بایدها و نبایدهای رنگ کردن مو در کاشت مو، کاشت ابرو و اسکالپ مو

با توجه به ارتباط مستقیم رنگ‌ کردن موها مخصوصا با استفاده از اکسیدان با ساقه و ریشه موها همیشه سوالاتی از این قبیل مطرح بوده است که “چه زمان پس از کاشت مو یا کاشت ابرو‌ می‌توان موها را رنگ نمود؟ “ یا این که “ آیا قبل از کاشت مو و ابرو باید موها رنگ شود؟ “ و یا “ آیا رنگ کردن موها باعث تغییر رنگ اسکالپ سر می‌شود؟ “ در این مقاله به تمامی سوالات از این قبیل در دو دسته بایدها و نبایدهای رنگ کردن موها قبل از عمل و بعد از عمل، پاسخ داده شده است.

 رنگ کردن مو بعد از کاشت مو

بایدها و نبایدهای رنگ کردن مو قبل از عمل

 

رنگ کردن مو قبل از کاشت مو

در افرادی که نسبت موهای سفید سر بیشتر از موهای تیره سر است بهتر است دو روز قبل از عمل کاشت مو، تمام موهای پشت سر و بالای گوش‌ها از ریشه مو رنگ شوند. این کار با این هدف است که موهای سفید هم در حین برداشت موها از بانک مو به راحتی رویت شده و بتوان از آن‌ها نیز برای کاشت مو استفاده نمود.

در اینجا این سوال پیش می‌آید که اگر بخواهیم موهای سفید حین کاشت مو استفاده نشوند پس نباید موها را قبل از عمل رنگ‌ کرد؟

در پاسخ باید گفت که با توجه به محدودیت بانک موی افراد مخصوصا در افرادی که نسبت موهای سفید به تیره بیشتر است اصلا نباید به عدم استفاده از موهای سفید فکر کرد چرا که قطعا در ایجاد تراکم و پوشش مناسب در ناحیه طاس سر دچار کمبود و مشکل خواهیم شد.

شایان ذکر است موهای نواحی پس سر که مهم‌ترین بخش بانک موی فرد را تشکیل می‌دهند در همه افراد جز دیرترین مناطقی هستند که سفید می‌شوند و هنگام انتقال به نواحی طاس جلوی سر نیز این خاصیت خود را حفظ کرده و در کاهش سن ظاهری فرد به شدت اثرگذار می‌باشند.

 

رنگ کردن مو قبل از کاشت ابرو

با توجه به این که در کاشت ابرو بر خلاف کاشت مو نه می‌توان و نه باید از موهای سفید استفاده نمود، به هیچ عنوان رنگ کردن موها در هفته قبل از کاشت ابرو مخصوصا ریشه موهای ناحیه پشت سر جایز نمی‌باشد. چراکه منجر به ایجاد اخلال در تشخیص ناحیه مناسب برای برداشت موها می‌گردد لذا اگر برای رنگ کردن موها برنامه‌ریزی می‌نمایید زمانی را انتخاب کنید که تا روز عمل حداقل نیم سانتیمتر از ریشه‌های موها رشد کرده باشند یا کلا رنگ کردن موها را به یک ماه بعد از کاشت ابرو موکول نمایید.

همان‌طور که در مورد کاشت مو اشاره شد موهای ناحیه پس سر که بهترین بانک مو جهت کاشت ابرو را دارا می‌باشد، دیرتر از بقیه موها سفید می‌شوند همچنین در حین کاشت ابرو با روش برداشت نوار FUT با توجه به رویت ریشه موها بهترین، قوی‌ترین و تیره‌ترین موها جهت کاشت در ابرو انتخاب می‌شوند، پس اگر موهای شما در حال سفید شدن هستند نگران نباشید با توجه به مطالب فوق با انجام روش FUT تا سالیان درازی ابروهای پر و تیره‌ای خواهید داشت.

