مدت زمان محکم شدن گرافت مو بعد از کاشت مو

مدت زمان محکم شدن گرافت‌ مو بعد از کاشت یک موضوع اساسی است و افرادی که عمل پیوند مو طبیعی انجام داده‌اند، باید به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشند. مدت زمان محکم شدن گرافت مو به عوامل متعددی بستگی دارد و نیاز به رعایت توصیه‌ها و مراقبت‌های ضروری در این زمینه دارد.

اگر کاشت مو انجام داده‌اید یا علاقه‌مند به انجام این عمل هستید، ممکن است فکر کرده باشید که چقدر طول می‌کشد تا پیوند مو ایمن شود و گرافت‌های کاشت شده محکم شوند که در ادامه قصد داریم همه چیز پیرامون این سوال را پوشش دهیم و همچنین برخی از اطلاعات کلیدی در مورد تکنیک‌های مدرن کاشت مو را پوشش دهیم. در صورتی که سوالی در این زمینه برای شما ایجاد شده است که به آن اشاره نشده در انتهای این مطلب در بخش نظرات مطرح نمایید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخ آن را دریافت نمایید.

عوامل موثر بر محکم شدن گرافت مو

کاشت مو چیست؟

کاشت مو شامل جابجایی موها از یک قسمت از پوست سر یا بدن (ناحیه اهداکننده) به یک منطقه جدید (ناحیه گیرنده) است. این معمولاً شامل برداشتن موها از پشت و کناره‌های سر و قرار دادن آن‌ها در تاج سر، وسط سر یا خط موی جلویی برای درمان نواحی طاسی است.

موهایی که جابجا می‌شوند، باید تا آخر عمر رشد کنند بنابراین کاشت مو به عنوان یک راه حل دائمی برای طاسی در نظر گرفته می‌شود. چه ریزش مو دلایل ژنتیکی یا هورمونی داشته باشد (طاسی با الگوی مردانه) یا به دلیل یک بیماری باشد، کاشت مو می‌تواند موهای شما را احیا کند و ظاهری جوان‌تر به شما بدهد و عزت نفس را بهبود بخشد.

کاشت مو توسط جراح متخصص کاشت تحت بیحسی موضعی انجام می‌شود. دو روش اصلی برای کاشت مو وجود دارد که این تکنیک‌ها عبارتند از:

  • پیوند واحد فولیکولی (FUT)
  • برداشتن واحد فولیکولی (FUE)
بیشتر بدانید
یکی از تکنیک‌های تقویت‌ گرافت‌های پیوند شده و تسریع رشد مو بعد از جراحی پیوند مو انجام PRP است جهت آشنایی با این روش درمانی و بهترین زمان انجام آن به مطلب پی آر پی بد از کاشت مو مراجعه نمایید.

گرافت مو چیست؟

از گرافت مو در جراحی کاشت مو استفاده می‌شود که فولیکول‌های موی سالم را جمع‌آوری می‌کند و آن‌ها را به مناطق طاس سر منتقل می‌کند. در اصل پیوند مو، نواری از پوست است که حاوی مو است این نوارهای بافت مو حاوی فولیکول‌های موی سالم هستند که می‌توانند به مناطقی از پوست سر که موی کمی وجود دارد یا بدون مو هستند، منتقل شوند. محلی که پیوند مو از آنجا برداشته می‌شود به عنوان «محل اهداکننده یا بانک مو» و محلی که پیوند مو در آن کاشته می‌شود «محل دریافت‌کننده» است.

پیوند مو تکه‌ای از پوست است که حاوی فولیکول‌های موی سالم است و برای پیوند در جای دیگری از پوست سر برداشته می‌شود. در حالی که از نظر تئوری، گرافت مو را می‌توان از هر نقطه‌ای از بدن شما گرفت اما معمولاً از پشت سر که به عنوان پوست سر خلفی نیز شناخته می‌شود، گرفته می‌شود این به این دلیل است که موهای این ناحیه دارای سطوح بالایی از پایداری هستند.

معمولاً در یک پیوند ۲ تا ۳ تار مو جوانه می‌زند اگر به موهای سر، بازو یا بدن خود نگاه کنید، اغلب گروه‌هایی از موها را خواهید دید که از یک پیوند در پوست بیرون می‌آیند. اندازه گرافت موی استخراج شده به تکنیک جراحی مورد استفاده و ابزار و فناوری آن بستگی دارد.

