ریزش مو ناشی از تنبلی تخمدان | ریزش مو تخمدان پلی کیستیک

ریزش موی ناشی از تخمدان پلی کیستیک یک نوع رایج ریزش مو است که در بین خانم‌ها رایج است و بیشتر خانم‌هایی که دچار سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)  هستند از ریزش مو و ایجاد موهای زائد در صورت و بدن رنج می‌برند.

با توجه به این که امروزه تعداد افراد مبتلا به PCOS افزایش یافته است و افراد زیادی از عوارض این بیماری از جمله ریزش مو رنج می‌برند در ادامه به طور کامل به این موضوع پرداخته‌ایم.

در صورتی که سوالی در این زمینه برای شما ایجاد شده است که در این مطلب به آن اشاره نشده است فقط کافی است در بخش نظرات سوال خود را درباره ریزش مو سندرم تخمدان پلی کلیستیک مطرح نمایید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخ آن را از پزشک متخصص دریافت نمایید.

تخمدان پلی کیستیک و ریزش مو+نی نی سایت

سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

PCOS  یا سندروم تخمدان پلی کیستیک، یک وضعیت سلامتی است که در آن تخمدان‌ها، هورمون‌هایی به نام آندروژن را بیش از حد تولید می‌کنند. بدن همه جنسیت‌ها آندروژن تولید می‌کنند، از جمله تستوسترون و در بدن مردان معمولا آندروژن بیشتری نسبت به بدن زن‌ها تولید می‌شود. آندروژن‌ها در دوران بلوغ افزایش می‌یابند و شروع به رشد مو در زیر بغل و نواحی شرمگاهی می‌کنند.

برخی از افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک کیست‌های متعدد یا کیسه‌های پر از مایع در تخمدان‌های خود دارند اگر سلول تخمک بالغ نشود و در طول تخمک‌گذاری از تخمدان آزاد نشود، کیست ایجاد می‌شود و کیست‌ها آندروژن اضافی تولید می‌کنند.

بیشتر بخوانید

ریزش مو یکی از مشکلات شایع در بین خانم‌ها و آقایان است که دلایل مختلفی دارد. یکی از درمان‌های تأثیرگذار برای جلوگیری از ریزش مو در آقایان استفاده از داروی فیناستراید جهت اطلاع از نحوه مصرف این دارو و عوارض آن به مطلب تجربیات استفاده از فیناستراید مراجعه نمایید.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یا تنبلی تخمدان که یک اختلال هورمونی است، امکان ایجاد عوارض زیادی را برای خانم‌ها دارد که یک از عوارض آزاردهنده آن، ایجاد موهای زائد در صورت و بدن است. برخی از افراد مبتلا به PCOS ممکن است ریزش مو (آلوپسی آندروژنتیک) را تجربه کنند که موجب نازک شدن موها در بالای سر و پهن شدن قسمت میانی می‌شود.

رشد مجدد مو با درمان‌های خاصی مانند داروها، ماساژ پوست سر یا مکمل‌ها امکان‌پذیر است. برای آشنایی با ریزش مو مربوط به PCOS، از جمله درمان و زمان مراجعه به پزشک تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

چرا PCOS باعث ریزش مو می‌شود؟

قبل از این که در مورد درمان ریزش موی PCOS صحبت کنیم، درک علت اصلی آن مفید است. بدن یک زن آندروژن تولید می‌کنند که در واقع آندروژن‌ها، هورمون های مردانه شامل تستوسترون است. آندروژن‌ها نقش مهمی در شروع رشد مو در زیر بغل و ناحیه شرمگاهی دارند.

یک زن مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک ممکن است تولید آندروژن اضافی را تجربه کند که منجر به ایجاد موهای زائد در نواحی از بدن او از جمله قفسه سینه، صورت، شکم، کشاله ران، چانه و غیره می‌شود. علاوه‌بر ایجاد موهای زائد، آندروژن‌های افزایش یافته نیز می‌توانند باعث ریزش مو در سر شما شوند که به آن ریزش مو با الگوی زنانه می‌گویند. ریزش مو اغلب می‌تواند در اطراف قسمت جلوی پوست سر و شقیقه‌ها شروع شود.

