ریزش مو بعد از کاشت ابرو

یکی از مسائلی که بعضا بعد از کاشت ابرو با آن مواجه می‌شویم ریزش موی سر بعد از انجام کاشت ابروی طبیعی می‌باشد که در این مقاله در ابتدا به این پرسش پاسخ می‌دهیم که آیا ریزش مو بعد از کاشت ابرو طبیعی است؟ و سپس به چرایی این حالت می‌پردازیم و بعد از آن بیان می‌کنیم که چه ریزش مویی بعد از کاشت ابرو طبیعی است و نیاز به درمان ندارد و چه نوع ریزش مویی غیر مرتبط با کاشت ابرو هست و نیاز به درمان دارد.

در ابتدا باید گفت که ریزش مو بعد از کاشت ابرو به دو مقوله اساسی اشاره دارد ریزش موی ابروهای کاشت شده و ریزش موی سر که در ادامه به توضیح هر یک از این حالات می‌پردازیم.

درمان ریزش مو بعد از کاشت ابرو

ریزش موهای ابرو بعد از کاشت ابرو

قاعدتا مشاهده ریزش ابروهای کاشت شده بعد از ذوق و شوقی که کاشت ابرو و رویت ابروهای طبیعی در چهره ایجاد می‌نماید چندان خوشایند نیست و تقریبا تمامی مراجعین کاشت ابروی طبیعی لااقل در شهر اصفهان پس از این ریزش، دلیل و طبیعی بودن آن را از پزشک متخصص کاشت ابروی خود در اصفهان جویا می‌شوند.

باید گفت: ریزش اولیه موهای ابروی کاشت شده در طول یک یا دو هفته پس از کاشت ابرو کاملا طبیعی بوده و تا یک ماه بعد از کاشت ابرو ادامه داشته و تقریبا تمام ابروهای کاشت شده دچار ریزش می‌شوند.  پس از یک دوره نهفتگی سه تا چهار ماه مجددا شروع به رشد می‌کنند و به‌مرور به تعداد و تراکم موها اضافه شده و پس از یک سال نتایج نهایی کاشت ابرو مشخص می‌شود و چنانچه پس از این مدتی قسمت‌هایی از ابرو رشد نداشته باشد در جلسه ترمیم این نقایص رفع می‌گردد. در مقاله ریزش ابروها بعد از کاشت ابرو به تفصیل راجع به این نوع ریزش توضیح داده‌ایم.

علت ریزش مو بعد از کاشت ابرو

ریزش موهای سر بعد از کاشت ابرو

در مورد ریزش موهای سر بعد از کاشت ابرو دو حالت کلی وجود دارد، ریزش موی سر مرتبط با کاشت ابرو و ریزش موی سر نامرتبط با کاشت ابرو که در ادامه به توضیح این دو حالت می‌پردازیم.

ریزش موی سر مرتبط با کاشت ابرو

ریزش مو سر بعد از عمل کاشت ابرو، طبیعی است و اگر بعد از عمل دچار ریزش مو شدید به هیچ عنوان نگران نباشید چون این نوع ریزش مو نیاز به درمان ندارد و بعد از گذشت چند ماه کاملا برطرف می‌شود. این ریزش به چند علت مختلف رخ می‌دهد:

 التهاب ناحیه برداشت مو

در این حالت به دلیل التهاب ایجاد شده در اطراف ناحیه برداشت موی پشت سر فولیکول‌های مو به حالت شوک رفته و ساقه‌های مو دچار ریزش می‌شوند. این حالت که تقریبا از دو هفته بعد از کاشت ابرو شروع می‌شود تا تقریبا سه ماه بعد از کاشت ابرو ادامه داشته و ممکن است اشکالی از ریزش موی سکه‌ای اطراف ناحیه بخیه پشت سر را تقلید کند.

ولی نگران نباشید این حالت گذرا بوده و پس از سه ماه و همزمان با رفع التهاب ناحیه، ریشه موها از حالت شوک خارج شده و ساقه‌ها مجددا شروع به رشد و حالت ایجاد شده به‌مرور رفع می‌گردد، این حالت نیاز به هیچ درمان خاصی نداشته و فقط زمان چاره‌ساز است.

