی هوازی مانند تنیس، دومیدانی و ورزش‌هایی مانند تی آر ایکس، زومبا و غیره یا فعالیت‌های قدرتی مانند بلند کردن وزنه در این دسته قرار می‌گیرند. این فعالیت‌ها پس از گذشت یک ماه از کاشت ابرو مجاز می‌باشند.

ورزش کردن بعد از کاشت ابرو

آیا بغل کردن اطفال پس از کاشت ابرو مجاز است؟

بغل کردن یا بلند کردن بچه‌ها از روی زمین به‌صورت کلی به‌عنوان فعالیت متوسط شناخته می‌شود البته این مطلب بستگی مستقیم به وزن کودک و قدرت بدنی مادر دارد چنانچه هنگام بلند کردن کودک مادر مجبور به حبس نفس می‌باشد این کار در دسته فعالیت سنگین قرار گرفته و تا یک ماه ممنوع می‌باشد.
نکته بعدی در زمینه بغل کردن اطفال پس از کاشت ابرو این است که به دلیل قدرت درک پایین طفل و عدم کنترل وی بر حرکاتش امکان حوادثی مانند پنجه کشیدن طفل روی ابروهای تازه کاشت شده یا زدن ضرباتی با دست یا سر به ناحیه کاشت ابرو وجود دارد لذا باید در آغوش گرفتن یا نزدیک شدن به اطفال به هر نحو با در نظر گرفتن این نکات باشد.

ورزش بعد از کاشت ابرو

فعالیت جنسی پس از کاشت ابرو مجاز است؟

این که مقاربت یا سکس بعد از عمل کاشت ابروی طبیعی امکان‌پذیر است یا خیر کاملا به نحوه و پوزیشن‌های سکس و یا فشار و شدت حین نزدیکی بر می‌گردد به‌صورت کلی توصیه می‌گردد که در یک هفته اول پس از کاشت ابرو نزدیکی به صورتی باشد که نه ابروها به بالشت یا پتو کشیده شود و نه فعالیت بدنی زیادی برای فرد به همراه داشته باشد اما این‌گونه مراقبت‌ها پس از گذشته یک هفته و به‌مرور اهمیت خود را از دست می‌دهند.

در پایان می‌توان گفت: فعالیت‌های روزمره بلافاصله پس از کاشت ابرو ممانعتی نداشته اما فعالیت‌های بدنی متوسط بهتر است پس یک هفته تا ده روز از کاشت ابرو شروع شود، فعالیت‌های ورزشی سنگین نیز بهتر است تا یک ماه انجام نشود. بغل کردن اطفال بستگی به وزن و قدرت جسمانی مادر داشته و باید حین در آغوش گرفتن کودک از آسیب زدن وی به ابروها مراقبت شود. در مورد فعالیت جنسی نیز بهتر است در هفته اول نزدیکی سبک و بدون ایجاد زور و فشار برای فرد صورت پذیرد.