اهمیت خط مو و طراحی آن در کاشت موی طبیعی

شاید خط موی طبیعی مهم‌ترین و موثرترین فاکتور رضایت یک بیمار از عمل کاشت موی طبیعی خود باشد. چه بسا کاشت موهایی که تراکم بالایی داشته‌اند ولی به دلیل ظاهر غیر طبیعی و مصنوعی خط موی جلوی سر (مانند خط موی عروسکی و یا سیخ سیخ بودن موها) با رضایت بیمار همراه نبوده‌اند و حتی منجر به مشکلات اعصاب و روان، افسردگی و انزوای اجتماعی فرد به دلیل ظاهر غیرطبیعی وی شده‌اند.

طراحی و جهت‌دهی موهای خط مو قطعا و حتما وظیفه شخص پزشک بوده و به هیچ عنوان موردی نیست که بتوان به تکنیسین محول نمود، چراکه این تنها پزشک است که به معلومات علمی آناتومی مو و چهره اشراف داشته و به اصول طراحی خط مو، مکان ایجاد خط مو و جهت موها در هر ناحیه واقف است، البته هر پزشکی نیز ذوق و قریحه هنری ایجاد خط موی زیبا و منطبق با چهره فرد را ندارد، پس در انتخاب پزشک نیز باید دقت نمود.

چهار فاکتور اساسی در ایجاد خط موی طبیعی

طراحی خط مو یکی از مهم‌ترین مراحل کاشت مو می‌باشد که حتی قبل از انجام عمل پیوند مو پزشک و بیمار در این مورد باید در جلسه مشاوره به‌‌صورت حضوری صحبت نمایند. در طراحی خط مو، پزشک متخصص کاشت مو باید چهار نکته را در نظر بگیرد و به آن‌ها توجه ویژه کند تا خط رویش مو کاملا طبیعی بشود که در ادامه به آن‌ها پرداخته شده است.

 

۱- مکان رسم خط مو

این که خط مو در چه مکانی از چهره ایجاد شود بسیار مهم است، خط موی بسیار پایین باعث در هم شدن چهره می‌شود و دیگران به راحتی متوجه می‌شوند که شما کاشت مو انجام داده‌اید همچنین در وسعت ریزش موی گسترده باعث می‌شود مو به اندازه کافی (حتی با استفاده از تکنیک ترکیبی) برای پوشش ناحیه پشت یا فرق سر در دسترس نباشد و این نواحی کم پشت‌تر از حد توان شود، همچنین در صورت انجام کاشت مو در سنین پایین و امکان پیشروی ریزش مو در سنین بالاتر ممکن است به دلیل برداشت بیش از اندازه از بانک مو برای پایین آوردن زیاد خط مو، مویی برای پوشش نواحی ریزش مو در آتیه وجود نداشته باشد.

از طرف دیگر خط موی بالاتر از حد معمول نیز نه تنها تغییر چندانی در زیبایی چهره ایجاد نمی‌کند بلکه سن فرد را بالاتر از انتظار نشان می دهد، این حالت زمانی رخ می دهد که وسعت ریزش فرد زیاد است ولی به دلیل تصمیم اشتباه بیمار به سبب ترس از انجام روش جراحی یا عدم تجربه پزشک در انجام روش جراحی به جای روش ترکیبی تنها از روش برداشت تار به تار استفاده شود و در نتیجه حجم موهای برداشت شده از بانک مو کمتر از میزان لازم باشد و با بالا بردن خط مو سعی در پوشش نواحی پشت سر داشته باشند. پس خط مو باید بر اساس تجربه پزشک و با مشورت با بیمار در بهترین مکان ممکن پیاده شود تا تاثیرات منفی فوق را نداشته باشد.

 

طراحی خط مو در کاشت مو

 

۲- فرم (شکل) خط مو

چشم انسان به‌صورت ناخودآگاه موارد غیرطبیعی در چهره را مشاهده و درک می‌نماید چنانچه خط مو فرم طبیعی نداشته باشد بلافاصله در ذهن غیر طبیعی بودن آن تداعی شده و دیگران پی به مصنوعی بودن چهره و خط مو می‌برند. شاید مهم‌ترین نقش یک پزشک متخصص کاشت مو در ایجاد خط موی طبیعی، طراحی آن می‌باشد.