قرص هیروبیت برای تنتبلی تخمدانعلائم ریزش موی PCOS چیست؟

ریزش مو در حمام یا ریزش مو در اثر شانه کردن موها کاملاً طبیعی است، مخصوصاً به دلیل تغییرات فصلی مانند حرارت مرکزی که موهای شما را خشک می‌کنند در زمستان و آسیب آفتاب در تابستان. با این حال، ریزش موی سندرم تخمدان پلی کیستیک منجر به ریزش موی بیش از حد معمول می‌شود.

در سندرم تخمدان پلی کیستیک، ریزش مو همچنین می تواند ناشی از شکسته شدن مو در امتداد ساقه مو باشد زیرا موها خشک‌تر و آسیب دیده‌تر می شوند. ممکن است توده‌هایی از مو را ببینید که در حمام بیرون می‌آیند که می‌تواند بسیار ناراحت‌کننده باشد و در روحیه شما تاثیر بگذارد یا ممکن است روی مبلمان، روبالشی یا لباس‌هایتان موهای بیشتری از حد معمول ببینید.

همچنین ممکن است متوجه شوید که پوست سر با خارش، خشکی و گاهی اوقات با شوره سر همراه است و به طور آزاردهنده، ممکن است وز شدن موها را بیشتر تجربه کنید، جایی که موها شکسته شده‌اند و بنابراین تارهای کوتاه‌تر با بقیه موها صاف نمی‌شوند. بخشی از پوست سر شما نیز ممکن است بیشتر نمایان شود.

علائم تنبلی تخمدان

ایجاد موهای زائد در صورت و بدن

ریزش مو

قاعدگی نامنظم

بروز جوش و آکنه در صورت و بدن

عدم باروری

 

آیا تنبلی تخمدان باعث ریزش مو می‌شود؟

برخی از افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، نوعی ریزش مو را تجربه می‌کنند. آلوپسی آندروژنتیک ناشی از تنبلی تخمدان در زنان متفاوت از طاسی با الگوی مردانه است که باعث عقب رفتن خط مو و نازک شدن تاج سر می‌شود.

ریزش مو به اندازه رشد موهای زائد در سندرم تخمدان پلی کیستیک شایع نیست. آندروژن‌های اضافی معمولاً باعث رشد مو در مکان‌هایی مانند صورت، گردن، قفسه سینه و بدن می‌شوند. در افراد PCOS  که دچار ریزش مو شدید هستند سطح آندروژن در بدن آن‌ها بسیار بالا است.

بیشتر بخوانید

ریزش مو ارثی یکی از انواع الگوهای ریزش مو در زنان است که باعث می‌شود خانم‌ها حجم زیادی از موهای خود را از دست بدهند برای اطلاع از این نوع ریزش مو و نحوه جلوگیری از آن به مطلب درمان ریزش مو ارثی در زنان مراجعه نمایید.

درمان ریزش مو PCOS

درمان ریزش موی ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک اغلب برای هر فرد متفاوت است و متناسب با این که ریزش مو چقدر آزاردهنده یا شدید است. یک پزشک متخصص مو ممکن است داروهای خوراکی یا موضعی، مکمل‌ها و موارد دیگر را توصیه کند.

خوشبختانه، در صورت درمان علت زمینه‌ای PCOS که عدم تعادل هورمونی، منشأ آن است، می‌توان ریزش موی PCOS را درمان کرد. چند روش وجود دارد که می‌توان ریزش مو ناشی از تنبلی تخمدان را کاهش داد.

✔ یک رژیم غذایی سالم و متعادل با مقدار زیادی مواد غذایی غنی از مواد مغذی اتخاذ کنید.

✔ به طور منظم ورزش کنید تا گردش خون خود را افزایش دهید و اجازه دهید اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به پوست سر شما برسد و همچنین استرس را کاهش دهید.

✔ احیای فولیکول‌های مو (با یک متخصص تریکولوژیست مشورت کنید).

در ادامه برخی دیگر از روش‌های درمانی که برای ریزش مو ناشی از تنبلی تخمدان کاربرد دارد، توضیح داده شده است.

درمان ریزش مو PCOS با دارو

داروهایی که ممکن است ریزش مو ناشی از تخمدان پلی کیستیک را درمان کنند عبارتند از:

داروهای ضد بارداری: قرص‌های جلوگیری از بارداری یکی از داروهای هورمونی هستند که این داروها با افزایش گلوبولین اتصال دهنده به هورمون جنسی به کاهش تستوسترون کمک می‌کنند. با این حال، قرص‌های ضد بارداری به طور کلی بیشتر به کنترل رشد مو کمک می‌کنند تا ریزش مو.

