سیگار کشیدن بعد از کاشت مو | عوارض سیگار بر پیوند مو

سیگار کشیدن بعد از کاشت مو یکی از ممنوعیات بعد از عمل پیوند مو محسوب می‌‌شود که تمام افراد باید این موضوع را رعایت کنند و از استعمال دخانیات بعد از عمل کاشت مو اجتناب کنند.

با توجه به این که مصرف سیگار و قلیان قبل و بعد از پیوند مو غیر مجاز است و در موفقیت جراحی تأثیرگذار است در این مطلب به طور اختصاصی به عوارض سیگار کشیدن بعد از کاشت مو، دلایل ممنوعیت استعمال دخانیات بعد از کاشت و روش‌های پیشنهادی جهت ترک سیگار توضیح داده شده است.

سیگار کشیدن بعد از کاشت مو

اثرات مخرب سیگار بر کاشت مو

عوارض سیگار بر کاشت مو متعدد است و آثار جبران‌ناپذیری را در نتیجه پیوند مو ایجاد می‌کند به همین دلیل توصیه می‌شود افرادی که سیگاری هستند به طور جدی قبل و بعد از کاشت مو از استعمال دخانیات بپرهیزند یا به طور کامل سیگار کشیدن را ترک کنند. در ادامه برخی از خطرات سیگار کشیدن بعد از کاشت مو به همراه توضیحات کامل شرح داده شده است.

انقباض عروق: انقباض عروق خونی

دود سیگار باعث انقباض عروق می‌شود و رگ‌های خونی را که پوست سر از آن‌ها تغذیه می‌کند را تنگ می‌کند. این امر تحویل اکسیژن و مواد مغذی ضروری لازم برای رشد و بقای پیوندهای جدید مو را به حداقل می‌رساند.

افزایش دوران نقاهت

سیگار و سایر محصولات تنباکو به دلیل نیکوتین و مونوکسید کربن، زمان بهبودی را طولانی‌تر می‌کنند و خطر عفونت را افزایش می‌دهند همچنین از رشد موهای جدید پس از جراحی و ایجاد نازک شدن موها جلوگیری می‌کنند.

جدای از آن، حتی اگر نتایج این روش رضایت بخش باشد، برای محافظت از موهای خود باید سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن تنها چیزی نیست که منجر به کاشت مو ناموفق می شود با این حال، برای احتیاط، ترک سیگار ضروری است.

هیپوکسی: کمبود اکسیژن در بافت پوست سر

تحقیقات نشان داده است که کشیدن تنها یک نخ سیگار می‌تواند به میزان قابل توجهی سطح اکسیژن بافت پوست را برای مدت ۳۰ تا ۵۰ دقیقه کاهش دهد. برای سیگاری‌های معمولی، این حالت هیپوکسی به یک مسئله تکرارشونده در طول روز تبدیل می‌شود که می‌تواند به ویژه در طول فرآیند بهبود کاشت مو مضر باشد. اکسیژن‌رسانی کافی برای عروق مجدد و پذیرش موفقیت‌آمیز فولیکول‌های مو پیوند شده بسیار مهم است.

افزایش بروز عفونت

متناسب با تکنیک مورد استفاده در پیوند مو، پس از کاشت مو تغییراتی در سر ایجاد می‌شود، اگرچه سوراخ‌های کوچکی که ریشه‌ها را در خود جای داده‌اند در طول دوره بهبودی شروع به پوسته‌پوسته شدن می‌‌کنند. بسیاری از ویروس‌ها و باکتری‌ها در معرض این زخم‌های کوچک قرار می‌گیرند. در این مدت سیگار کشیدن خطر عفونت در این نواحی را افزایش می‌دهد که برای افراد سیگاری، این خطر بسیار زیاد است.

عوارض سیگار بعد از کاشت مو

آیا سیگار به نتایج کاشت مو آسیب می‌رساند؟

سیگار کشیدن نه تنها برای سلامت کلی فرد مضر است بلکه برای نتایج کاشت مو نیز مضر است و این اغلب باعث می‌شود که آن‌ها به شدت احساس گناه کنند زیرا پزشکان به آن‌ها هشدار داده بودند که از سیگار کشیدن خودداری کنند. آن‌ها اغلب نگران هستند که پیوندهایشان زنده نمانند.