مدت زمان محکم شدن گرافت مو بعد از کاشت مو

چه مدت طول می کشد تا گرافت‌ها ایمن شوند؟

عوامل متعددی وجود دارد که می‌تواند بر بقای پیوند مو تأثیر بگذارد مانند کم آبی، کمبود اکسیژن و دما. به همین دلیل، شما باید دستورالعمل‌های جراح خود را در مورد نحوه مراقبت از پیوندهای تازه کاشته شده خود دنبال کنید.

مانند تعویض مجدد گلدان یک گیاه، هر پیوند جدید در مکان جدید خود کاملاً شکننده است. ممکن است مدتی طول بکشد تا پیوند کاملاً “ریشه ای” شود که این زمان معمولاً ۱۴ روز است و شامل بهبودی پوست سر پس از جراحی و ثابت کردن هر پیوند در محل جدیدش است.

ممکن است به شما توصیه شود که از ورزش پس از کاشت مو برای کاهش قرمزی و جلوگیری از آلوده شدن عرق به نواحی گرافت‌های تازه کاشت شده، حداقل به مدت ۲ هفته و به طور بالقوه برای ۱ ماه اجتناب کنید. به مدت ۲۴ ساعت روی ناحیه اهداکننده بانداژ گذاشته می‌شود و باید مراقب باشید در ۲ هفته اول به پیوندها یا گرافت‌های کاشت شده دست نزنید.

بیشتر بخوانید
انجام یکسری از کارها به گرافت‌های تازه کاشت شده بعد از پیوند مو آسیب می‌رساند و باعث عدم موفقیت کاشت مو می‌شود جهت اطلاع از کارهای ممنوعه بعد از کاشت مو به مطلب چه چیزهایی بعد از کاشت مو ضرر دارد مراجعه نمایید.

نکات لازم برای مراقبت از گرافت‌های کاشت شده

تقریباً ۱۰-۱۴ روز طول می کشد تا پیوندهای تازه کاشته شده پس از کاشت مو محکم و ایمن شوند. دانستن این موضوع مهم است زیرا بر مراقبت‌های پس از کاشت مو و بهبودی، بازگشت به کار و سبک زندگی شما تأثیر می‌گذارد. شما باید بیشتر مراقب باشید که در ۱۰-۱۴ روز اول به این پیوندهای تازه کاشته شده ضربه نزنید یا آسیب نبینید.

همانطور که قبلاً به آن اشاره کردیم، مراقبت از گرافت‌های مو در روزها و هفته‌های اول پس از کاشت مو، کلید بقای آن‌ها است بنابراین در اینجا چند کار وجود دارد که باید آن‌ها را انجام دهید یا از برخی کارها اجتناب کنید که در ادامه این موارد به طور کامل شرح داده شده‌اند.

برای کمک به بهبود و از بین بردن دلمه‌ها از حدود پنج روز پس از عمل، موهای خود را روزانه بشویید.

گرافت‌های تازه پیوند شده را به خصوص در ۴ تا ۵ روز اول پس از جراحی با اسپری کردن آب مرطوب نگه دارید.

برای کاهش ناراحتی و کمک به خوابیدن در روزهای بعد از عمل از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنید.

برای محافظت از گرافت‌های مو در برابر عوامل محیطی، حدود دو هفته بعد از عمل از کلاه استفاده کنید.

موهای خود را با حوله یا پارچه مالش ندهید در عوض، اجازه دهید خودش خشک شود.

کلینیک تخصصی پیوند مو دکتر نوایی با کادری از تکنسین‌های مجرب بیش از هزار نمونه عمل موفق کاشت مو برای مراجعه‌کنندگان عزیز در سراسر ایران و خارج از کشور انجام داده است اگر قصد انجام کاشت مو دارید و به اطلاعات بیشتری نیاز دارید با تماس با شماره ۰۹۱۰۹۱۰۵۴۸۴ نوبت مشاوره رایگان با پزشک متخصص پیوند مو در کلینیک دکتر نوایی رزرو کنید. در طول جلسه مشاوره پزشک بهترین گزینه‌های ممکن را به شما راهنمایی می‌کند و در مورد آخرین درمان‌های موجود به شما اطلاع می‌دهد همچنین به هر سوالی که ممکن است داشته باشید، پاسخ می‌دهد.