سیگار کشیدن بعد از کاشت مو | عوارض سیگار بر پیوند مو

سیگار کشیدن بعد از کاشت مو یکی از ممنوعیات بعد از عمل پیوند مو محسوب می‌‌شود که تمام افراد باید این موضوع را رعایت کنند و از استعمال دخانیات بعد از عمل کاشت مو اجتناب کنند.

با توجه به این که مصرف سیگار و قلیان قبل و بعد از پیوند مو غیر مجاز است و در موفقیت جراحی تأثیرگذار است در این مطلب به طور اختصاصی به عوارض سیگار کشیدن بعد از کاشت مو، دلایل ممنوعیت استعمال دخانیات بعد از کاشت و روش‌های پیشنهادی جهت ترک سیگار توضیح داده شده است.

سیگار کشیدن بعد از کاشت مو

اثرات مخرب سیگار بر کاشت مو

عوارض سیگار بر کاشت مو متعدد است و آثار جبران‌ناپذیری را در نتیجه پیوند مو ایجاد می‌کند به همین دلیل توصیه می‌شود افرادی که سیگاری هستند به طور جدی قبل و بعد از کاشت مو از استعمال دخانیات بپرهیزند یا به طور کامل سیگار کشیدن را ترک کنند. در ادامه برخی از خطرات سیگار کشیدن بعد از کاشت مو به همراه توضیحات کامل شرح داده شده است.

انقباض عروق: انقباض عروق خونی

دود سیگار باعث انقباض عروق می‌شود و رگ‌های خونی را که پوست سر از آن‌ها تغذیه می‌کند را تنگ می‌کند. این امر تحویل اکسیژن و مواد مغذی ضروری لازم برای رشد و بقای پیوندهای جدید مو را به حداقل می‌رساند.

افزایش دوران نقاهت

سیگار و سایر محصولات تنباکو به دلیل نیکوتین و مونوکسید کربن، زمان بهبودی را طولانی‌تر می‌کنند و خطر عفونت را افزایش می‌دهند همچنین از رشد موهای جدید پس از جراحی و ایجاد نازک شدن موها جلوگیری می‌کنند.

جدای از آن، حتی اگر نتایج این روش رضایت بخش باشد، برای محافظت از موهای خود باید سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن تنها چیزی نیست که منجر به کاشت مو ناموفق می شود با این حال، برای احتیاط، ترک سیگار ضروری است.

هیپوکسی: کمبود اکسیژن در بافت پوست سر

تحقیقات نشان داده است که کشیدن تنها یک نخ سیگار می‌تواند به میزان قابل توجهی سطح اکسیژن بافت پوست را برای مدت ۳۰ تا ۵۰ دقیقه کاهش دهد. برای سیگاری‌های معمولی، این حالت هیپوکسی به یک مسئله تکرارشونده در طول روز تبدیل می‌شود که می‌تواند به ویژه در طول فرآیند بهبود کاشت مو مضر باشد. اکسیژن‌رسانی کافی برای عروق مجدد و پذیرش موفقیت‌آمیز فولیکول‌های مو پیوند شده بسیار مهم است.

افزایش بروز عفونت

متناسب با تکنیک مورد استفاده در پیوند مو، پس از کاشت مو تغییراتی در سر ایجاد می‌شود، اگرچه سوراخ‌های کوچکی که ریشه‌ها را در خود جای داده‌اند در طول دوره بهبودی شروع به پوسته‌پوسته شدن می‌‌کنند. بسیاری از ویروس‌ها و باکتری‌ها در معرض این زخم‌های کوچک قرار می‌گیرند. در این مدت سیگار کشیدن خطر عفونت در این نواحی را افزایش می‌دهد که برای افراد سیگاری، این خطر بسیار زیاد است.

عوارض سیگار بعد از کاشت مو

آیا سیگار به نتایج کاشت مو آسیب می‌رساند؟

سیگار کشیدن نه تنها برای سلامت کلی فرد مضر است بلکه برای نتایج کاشت مو نیز مضر است و این اغلب باعث می‌شود که آن‌ها به شدت احساس گناه کنند زیرا پزشکان به آن‌ها هشدار داده بودند که از سیگار کشیدن خودداری کنند. آن‌ها اغلب نگران هستند که پیوندهایشان زنده نمانند.