متخصصان معمولاً توصیه می‌کنند حداقل ۶ ماه قبل از جراحی کاشت مو، سیگار را ترک کنید. رعایت این موضوع، فواید سلامتی را به همراه دارد و به طور قابل توجهی جریان خون را در پوست سر افزایش می‌دهد و به طور قابل توجهی شانس پیوند موفق و رشد قوی پیوند را در طول زمان افزایش می‌دهد. علاوه بر این، از آنجایی که سیگار می‌تواند اثرات آلوپسی آندروژنتیک را بدتر کند، ترک آن نیز به کند کردن پیشرفت ریزش مو کمک می‌کند.

چه زمانی قبل از کاشت مو باید سیگار را قطع کرد؟

حداقل ۱۵ روز قبل از کاشت مو، سیگار را ترک کنید. برای افراد سیگاری که قصد کاشت مو دارند، مهم است که حداقل دو هفته قبل از عمل، سیگار را ترک کنند. این بازه زمانی اجازه می‌دهد تا سطح اکسیژن در بافت ها عادی شود.

ترک سیگار ۱۵ روز قبل از جراحی باعث افزایش خون‌رسانی و اکسیژن‌رسانی به پوست سر می‌شود که در طول عمل مفید است همچنین به عروق جدید فولیکول‌های تازه پیوند شده در ساعات حیاتی پس از جراحی کمک می‌کند.

چقدر بعد از کاشت مو می‌توان سیگار کشید؟

ترک عادت سیگار احتمالاً راحت‌تر از انجام آن است دلیل اصلی این امر این است که نیکوتین ترکیب شیمیایی مغز را تغییر می‌دهد. تعادل انتقال‌دهنده‌های عصبی که مسئول احساس لذت و سرخوشی هستند را تغییر می‌دهد.

نیکوتین به برانگیختن احساسات لذت‌بخش کمک می‌کند. بسیاری از مردم به سیگار وابسته می‌شوند تا به آن‌ها کمک کند احساس آرامش بیشتری داشته باشند و این ترک را بسیار دشوار می‌کند.

معمولاً جراحان کاشت مو توصیه می‌کنند که بیماران حدود یک هفته قبل از جراحی و دو هفته بعد از عمل کاشت مو از سیگار خودداری کنند. با این حال، ممکن است ایده آل تر باشد که چند ماه قبل و بعد از عمل را برای کمک به بهینه‌سازی نتایج اختصاص دهید.

چقدر بعد از کاشت مو میتوان سیگار کشید

نکاتی برای ترک سیگار قبل و بعد از پیوند مو

انجام کاشت مو یا سایر روش‌های جراحی ممکن است زمان مناسبی برای در نظر گرفتن ترک سیگار برای همیشه باشد. این نه تنها کیفیت تجربه و نتایج شما را بهبود می‌بخشد بلکه سلامت شما را نیز افزایش می‌دهد و به جلوگیری از بروز مشکلات بزرگ‌تر در آینده کمک می‌کند.

اگرچه سیگار، شیمی عصبی مغز را تغییر می‌دهد اما می‌توان استدلال کرد که رفتارهای جدید خود نیز می توانند مدارهای ما را تغییر دهند. در واقع، تعداد زیادی اپلیکیشن برای کمک به ترک عادت سیگار کشیدن در دسترس هستند. بسیاری از این اپلیکیشن‌ها توسط کاربران تایید شده‌اند.

اپلیکیشن Livestrong برای ترک سیگار

این یک برنامه تأیید شده توسط پزشک است که برای ارائه یک رویکرد بسیار شخصی به سبک زندگی فردی طراحی شده است. کاربران می‌توانند با استفاده از آن فرآیند ترک سریع سیگار یا رویکرد تدریجی‌تری را انتخاب کنند. ویژگی‌هایی برای کمک به تجزیه و تحلیل مصرف نیکوتین فرد و حتی پیگیری هوس های آن‌ها گنجانده شده است.

برنامه ترک دخانیات It Lite

این برنامه بر روی کمی سازی ردیابی مزایای پرهیز از سیگار تمرکز دارد. برخی از روش‌های مورد استفاده در این اپلیکیشن عبارتند از:

  • تمام سیگارهایی که دود نشده بودند
  • تمام پولی که پس‌انداز شد
  • تمام سمومی که از ورود آن به جریان خون جلوگیری شده بود

برخی از افراد ممکن است انگیزه بالایی داشته باشند تا از طریق این نوع رویکرد، روند پیروزی خالص خود را حفظ کنند.