شایان ذکر است با توجه به این که جهت عمل نه تنها موهای ناحیه برداشت نوار تراشیده می‌شود بلکه یک سانتی‌متر حواشی آن نیز تراشیده می‌شود لذا کاملا طبیعی است که زمانی که فرد موهای خود را از پشت سر دسته می‌کند، حجم موها خیلی کمتر از قبل شده باشد. اما باید بدانید که این موها در واقع از بین نرفته‌اند و مجددا با رشد ساقه‌ها حجم موی از دست رفته جایگزین می‌شود.

استرس عمل کاشت ابرو

این حالت به‌ واسطه فشار عصبی و استرسی ناشی از انجام عمل بوده و در برخی موارد نادر در دوره قبل از عمل و در بیشتر موارد در دوره بعد از عمل نمایان می‌شود. این ریزش مو از کل نواحی سر بوده و با رفع استرس‌ها و کمتر از یک ماه پس از انجام کاشت ابرو متوقف شده و پس از آن مجددا موها شروع به رشد می‌کنند. این نوع ریزش مو هم نیاز به درمان خاصی نداشته و خودبه‌خود رفع می‌گردد.

ریزش موهای سر نامرتبط با کاشت ابرو

در بسیاری از موارد ریزش موها بعد از کاشت ابرو به دلیل همزمانی علل دیگر ریزش موهای سر با کاشت ابروی طبیعی این‌طور قلمداد می‌شود که ریزش موها در ارتباط با کاشت ابروی طبیعی می‌باشد در حالی که این‌ چنین نیست. از راه‌های مختلفی می‌توان متوجه شد که آیا ریزش موهای سر با کاشت ابرو در ارتباط است یا خیر؟

اولین نکته این است که آیا ریزش مو از یک ناحیه مشخص از سر اتفاق می‌افتد یا از کل سر؟ اگر ریزش مو فقط از ناحیه پشت سر می‌باشد، حالت التهابی ریزش موها مطرح می‌گردد که در بالا توضیح داده شد اما اگر از کل نواحی سر ریزش مو اتفاق می‌افتد دلایل دیگر مطرح است.

اگر ریزش موهای سر از کل سر اتفاق می‌افتد ولی زیر یک ماه متوقف شود نشان دهنده دلایل عصبی و استرسی می‌باشد و یا این که تحت تأثیر تغییرات آب و هوایی و فصل‌های سال است، مخصوصا در شهرهایی مانند شهر اصفهان یا یزد که آب و هوای کویری دارند و برخلاف شهرهای با آب و هوای مرطوب مانند شهر شیراز یا شهر اهواز، تغییر شرایط آب و هوایی از فصل گرما به سرما زیاد است ریزش موهای فصلی بسیار شایع است ولی این ریزش موها که در اکثر شهروندان اصفهانی دیده می‌شود زیر یک ماه متوقف شده و در موارد بسیار نادری بیشتر از یک ماه طول می‌کشد.

ریزش موهای سر بعد از کاشت ابرو طبیعی

اما اگر ریزش موها بیش از یک ماه طول بکشد و از تمام نواحی سر باشد توصیه می‌گردد جهت بررسی علل ریزش مو از جمله علل تغذیه‌ای یا علل ارثی به یک متخصص پوست و مو مراجعه نمایید چرا که این نوع ریزش‌ها غیر مرتبط با کاشت ابرو بوده و بهتر است به‌صورت تخصصی بررسی و ارزیابی شوند.

در پایان باید گفت: ریزش موهای سر مرتبط با کاشت ابرو بیشتر مربوط به ناحیه موهای پشت سر یا ناحیه برداشت موها می‌باشد و به دلیل التهاب ایجاد شده در ناحیه است که پس رفع التهاب و در یک بازه زمانی سه تا چهار ماهه کاملا رفع شده و موها مجددا شروع به رشد خواهند کرد اما چنانچه این ریزش موها از کل نواحی سر بوده و بیشتر از یک ماه طول بکشد به دلیل عدم ارتباط با کاشت ابرو بهتر است توسط یک متخصص پوست و مو در شهر اصفهان ارزیابی و بررسی گردد.