روگین (ماینوکسیدیل): این داروی موضعی را یک یا دو بار در روز روی پوست سر خود بمالید. روگین به رشد مجدد مو کمک می‌کنند و از ریزش مو در آینده محافظت می‌کنند.

قرص اسپیرونولاکتون: تحقیقات نشان داده است که این داروی خوراکی ریزش مو را به تنهایی یا با درمان‌های دیگر درمان می‌کنند. یک مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۲۰ نشان داد که افراد مبتلا به ریزش موی الگوی زنانه (FPHL) پس از مصرف اسپیرونولاکتون رشد موی قابل توجهی داشتند.

کیست تخمدان و ریزش مو نی نی سایت

ماساژ پوست سر برای جلوگیری از ریزش مو PCOS

یک مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۲۱ نشان داد که ماساژ روزانه مو و پوست سر ممکن است رشد مو را تحریک کند. شرکت‌کنندگان دو بار در روز و به فاصله ۱۲ ساعت ماساژ ۲۰ دقیقه‌ای پوست سر انجام دادند.

نحوه ماساژ دادن پوست سر جهت جلوگیری از ریزش مو تحریک موها جهت رشد مجدد به این صورت است که با استفاده از یک یا دو دست، پوست سر خود را با فاصله حداقل دو سانتی‌متر از هم فشار دهید، نیروی رو به پایین اعمال کنید. قبل از این که روی قسمت دیگری از پوست سر خود حرکت کنید، یک تا دو ثانیه نگه دارید.

درمان ریزش مو تنبلی تخمدان با مکمل‌ها

مکمل‌هایی مانند بیوتین، آهن و روی احتمالاً می‌توانند رشد مو را تحریک کنند اما تحقیقات بیشتری لازم است. پزشک ممکن است یک آزمایش خون تجویز کند تا بررسی نماید آیا سطوح پایینی از هر یک از این مواد مغذی را دارید یا خیر.

سازمان غذا و دارو (FDA) مکمل‌ها را که ممکن است برای شما مناسب باشند یا نباشند، به حداقل می‌سصرساند. اثرات مکمل‌ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به متغیرهایی مانند نوع، دوز، دفعات استفاده و تداخل با داروهای فعلی بستگی دارد. قبل از شروع هر مکملی با پزشک صحبت کنید.

اگر متوجه ریزش موی غیرمنتظره و سایر علائم PCOS شدید به پزشک مراجعه نمایید. سندرم تخمدان پلی کیستیک علاوه بر نازک شدن مو، علائمی مانند:

  • آکنه و سبوم (روغن) اضافی روی پوست
  • لکه‌های تیره و ضخیم پوست
  • رشد موهای زائد بدن
  • ناباروری
  • خونریزی و قاعدگی نامنظم
  • درد لگن
  • افزایش وزن

ممکن است علاوه‌بر متخصص زنان و زایمان یا غدد درون ریز، با یک متخصص پوست صحبت کنید. متخصصین پوست متخصصان ریزش مو هستند که بیشترین تخصص را در درمان این مشکل و کمک به رشد مو خواهند داشت.

ریزش مو تخمدان پلی کیستیک

آیا ریزش مو ناشی از PCOS قابل درمان است؟

امکان تحریک رشد مو با درمان وجود دارد. انتظار برای اثربخشی درمان می‌تواند خسته کننده باشد. به خاطر داشته باشید که در هر درمانی که شما و پزشک انتخاب می کنید، صبر عنصرکلیدی است. ممکن است چندین ماه طول بکشد تا تفاوتی در موهایتان مشاهده شود. هر چه زودتر درمان را شروع کنید، احتمال رشد مجدد موها بیشتر می‌شود.

در نهایت در یک جمع‌بندی کلی از این مطلب می‌توان گفت: PCOS یک اختلال هورمونی است که ممکن است باعث ریزش مو شود. گزینه‌های درمانی مختلفی برای کمک به رشد مجدد وجود دارد، از جمله داروها، ماساژ پوست سر یا مکمل‌ها.

اگر ریزش موی مرتبط با سندرم تخمدان پلی کیستیک دارید بدانید که تنها نیستید و خیلی از افراد در سراسر جهان دچار این مشکل هستند که با مراجعه به پزشک متخصص، می‌توانید مشکل خود را رفع نمایید.