روابط زناشویی و نزدیکی بعد از کاشت ابرو

یکی از مهم‌ترین نیازهای بشر غریزه جنسی می‌باشد و هیچ‌کس به برآوردن این نیاز خرده نمی‌گیرد اما به دلیل حجب و حیای بسیاری از مراجعین کاشت مو و کاشت ابرو از پرسش در این زمینه از متخصص کاشت موی خود امکان و شرایط انجام یا ممنوعیت مقاربت قبل یا بعد از انجام عمل کاشت برای این افراد در هاله‌ای از ابهام می‌باشد. این مقاله درصدد آن است که به جنبه‌های مختلف فعالیت جنسی قبل و پس از انجام کاشت مو و ابرو از منظر علمی پرداخته و ممنوعیات مربوطه را بیان نماید.

 

آیا نزدیکی قبل از کاشت مو و ابرو ممنوع است؟

کاشت مو و ابرو به ‌هرحال در دسته عمل‌های جراحی قرار می‌گیرند و این که روز قبل از عمل استراحت نمایید تا در روز عمل توان جسمانی لازم را داشته باشید و به‌سرعت خسته نشوید مهم‌ترین دلیل این است که گاها می‌شنویم که توصیه می‌گردد روز قبل از عمل از فعالیت جنسی پرهیز نمایید وگرنه نزدیکی قبل از عمل کاشت کوچک‌ترین تاثیری روی نتیجه عمل نخواهد داشت.

نکته‌ای که در اینجا باید بیان گردد این است که برای بعضی از افراد فعالیت جنسی و زناشویی یکی از راه‌های مقابله با استرس و اضطراب‌های زندگی می‌باشد و با توجه به این که عمل کاشت نیز می‌تواند تا حدودی منجر به ایجاد اضطراب پیش از عمل گردد چنانچه فردی برای کاهش اضطراب خود زناشویی را مؤثر می‌داند به شرطی که از حرکات شدید حین سکس که منجر به خستگی و ایجاد بدن درد در روز عمل گردد، بپرهیزد، زناشویی قبل از عمل مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

 

روابط زناشویی و نزدیکی بعد از کاشت مو

چرا اکثر متخصصین کاشت مو با زناشویی بعد از عمل کاشت مخالفند؟

همان‌طور که در مقاله مراقبت‌های بعد از کاشت مو ذکر گردید در طول یک هفته بعد از عمل ریشه موهای کاشت شده سست بوده و در صورت کشیده شدن دست یا بالشت بر روی منطقه کاشت شده امکان خروج موهای کاشت شده و آسیب به نتیجه کاشت وجود خواهد داشت.

همچنین فعالیت جنسی شدید جز فعالیت‌های جسمی سنگین محسوب می‌شود که به دلیل ایجاد تنفس شدید یا حبس نفس و نیز فشارخون مویرگی در ناحیه کاشت امکان بروز خونریزی و خارج شدن گرافت‌های تازه کاشت شده را در پی دارد.

لذا اکثر متخصصین کاشت مو روابط جنسی در هفته اول پس از کاشت مو و کاشت ابرو را ممنوع اعلام می‌کنند. اما برخی از متخصصین دیگر نیز نزدیکی همراه با حرکات ملایم و آرام، به شرطی که ناحیه کاشت شده در تماس با جایی قرار نگیرد را بلامانع می‌دانند.

روش‌های کاهش میل جنسی بعد از عمل کاشت مو

شاید بهترین راه جلوگیری از انجام زناشویی بعد از کاشت مو کمک به کاهش میل جنسی باشد. در ادامه به بیان توصیه‌هایی می‌پردازیم که شاید رعایت آن‌ها بتواند در هفته اول بعد از عمل کاشت به کاهش میل جنسی و به تبع آن عدم نیاز به نزدیکی کمک نماید، عبارتند از:

  • مهم‌ترین راه کاهش میل جنسی‎، دور شدن از محرک‌های جنسی می‌باشد.
  • پرداختن به فعالیت‌های سرگرم کننده مانند بازی‌های فکری، مطالعه یا دیدن فیلم می‌تواند به کنترل میل جنسی کمک نماید.
  • پرهیز از تناول غذاهای چرب و تند و نیز خوراکی‌های محرک یا با طبع گرم مانند سیر و پیاز، خرما و فلفل.
  • پرهیز از پوشیدن لباس‌های چسبان و تنگ.

