تغذیه و کاشت ابرو

ارتباط مستقیم تغذیه و پروسه‌های درمان بر کسی پوشیده نیست تا آنجا که این جمله معروف که “غذا دارو است” را به حکیم ابن‌سینا نسبت می‌دهند، کاشت ابروی طبیعی نیز از پروسه‌های درمان و وابستگی آن‌ها به تغذیه مستثنی نیست.

از شایع‌ترین سوالات مراجعین کاشت ابرو این است که ” قبل از کاشت ابرو چه خوراکی‌هایی ممنوع است؟” یا این که “بعد از کاشت ابرو چه چیزهایی باید بخوریم؟” یا “تغذیه مناسب برای کاشت ابرو چیست؟

در این مقاله به بررسی خوراکی‌ها و تغذیه مناسب قبل، حین و بعد از عمل کاشت ابروی طبیعی می‌پردازیم و خوراکی‌های ممنوع و توصیه شده در هر بازه زمانی را بررسی می‌نماییم.

بعد از کاشت ابرو چی بخوریم

تغذیه مناسب قبل از کاشت ابرو

همانند دیگر عمل‌های جراحی که رعایت یکسری نکات تغذیه‌ای و دارویی قبل از عمل ضروری است در عمل کاشت ابرو نیز باید این نکات رعایت شود تا فرد در حین عمل دچار مشکل نشود.

خوراکی‌های ممنوع قبل از عمل کاشت ابرو

به جز برخی از داروها مانند داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و یا آسپرین که جز داروهای ممنوع قبل از کاشت ابرو هستند بعضی از خوراکی‌ها نیز جز ممنوعات قبل از کاشت ابرو می‌باشند که در ادامه به میزان مدت ممنوعیت هر یک از این موارد قبل از کاشت ابرو می‌پردازیم.

در ابتدا باید گفت: نوشیدن مشروبات الکی یک هفته قبل از کاشت ابرو ممنوع است.

ماهی، میگو و آبزیان خوراکی بهتر است به دلیل رقیق کردن خون روز قبل از عمل استفاده نشوند، همچنین سیر و پیاز خام نیز به دلیل رقیق کردن خون و افزایش احتمال کبودی اطراف چشم بهتر است از روز قبل عمل دیگر استفاده نشوند.

شایان ذکر است سیر و پیاز پخته یا سرخ شده در هنگام پخت غذا هیچ ممنوعیت استفاده‌ای ندارند.

در بخش دستورات لازم قبل از کاشت ابرو می‌توانید لیست کاملی از داروهای ممنوع قبل از کاشت ابرو را مطالعه نمایید.

خوراکی‌های توصیه شده قبل از کاشت ابرو

علی‌القاعده در تمامی عمل‌های جراحی توصیه می‌شود که مواد غذایی خون‌ساز یا حاوی مقادیر بالای آهن از چند روز پیش از عمل استفاده شود، اگر چه خونریزی یا از دست رفتن در کاشت ابرو اصلا قابل توجه نیست اما به‌ هر حال استفاده از این نوع خوراکی‌ها بهتر از استفاده نکردن است.

خوراکی‌هایی مانند؛ گوشت قرمز، جگر و حبوبات در چند روز قبل از عمل می‌تواند با تحریک خون‌سازی در بدن برای شرایط بعد از عمل مفید باشد. همچنین در دو روز قبل از عمل نوشیدن آب و مایعات به میزان حداقل ۸ لیوان در روز به شدت توصیه می‌شود چراکه با هیدره (پر آب) نگه داشتن بدن توان تاب‌آوری و تحمل خستگی فرد را بالا می‌برد.

بهترین تغذیه بعد از کاشت ابرو چیست

تغذیه مناسب حین کاشت ابرو

با توجه به این که عمل کاشت ابرو تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و فرد در حین عمل هوشیاری کامل دارد ممکن است نیاز داشته باشد تا هنگام عمل از غذا یا خوراکی استفاده کند در این صورت فرد باید مواردی که در ادامه توضیح داده‌ایم را رعایت کند.

خوراکی‌های ممنوع حین کاشت ابرو

تمام خوراکی‌های سنگین و با طبع سرد مانند چلوکباب و غذاهای دیر هضم مانند کله و پاچه برای تغذیه صبح عمل یا بین عمل اصلا توصیه نمی‌شود.