متخصصان معمولاً توصیه می‌کنند حداقل ۶ ماه قبل از جراحی کاشت مو، سیگار را ترک کنید. رعایت این موضوع، فواید سلامتی را به همراه دارد و به طور قابل توجهی جریان خون را در پوست سر افزایش می‌دهد و به طور قابل توجهی شانس پیوند موفق و رشد قوی پیوند را در طول زمان افزایش می‌دهد. علاوه بر این، از آنجایی که سیگار می‌تواند اثرات آلوپسی آندروژنتیک را بدتر کند، ترک آن نیز به کند کردن پیشرفت ریزش مو کمک می‌کند.

چه مدت بعد از کاشت مو نباید سیگار کشید؟

پس از جراحی، توصیه می‌شود تا سه هفته دیگر از سیگار کشیدن خودداری کنید. این دوره برای بقای پیوندها و ادغام موفقیت‌آمیز آن‌ها در پوست سر ضروری است. نیکوتین روند بهبودی را مختل می‌کند و عروق فولیکول‌های تازه پیوند شده را تهدید می‌کند که می‌تواند به طور چشمگیری احتمال رشد مجدد موفقیت‌آمیز پیوند را کاهش دهد.

چالش های ترک سیگار چیست و چه راه حل‌هایی وجود دارد؟

برخی از بیماران ممکن است برای ترک سیگار تلاش کنند به خصوص اگر به شدت به نیکوتین وابسته باشند. آن‌ها ممکن است از علائم ترک مانند عصبی بودن، تحریک‌پذیری، اضطراب و مشکل در تمرکز رنج ببرند.

خوشبختانه روش‌های مختلفی برای تسهیل روند ترک وجود دارد، از جمله محصولات جایگزین نیکوتین مانند چسب‌ها، درمان‌های شناختی-رفتاری برای افراد سیگاری و کمک‌های پزشکی تخصصی. بسیار مهم است که قبل از انجام عمل در مورد ترک سیگار با جراح خود صحبت کنید تا برنامه‌ای برای کمک به ترک سیگار به شما پیشنهاد دهد.

سیگار بعد از کاشت مو نی نی سایت

چه زمانی قبل از کاشت مو باید سیگار را قطع کرد؟

حداقل ۱۵ روز قبل از کاشت مو، سیگار را ترک کنید. برای افراد سیگاری که قصد کاشت مو دارند، مهم است که حداقل دو هفته قبل از عمل، سیگار را ترک کنند. این بازه زمانی اجازه می‌دهد تا سطح اکسیژن در بافت ها عادی شود.

ترک سیگار ۱۵ روز قبل از جراحی باعث افزایش خون‌رسانی و اکسیژن‌رسانی به پوست سر می‌شود که در طول عمل مفید است همچنین به عروق جدید فولیکول‌های تازه پیوند شده در ساعات حیاتی پس از جراحی کمک می‌کند.

خطرات سیگار در نتایج کاشت مو

نیکوتین سیگار باعث سفت شدن و انقباض رگ‌های خونی می‌شود همچنین مونوکسید کربن توانایی خون برای حمل اکسیژن را کاهش می‌دهد.

گردش خون ضعیف می‌تواند بهبود زخم بیمار را تضعیف کند و کل روند را طولانی کند. اگر بهبودی پوست بیشتر طول بکشد، خطر عفونت بسیار بیشتر است زیرا ذرات و میکروب‌ها فرصت ورود پیدا می‌کنند.

اگر پوست در بهبود و بستن زخم‌ها با مشکل مواجه شود، پوسته ها یا دلمه‌ها ممکن است برای مدت طولانی‌تری روی سطح باقی بمانند و این احتمال تشکیل بافت اسکار ضخیم‌تر را افزایش می‌دهد.

به گفته دکتر پارسا نوایی متخصص پیوند مو، سیگار کشیدن خطر مرگ پوست یا نکروز بعد از پیوند مو را نیز افزایش می‌دهد. این اثر بسته به تعداد سیگارهایی که بیمار در گذشته مصرف کرده است، می‌تواند در مقیاس جزئی یا بزرگ‌تر باشد.

افراد که تحت عمل جراحی نیاز به برداشتن نواحی قابل توجهی از پوست قرار می‌گیرند پس از عمل کاشت مو با خطر نکروز پوستی بسیار بیشتری روبرو هستند.

علاوه بر این، تراوش و خونریزی بیش از حد ممکن است در طول زمان جراحی رخ دهد که این موضوع می‌تواند فرآیند عمل را طولانی کند و مدت زمان باقی ماندن فولیکول‌ها را در خارج از بدن طولانی کند.

بقای پیوندهای کاشت مو نیز می‌تواند به دلیل در دسترس بودن کمتر اکسیژن و مواد مغذی مختل شود؛ اما به گفته دکتر نوایی این موضوع تا حد زیادی به فرد و اینکه آیا آن‌ها سیگاری مزمن و طولانی مدت هستند یا خیر بستگی دارد.