مردان پس از بلوغ با رشد سینوس‌های جمجمه در پیشانی دو انحنا در خط مو در دو طرف شقیقه‌ها پیدا می‌کنند که در زنان و پسران قبل از بلوغ این انحناها یا قوس‌های پیشانی رویت نمی‌شوند لذا چنانچه در هنگام کاشت مو خط مو بیش از حد متقارن، صاف و مستقیم و بدون انحناهای طبیعی پیاده شود تداعی کننده خط موی زنانه یا بچه‌گانه در صورت یک مرد بالغ می‌باشد که بسیار غیرطبیعی و زشت خواهد بود.

 

۳- زاویه (جهت) موها در خط مو

جهت موها در خط مو بی شک مهم‌ترین قسمت از ناحیه کاشت مو از نظر جهت‌دهی موها می‌باشد که حتما باید توسط خود پزشک ایجاد گردد، شناخت کامل آناتومی مو و چهره در این بین نقش اساسی دارد. در بسیاری از کاشت موهایی که بدون دخالت پزشک و صرفا توسط تکنیسین اجرا می‌شود دیده می‌شود که موها به‌صورت اصطلاحا سیخ‌سیخ مخصوصا در نواحی دو طرف شقیقه‌ها کاشت می‌شود به شکلی که موهای این ناحیه نه خواب خوبی پیدا می‌کنند و نه پوشش خوبی روی این ناحیه ایجاد می‌کنند و در همه حالات به‌صورت عروسکی و غیرطبیعی به چشم می‌خورند.

یک پزشک حاذق و با تجربه به نوعی به موهای این ناحیه جهت می‌دهد که با موهای دیگر در این ناحیه یکی شده و قابل افتراق و تشخیص از موهای مجاور خود نباشند؛ اما یک فرد ناوارد با توجه به این که کاشت موها به‌صورت مستقیم بسیار راحت‌تر از کاشت موها به‌صورت خوابیده است ترجیح می‌دهد موها را به‌صورت کاملا مستقیم و ایستاده کاشت نماید که نتیجه آن همان خط موی عروسکی و سیخ سیخ بودن موها می‌باشد.

 

۴- تراکم موهای خط مو

اغلب افراد فکر می‌کنند که خط مو باید متراکم‌ترین ناحیه در نواحی کاشت مو باشد اما در واقع این درست نیست. اگر با دقت به خط موی افرادی نگاه کنید که دچار ریزش مو نشده اند خواهید دید که خط مو از موهای بسیار نازک و ظریف با تراکم بسیار پایین شروع شده و هر چه به سمت عقب پیش می‌رود به تدریج به ضخامت موها و تراکم آن‌ها افزوده می‌شود پس خط موی کاشت شده نیز اگر این اصول را در بر داشته باشد بسیار طبیعی‌تر به‌نظر خواهد رسید. خط موهایی که بعد از کاشت به یکباره با تراکم بالا و موهای طناب مانند و ضخیم شروع می‌شوند در نگاه اول قابل تشخیص و تمیز از خط موی طبیعی هستند.

 

طراحی خط کاشت مو

راه‌های انتخاب بهترین کلینیک کاشت مو از نظر طبیعی بودن خط مو چیست؟

راه‌های مختلفی برای ارزیابی تجربه، مهارت و خلاقیت یک پزشک متخصص پیوند مو جهت ترسیم و ایجاد خط موی طبیعی قبل از تصمیم به انجام عمل کاشت مو نزد وی وجود دارد که در ذیل به آن ها اشاره می‌گردد:

۱- در زمان مشاوره حتما با مراجعین خود راجع به خط موی طبیعی که برای آن ها مناسب است صحبت می‎کنند و ابایی از پرسیدن نظر بیماران راجع به خط مویی که فکر می‌کنند برای آن های مناسب است ندارد، پزشک با تجربه همه چیز را به زمان عمل که فرصت برای صحبت و تصمیم‌گیری راجع به چنین مسأله مهمی، بسیار کم است، موکول نمی‌نماید.