 

پوزیشن‌های مناسب جهت نزدیکی بعد از کاشت مو

بعد از گذشت یک هفته از زمان عمل کاشت مو می‌توانید به‌راحتی و بدون در نظر گرفتن محدودیت خاصی نزدیکی داشته باشید اما قبل از آن بهتر است از پوزیشن هایی جهت سکس استفاده نمایید که مرد رو قرار بگیرد، چراکه تنها در این وضعیت‌ها امکان تماس ناحیه کاشت شده با رختخواب یا بالشت به حداقل رسیده و به دلیل بالاتر قرار گرفتن سر از بدن از تجمع خون در ناحیه سر اجتناب شده و فشارخون مویرگی در این ناحیه کاهش می‌یابد.

 

حالت‌های مناسب برای روابط زناشویی بعد از کاشت مو

آیا خود ارضایی بعد از کاشت مو مضر است؟

خودارضایی عملی نکوهش شده می‌باشد و به هیچ عنوان توصیه به انجام آن نمی‌گردد اما برخی از مراجعین کاشت مو از تاثیر آن در کوتاه مدت و بلند مدت روی نتایج کاشت مو می‌پرسند.

باید گفت خود ارضایی به‌هیچ‌عنوان از نظر فعالیت جسمانی هم‌رده نزدیکی نبوده لذا هیچ‌گونه از عوارضی که در اثر فعالیت جسمانی بالا در نزدیکی همچون تنفس شدید یا حبس نفس و تجمع خون و فشارخون مویرگی بالا در ناحیه کاشت مشاهده می‌گردد در خود ارضایی دیده نشده و از این لحاظ بسیار ایمن‌تر از زناشویی می‌باشد. همچنین اگر خودارضایی در وضعیتی انجام پذیرد که ناحیه کاشت به‌جایی تماس نداشته باشد احتمال خروج گرافت‌ها در هفته اول پس از عمل نیز به صفر خواهد رسید.

همچنین در طولانی‌مدت نیز خود ارضایی هیچ‌گونه تاثیر منفی بر نتایج کاشت مو نداشته و موجب ریزش موهای کاشت شده نخواهد گردید. اساسا این تصور که سکس یا خودارضایی با افزایش سطح دکتر نواییمون‌های مردانه موجب ریزش موهای فرد می‌گردد از پایه غلط می‌باشد.

 

آیا کاشت مو منجر به عقیم شدن و نازایی می‌شود؟

یکی دیگر از سوالات شایع در بین مراجعین کاشت مو این است که با انجام کاشت مو قدرت مردانگی خود را از دست می‌دهند یا نازا و عقیم می‌گردند؟ نویسنده این مقاله به عنوان یک متخصص کاشت مو شخصاً نمی‌داند که ریشه این پرسش از کجا نشأت می‌گیرد اما باید گفت کاشت مو عمل جراحی در سطح پوست و مو می‌باشد و به هیچ عنوان به ارگان‌های داخلی بدن ارتباط نداشته و اساسا به این صورت است که مویی که در ناحیه بانک مو رشد می‌کند به ناحیه دیگری از پوست منتقل می‌شود و در این بین هیچ موردی از اجزا داخلی بدن تحت‌الشعاع قرار نمی‌گیرد لذا عوارضی مانند عقیم شدن، نازایی، سرطان و سردردهای میگرن در اثر کاشت مو تصوراتی واهی و بی‌پایه از ذهن رویا پرداز برخی افراد بیشتر نیستند.

همیشه در نظر داشته باشید که پزشک امین اسرار بوده و خود به‌عنوان یک انسان از مسائل و دغدغه‌های بیمار آگاه است لذا در زمینه مسائل پزشکی رودربایستی و حجب و حیای بیش از حد را کنار گذاشته و برای حصول بهترین نتایج ممکن تمامی سوالات خود را مطرح نمایید. در کلینیک دکتر نوایی جهت احترام به مراجعین محترم نه تنها مشاوره قبل از عمل توسط شخص پزشک ارائه می‌گردد بلکه همیشه راه‌های ارتباط مستقیم با پزشک معالج پس از عمل چه به‌صورت حضوری و چه به‌صورت غیرحضوری از طریق شبکه‌های اجتماعی برای دریافت پاسخ پرسش‌های شما برقرار است.