 

رنگ کردن مو قبل از اسکالپ سر

با توجه به اینکه توناژ رنگ اسکالپ مو باید باریشه‌های موها سازگار باشد بهتر است حداقل یک هفته قبل از انجام میکرواسکالپ از رنگ کردن موها بپرهیزید چراکه اگر در زمان اسکالپ سر رنگ ریشه موها مشخص نباشد ممکن است بعد از اسکالپ تفاوت رنگ بین رنگ اسکالپ و رنگ ریشه‌های مو وجود داشته باشد. شایان‌ذکر است با توجه به اینکه حتی اگر موها از ریشه نیز رنگ شوند بعد از گذشت دو تا سه روز رنگ ریشه‌ها در کف سر مشخص می‌شود بهتر است رنگ انتخاب شده جهت اسکالپ مو با رنگ ریشه‌های مو یکسان باشد.

 

بایدها و نبایدها رنگ کردن مو بعد از عمل

 

رنگ کردن مو بعد از کاشت مو

بله، موهای کاشت شده تمام خواص موهای معمولی را دارا بوده و پس از کاشت مو قابلیت رشد، کوتاه کردن، اصلاح کردن و رنگ کردن موها وجود دارد اما با توجه به ملتهب بودن ناحیه اهدا کننده مو و ناحیه کاشت مو بهتر است تا گذشت یک ماه کامل از کاشت مو جهت رنگ کردن موها صبر کرد.

 

رنگ کردن مو بعد از کاشت ابرو

با توجه به این که رنگ مو به دلیل وجود اکسیدان به نوعی برای موهای سر و ابرو مضر حساب می‌شود توصیه اول بر این است که تا حد امکان از رنگ کردن دائمی موها و ابروها بپرهیزید اما چنانچه مجبور به رنگ کردن موها و ابروها بعد از کاشت ابرو هستید بهتر است بعد از یک ماه اقدام به رنگ کردن آن‌ها نمایید. همچنین اگر بعد از گذشت چند سال از کاشت ابرو، موهای کاشت شده (همانند موهای خود ابرو در سنین بالا) سفید شدند به راحتی می‌توانید با رنگ کردن ابروهای کاشت شده ظاهر زیبای جوانی را بازیابید.

 

رنگ کردن ابرو بعد از کاشت ابرو

رنگ کردن مو بعد از اسکالپ سر

آیا رنگ کردن موهای سر موجب کمرنگ شدن ناحیه اسکالپ می‌شود؟ باید گفت پیگمان‌های (رنگدانه) های کربن که در رنگ‌های ارگانیک اسکالپ مو در کلینیک دکتر نوایی اصفهان استفاده می‌شوند در زیر پوست کاشت می‌شوند لذا در کمترین تماس با اکسیدان ها و شوینده‌های سر بوده و چندان تحت تاثیر این مواد قرار نمی‌گیرند و نه کمرنگ می‌شوند و نه با رنگ کردن موها تغییر رنگ می‌یابند.

شایان‌ذکر است عامل اصلی کمرنگ شدن نتیجه اسکالپ میکروپیگمنتیشن پس از چند سال تماس مستقیم نور آفتاب با پوست سر می‌باشد لذا بهترین راه برای هرچه عقب‌تر انداختن جلسه ترمیم اسکالپ این است که در زیر نور مستقیم آفتاب از کلاه استفاده نمایید.

همچنین در مورد اسکالپ سر در موارد خاصی که مراجعه کننده با موهای سفیدرنگ، پس از میکرو اسکالپ تمایل به تیره کردن رنگ موها برای پرتر به نظر رسیدن موها دارند می‌توان از رنگ اسکالپ با تون‌های تیره‌تر از رنگ ریشه موهای فرد استفاده نمود.

در پایان باید گفت در صورت تمایل به رنگ کردن موها و ابروها حتما از رنگ‌های با برندهای معتبر و دارای استانداردهای لازم و تاییدیه وزارت بهداشت کشور استفاده نمایید چراکه محصولات تقلبی و بی‌کیفیت می‌توانند عوارض جبران ناپذیری روی موهای سر و ابرو داشته باشند. جهت مطالعه بیشتر در این زمینه به مقاله تاثیرات مواد آرایشی روی موها مراجعه نمایید.