۲- از به کار بردن یک روش ثابت برای رسم خط مو برای تمامی افراد خودداری نموده و روش خود برای رسم خط موی خاص هر فرد به‌صورتی که طبیعی‌ترین حالت را داشته باشد توضیح می‌دهد.

۳- تصاویر نتایج قبل و بعد عمل های خود از لحاظ بررسی منحصر خط موی طبیعی را دارد، فیلم‌های از نمای نزدیک خط موهای کاشت شده پس از رویت نتایج نهایی را نمایش می‌دهد و در صورت در خواست امکان صحبت با بیماران قبلی راجع به نتایج عمل و خط موی ایجاد شده را فراهم می‌نماید.

 

طبیعی بودن طراحی کاشت ابرو به چه معناست؟

در کاشت ابروی طبیعی مخصوصا در کشورهای مشرق زمین و خاورمیانه به دو نوع کلی کاشت ابرو تحت عنوان کاشت ابروی فانتزی و طبیعی برمی‌خوریم. از لحاظ پزشکی زیبایی کشورهای غربی کاشت ابرو تنها باید در مکان و محور ابروی طبیعی، کاشت شود اما در خاورمیانه و کشورهای شرقی، دیدگاه بیمار از نظر تعریف زیبایی در انتخاب مکان، محور و طرح ابرو تاثیرگذار می‌باشد لذا طراحی ابرو برخلاف طراحی خط مو کمتر از فاکتورهای علمی و چندگانه وسعت ریزش و بانک مو اثر پذیر بوده و به دلیل عدم محدودیت در بانک مو می‌توان انواع و اقسام طراحی‌های مختلف را پیاده نمود.

آیا چگونگی خط مو در اسکالپ سر نیز اثرگذار است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت: بله. چگونگی تراکم پیگمان‌ها در میکرواسکالپ نواحی مختلف سر به‌ شدت تحت تاثیر نقطه شروع رویش مو در رستنگاه موها و نیز تراکم موها در نواحی مختلف موردنظر برای اسکالپ سر می‌باشد. چنان که برای ظهور نتایج طبیعی بعد از اسکالپ بهتر است تراکم نقاط پیگمان متناسب با تراکم موها در نقاط مختلف سر باشد. تراکم بیش از اندازه در نواحی فاقد مو موجب بروز نتایج غیرطبیعی در اسکالپ سر می‌شود.

به دلیل تفاوت‌های ظاهری هر فرد، ایجاد خط موی طبیعی، اسکالپ سر و طراحی ابروی منحصربه‌فرد برای هر بیمار کار ساده‌ای نیست. فاکتورهای متعددی در ایجاد نتایج طبیعی موفق در موارد فوق نقش بازی می‌کنند:

  • نوع و جنس مو (ضخیم یا نازک)
  • حالت مو (صاف یا مجعد)
  • زاویه و جهت کاشت گرافت های مو در نواحی مختلف کاشت مو و ابرو
  • تعداد تار موی هر گرافت در نواحی مختلف کاشت مو (تک تار مو یا چند تار مو) و تعداد نقاط هر ناحیه پیگمان در اسکالپ سر

رسم خط مو، روی پوست سر تنها یک قطعه از کل پازل است، لذا برای این که بتوانید یک تصویر مناسب و نزدیک به واقعیت از خط موی خود داشته باشید باید از پزشک متخصص پیوند موی خود بخواهید که تمامی موارد فوق را با توجه به جنس و حالت موهای شما توضیح دهد.

نهایتا مهارت و خلاقیت پزشک است که می‌تواند طبیعی‌ترین و بهترین خط مو مناسب با وضعیت خاص شما را ایجاد نماید.

پزشک در این راه حتما باید به‌صورت جدی به موارد فوق توجه نموده و برای رسم خط موی مناسب هر بیمار زمان کافی را گذاشته و از به کار بردن یک فرمول ثابت که در گذشته بسیار مرسوم بود (مانند فرمول نصف فاصله بین دو ابرو تا چانه برای تعیین محل رسم خط مو در پیشانی) خودداری نماید، چرا که “هر گردی گردو نیست”.