کاشت مو چگونه انجام می‌شود؟

بعد از دغدغه پیدا کردن بهترین پزشک کاشت مو و بهترین کلینیک کاشت مو، یکی از عمده نگرانی‌های بسیاری از مراجعین کاشت مو رویدادها و وقایع روز عمل است، تیم کاشت مو و پزشک تقریبا هر روز مشغول انجام این عمل هستند اما مراجعین کاشت مو شاید تنها یک‌بار در زندگی خود این عمل را تجربه خواهند کرد و شاید قبلا حتی سابقه عمل مشابه نیز نداشته‌اند پس این نگرانی برای بیماران و آن آرامش برای تیم کاشت مو توجیه‌پذیر است. در این مقاله تلاش شده است تا از دیدگاه بیماران به مراحل کاشت مو نگاه شود تا بتوانند برای سوالات شایع خود پاسخی یافته و تا حدود زیادی در کاهش نگرانی‌های آن‌ها موثر باشد.

کاشت مو چگونه انجام می‌شود

ضرورت جلسه مشاوره قبل از عمل کاشت مو

یکی از فواید تاکید کلینیک دکتر نوایی برای مشاوره‌های قبل از عمل با خود شخص پزشک این است که ارائه پاسخ سوالات بیماران، بی‌واسطه توسط پزشک در کاهش نگرانی‌های بیماران بسیار موثر است و ملاقات قبل از عمل با پزشک و آشنایی قبلی با او در ایجاد احساس امنیت و آرامش در روز عمل با مشاهده پزشک برای بیماران بسیار مفید است.

بیماران با دریافت پاسخ سوالات خود قبل از تصمیم به عمل با خیال راحت‌تری روزهای قبل از عمل را سپری می‌کنند و استرس بیهوده به دلیل سوالات بی‌پاسخ ندارند، همچنین در روز عمل به دلیل انجام جلسه پرسش و پاسخ در روز مشاوره از زمان معطلی قبل از شروع عمل کاسته شده و بحث‌های حاشیه‌ای راجع به چگونگی طراحی خط مو یا پوشش یا عدم پوشش نواحی مختلف که خود از عوامل ایجاد استرس قبل از عمل هستند را کاهش می‌دهد.

ممکن از برخی از بیماران به دلیل شرایط کاری یا ساکن بودن در شهرهای دیگر، برای آن‌ها مقدور نباشد که برای مشاوره به صورت حضوری مراجعه کنند که در کلینیک دکتر نوایی این امکان فراهم شده است تا این بیماران بتوانند مشاوره غیر حضوری برای کاشت مو داشته باشند.

 

مراحل انجام کاشت مو

مراحل کاشت مو چیست؟

۱- خوردن صبحانه یا ناهار مقوی: خوردن صبحانه یا ناهار قبل از مراجعه به کلینیک از ایجاد احساس ضعف در بیماران در حین عمل جلوگیری می کند. بهتر است صبحانه یا ناهار مقوی باشد اما سنگین نباشد؛ اما باید از مصرف سرخود داروهای خاص پرهیز نمود و یا برای استفاده یا عدم استفاده آن‌ها برای روز عمل از پزشک معالج کسب تکلیف نمود.

۲- استفاده از قرص آرام‌بخش در صورت اضطراب زیاد بیمار: در صورت احساس اضطراب زیاد در بیماران ممکن است استفاده از قرص‌های آرام‌بخش با نظر پزشک که در کاهش اضطراب بیماران موثر باشد، تجویز شود.

۳- طراحی خط مو مناسب توسط پزشک: قبل از رفتن به اتاق عمل مجددا بانک مو و وسعت ریزش ارزیابی شده و مناسب‌ترین خط مو بر اساس تجربه پزشک و همچنین نظر بیماران رسم می‌شود، در ترسیم خط مو بیماران مشارکت فعال خواهند داشت و کاملا نظر بیمار اعمال خواهد گردید و یا محدودیت‌ها و موانع موجود بر سر اعمال نظر کامل بیماران توضیح داده خواهد شد و نهایتا با توافق پزشک و بیمار مناسب‌ترین خط مو رسم می‌گردد.

۴- ورود بیمار به اتاق عمل برای پیوند مو: پس از تعویض لباس در رختکن بیمار به اتاق عمل وارد می‌شود.

۵- کوتاه کردن مو بر اساس روش کاشت مو مورد استفاده: مرحله بعد کوتاه کردن موها بر اساس نوع تکنیک و وسعت ناحیه ریزش مو است، در روش FIT و ترکیبی موها با نمره صفر و در روش FUT موها با شماره چهار کوتاه می‌گردند.

۶- بی‌حس کردن ناحیه برداشت مو: سپس ناحیه برداشت مو با استفاده از بتادین اسکراب و استریل شده و بی‌حسی موضعی ناحیه تزریق می‌گردد. برای تزریق بی‌حسی از ظریف‌ترین سرنگ‌های انسولین استفاده شده که کمترین درد را برای بیماران ایجاد می‌نماید. بیشتر بیماران از درد بسیار کم تزریق بی‌حسی در ناحیه برداشت مو متعجب می‌شوند.