خوراکی‌های محرک و موادی که با آزادسازی انرژی مضاعف باعث بی‌قراری یا کاهش تحمل فرد شود چندان مطلوب نیست در این بین می‌توان به نوشابه‌های انرژی‌زا یا نوشیدنی‌های با کافئین بالا اشاره نمود البته اگر فرد قبلا تجربه مثبتی از استفاده از این مواد برای رفع خستگی دارد ممنوعیتی نیست اما اگر قبلا تجربه مصرف و چگونگی واکنش بدن به این مواد را ندارید بهتر است در روز عمل از تجربه این خوراکی‌ها برای اولین بار بپرهیزید.

همچنین از مصرف خوراکی‌های مدر یا مسهل مانند آلو پرهیز نمایید. برخی از افراد با برخی از بوها یا خوراکی‌ها ممکن است حالت تهوع یا ناراحتی داشته باشند که بهتر است در روز عمل از مصرف آن‌ها خودداری نمایند از این دست خوراکی‌ها می‌توان به تخم‌مرغ اشاره نمود.

 

خوراکی‌های توصیه شده حین کاشت ابرو

در زمان عمل کاشت ابروی طبیعی بهترین تغذیه و خوراکی مواد مغذی و کم حجم با طبع گرم می‌باشد، خرما و مغزی‌جات بهترین گزینه‌ها هستند. همچنین حتما در صورت طولانی بودن عمل ناهار میل نمایید، بهترین گزینه برای ناهار غذاهای تهیه شده با گوشت مرغ می‌باشند.

برای افرادی که تجربه افت فشار در زمان انجام امور درمانی را دارند گزینه‌های دیگر می‌تواند انواع نوشیدنی‌های شیرین مانند نوشابه، شکلات و شیرینی باشد.

غذاهای مضر قبل کاشت ابرو

 

تغذیه مناسب بعد از کاشت ابرو

بعد از پایان کاشت طبیعی ابرو، فرد باید نکات دارویی و تغذیه‌ای را که پزشک بر آن‌ها تاکید می‌کند حتما رعایت کند تا دچار یکسری عوارض یا تشدید آن‌ها نشود. در ادامه در مورد خوراکی‌های ممنوع بعد از کاشت ابرو و خوراکی‌های مفید و موثر بعد از عمل کاشت ابرو را توضیح داده‌ایم.

خوراکی‌های ممنوع بعد از کاشت ابرو

بهتر است روز بعد از عمل از مصرف ماهی، میگو و دیگر آبزیان بپرهیزید چرا که با رقیق کردن خون ممکن است کبودی و تورم بعد از عمل را تشدید کند. همچنین سیر و پیاز خام و نپخته هم همین حالت را ایجاد می‌کند که بهتر است تا یک روز بعد از عمل استفاده نشود اما به‌صورت پخته شده یا داخل غذا مشکلی ایجاد نمی‌کند.

همچنین مصرف مشروبات الکلی تا یک ماه بعد از عمل ممنوع است.

داروهای ممنوع بعد از کاشت ابرو در بخش مراقبت‌های لازم بعد از کاشت ابرو قید گردیده است.

خوارکی های مفید بعد از عمل کاشت ابرو

بعد از کاشت ابرو چی بخوریم؟

شب بعد از عمل یک خوراک ساده و سبک مانند سوپ مرغ می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

همچنین شب بعد از عمل بهتر است مایعات کافی استفاده کنید و از خوراکی‌های محرک و خوراکی‌هایی که باعث ایجاد حالت تهوع در شما می‌شود حتی اگر به شدت مقوی هستند، پرهیز کنید.

مصرف آناناس یا قرص آناناس (آناهیل) می‌تواند در بهبود سریع‌تر زخم‌ها و کاهش سریع‌تر ورم و کبودی موثر باشد.

برای تقویت ریشه ابروهای کاشت شده می‌توانید در دو سه ماه اول بعد از کاشت ابرو از جوانه گندم یا سبوس برنج استفاده کنید.

در مقاله داروهای تقویتی بعد از کاشت ابرو می‌توانید داروهای خوراکی که می‌توانند در رشد بهتر موهای ابرو پس از کاشت ابرو موثر باشند را بیابید.

در پایان باید گفت: تغذیه تاثیر چندانی روی نتایج کاشت ابروی طبیعی ندارد اما برای رویت بهترین نتایج ممکن، بهتر است توصیه‌های بالا رعایت شوند اما در صورت عدم توانایی در رعایت تمامی موارد فوق نگرانی برای عدم جواب دهی کاشت ابرو نداشته باشید چرا که تاثیر تکنیک و تیم کاشت ابرو در نتایج بسیار مهم‌تر است.