بیمارانی که سال‌ها به شدت سیگار می‌کشند، تغییرات شدیدی را در سیستم گردش خون خود تجربه می‌کنند که به احتمال زیاد بر قابلیت‌های بهبود زخم و بقای پیوند آن‌ها تأثیر می‌گذارد؛ اما در افرادی که سیگاری سبک یا متوسط هستند، کشیدن چند نخ سیگار بعد از یک عمل ممکن است تاثیر زیادی نداشته باشد.

نمونه‌های زیادی از افراد سیگاری وجود دارد که توانسته اند نتایج موفقیت‌آمیز ترمیم مو را تجربه کنند؛ اما در عین حال، خطر کاهش تراکم مو بعد از پیوند مو برای افرادی که به طور منظم سیگار می‌کشند همچنان وجود دارد.

عوارض استعمال دخانیات قبل ازکاشت مو

عوارض سیگار کشیدن بعد از کاشت مو
افزایش خونریزی در حین جراحی

احتمال بروز نکروز پوست سر

عدم تاثیر داروهای بیحسی در حین عمل

باعث بروز عفونت بعد از پیوند مو

اختلال در روند گردش خون

ایجاد عدم موفقیت در نتیجه کاشت مو
افزایش ریسک جراحی پیوند مو

اختلال در روند بهبود زخم

چقدر بعد از کاشت مو می‌توان سیگار کشید؟

ترک عادت سیگار احتمالاً راحت‌تر از انجام آن است دلیل اصلی این امر این است که نیکوتین ترکیب شیمیایی مغز را تغییر می‌دهد. تعادل انتقال‌دهنده‌های عصبی که مسئول احساس لذت و سرخوشی هستند را تغییر می‌دهد.

نیکوتین به برانگیختن احساسات لذت‌بخش کمک می‌کند. بسیاری از مردم به سیگار وابسته می‌شوند تا به آن‌ها کمک کند احساس آرامش بیشتری داشته باشند و این ترک را بسیار دشوار می‌کند.

معمولاً جراحان کاشت مو توصیه می‌کنند که بیماران حدود یک هفته قبل از جراحی و دو هفته بعد از عمل کاشت مو از سیگار خودداری کنند. با این حال، ممکن است ایده آل تر باشد که چند ماه قبل و بعد از عمل را برای کمک به بهینه‌سازی نتایج اختصاص دهید.

چقدر بعد از کاشت مو میتوان سیگار کشید

نکاتی برای ترک سیگار قبل و بعد از پیوند مو

انجام کاشت مو یا سایر روش‌های جراحی ممکن است زمان مناسبی برای در نظر گرفتن ترک سیگار برای همیشه باشد. این نه تنها کیفیت تجربه و نتایج شما را بهبود می‌بخشد بلکه سلامت شما را نیز افزایش می‌دهد و به جلوگیری از بروز مشکلات بزرگ‌تر در آینده کمک می‌کند.

اگرچه سیگار، شیمی عصبی مغز را تغییر می‌دهد اما می‌توان استدلال کرد که رفتارهای جدید خود نیز می توانند مدارهای ما را تغییر دهند. در واقع، تعداد زیادی اپلیکیشن برای کمک به ترک عادت سیگار کشیدن در دسترس هستند. بسیاری از این اپلیکیشن‌ها توسط کاربران تایید شده‌اند.

اپلیکیشن Livestrong برای ترک سیگار

این یک برنامه تأیید شده توسط پزشک است که برای ارائه یک رویکرد بسیار شخصی به سبک زندگی فردی طراحی شده است. کاربران می‌توانند با استفاده از آن فرآیند ترک سریع سیگار یا رویکرد تدریجی‌تری را انتخاب کنند. ویژگی‌هایی برای کمک به تجزیه و تحلیل مصرف نیکوتین فرد و حتی پیگیری هوس های آن‌ها گنجانده شده است.

برنامه ترک دخانیات It Lite

این برنامه بر روی کمی سازی ردیابی مزایای پرهیز از سیگار تمرکز دارد. برخی از روش‌های مورد استفاده در این اپلیکیشن عبارتند از:

  • تمام سیگارهایی که دود نشده بودند
  • تمام پولی که پس‌انداز شد
  • تمام سمومی که از ورود آن به جریان خون جلوگیری شده بود

برخی از افراد ممکن است انگیزه بالایی داشته باشند تا از طریق این نوع رویکرد، روند پیروزی خالص خود را حفظ کنند.