۷- برداشت مو بر اساس روش کاشت مو مورد استفاده: زمانی که کل ناحیه برداشت بی‌حس شد و پس از اطمینان از بی‌حس شدن کامل آن، برداشت مو بر اساس تکنیک مورد نظر آغاز می‌شود. در کاشت مو به روش FIT موها تک‌تک به‌وسیله پانچ اتوماتیک از پشت سر برداشت می‌گردند.

در کاشت مو با تکنیک FUT موها به‌صورت نواری که بعدا توسط تکنیسین‌ها به گرافت‌های سازنده تقسیم می‌گردند برداشت می‌شود و دو طرف ناحیه برداشت نوار با تکنیک‌های جراحی پلاستیک به یکدیگر بخیه می‌شوند تا کمترین میزان ممکن جای بخیه (و در بعضی موارد حتی بدون باقی ماندن هیچ جایی از بخیه) ترمیم یابد. در روش ترکیبی نیز ابتدا نوار و سپس موها به‌صورت تک‌تک برداشت می‌گردند.

پس از اتمام مرحله برداشت موها نوبت استراحت بیمار است که می‌تواند در این زمان به‌راحتی از سرویس بهداشتی استفاده کند، تلفن بزند و یا میان وعده یا غذای مورد نظر خود را سفارش دهد. شایان ذکر است که بیماران در طول عمل کاملا هوشیار بوده و می‌توانند با پزشک و تیم کاشت مو تعامل داشته باشند. همچنین در صورت از بین رفتن حالت بی‌حسی در نواحی که قبلا بی‌حس شده‌اند می‌توان مجددا از تزریق بی‌حسی بهره گرفت.

مراحل کاشت مو به روش fit

۸- آماده‌سازی ناحیه کاشت مو: مرحله بعد، مرحله آماده‌سازی ناحیه کاشت مو است. در این مرحله پس از تزریق بی‌حسی در ناحیه کاشت مو و اطمینان از بی‌حس شدن کامل ناحیه با یک تیغ مخصوص بسیار ظریف شکاف‌های ریزی در ناحیه کاشت مو توسط پزشک ایجاد می‌گردد.

جهت‌گیری موها، تراکم موها در نواحی مختلف و حالت طبیعی خط مو تماما در این مرحله تعیین می‌گردد، پس اهمیت انجام این مرحله توسط شخص پزشک مشخص است چرا که تمام نتیجه کاشت مو به کیفیت انجام این مرحله بستگی دارد. پس از اتمام این مرحله مجددا زمان استراحت بیمار می‌باشد.

۹- کاشت گرافت‌های مو: مرحله بعد کاشت گرافت‌های آماده شده در ناحیه کاشت مو است. در این مرحله گرافت‌ها بر اساس سایز و تعداد مو در هر گرافت مرتب‌سازی شده، دسته‌بندی می‌شوند و با استفاده از پنس‌های بسیار ظریف مخصوص کاشت مو در شکاف‌های ایجاد شده قرار می‌گیرند.

با توجه به زمان‌بر بودن این مرحله استفاده از موبایل، تماشای فیلم، مطالعه کتاب یا گوش کردن به موسیقی برای راحتی بیماران توصیه می‌شود، همچنین هر زمان که احساس خستگی نمایند، می‌توانند درخواست زمانی برای استراحت داشته باشند.

۱۰- ارزیابی نتیجه عمل کاشت مو و پانسمان: مرحله بعدی و در واقع آخرین مرحله کاشت مو ارزیابی نتیجه کاشت توسط پزشک و پانسمان نهایی ناحیه کاشت و برداشت تحت نظارت پزشک می‌باشد. این پانسمان یک یا دو روز بعد صرفا توسط تیم کاشت مو باز خواهد شد.

۱۱- اتمام عمل کاشت مو و ترخیص بیمار: بیمار با دریافت دستورات دارویی برای کنترل درد احتمالی و توصیه‌های لازم بعد از عمل کاشت مو، مرخص می‌گردد. ضمنا یک شماره موبایل برای تماس‌های اضطراری نیز در اختیار بیماران قرار می‌گیرد که موارد و سوالات اورژانسی خود را با آن شماره مطرح نمایند.

بهتر است با توجه به خستگی بیمار پس از عمل برای بازگشت به منزل با یک نفر به عنوان همراه از خانواده یا دوستان هماهنگ شود.

طول مدت زمان عمل با توجه به نوع تکنیک، تعداد پرسنل تیم کاشت مو و شرایط خاص هر بیمار متفاوت است اما به صورت حدودی طول زمان عمل FUT حدود ۷ تا ۸ ساعت، زمان عمل FIT حدود ۱۰ تا ۱۲ ساعت و عمل ترکیبی حدود ۱۴ ساعت می‌باشد، اکثر بیماران ترجیح می‌دهند عمل ترکیبی به جای یک روز کامل در دو روز متمادی انجام شود تا از خستگی انجام عمل در یک روز بکاهند.

تیم کاشت موی دکتر نوایی از افراد بسیار حرفه‌ای و باتجربه تشکیل یافته است که ضمن انجام کاشت مو با بیشترین حجم موی قابل کاشت در کمترین زمان ممکن با وجدان کاری بالا به راحتی و آسایش بیمار نیز توجه می‌نمایند و سعی می‌کنند با رفتار شایسته و درک شرایط بیماران از استرس حین عمل آن‌ها بکاهند.