هدبند بستن پس از کاشت ابرو

دو عامل تعیین‌کننده کیفیت کاشت ابرو، خواب طبیعی ابروها و تراکم نهایی ابروها می‌باشد پس طبیعی است که هر کاری از دست مراجعین و پزشک بر بیایید انجام خواهند داد که این دو فاکتور بهترین حالت ممکن را داشته باشند، از آنجایی که تراکم و خواب کاشت ابرو در حین عمل حاصل کار پزشک و تیم کاشت بوده و پس از آن نیز تابع میزان خون‌رسانی پوست می‌باشد مراجعه‌کننده چندان دخالتی در ایجاد تراکم و خواب ایده‌آل کاشت ابرو ندارد مگر این که دستورات لازم قبل از عمل کاشت ابرو و مراقبت‌های بعد از عمل کاشت ابرو را کاملا رعایت نماید لذا سوال بسیاری از مراجعین کاشت ابرو در اصفهان این است که آیا می‌توان به نوعی و با انجام اقدامات خاصی به خواب بهتر ابروها کمک نمود؟ یکی از سوالات شایع در این زمینه این است که آیا بستن کش یا هدبند روی ابروها پس از کاشت ابرو در ایجاد خواب بهتر ابروها کمک‌کننده است یا خیر؟

برای پاسخ به این سوال در ابتدا باید توضیح داد که خواب طبیعی ابروها چیست و ارتباط آن با تراکم کاشت ابرو چیست؟ در ادامه به توضیح این موارد پرداخته شده است.

 

خواب طبیعی ابرو چیست؟

با توجه به این که خواب و تراکم ابروهای کاشت شده در دو سوی طیف قرار گرفته و با یکدیگر متضاد هستند حفظ تعادل در ایجاد تراکم بالا و هم‌زمان خواب مناسب ابروها بسیار مهم است. هنگام کاشت ابرو هرچه ابروها عمودی‌تر یا اصطلاحا سیخ‌تر کاشته شوند می‌توان گرافت‌ها را به هم نزدیک‌تر کاشت نمود که نتیجه آن ابروهای بسیار متراکم اما با جهت نامناسب و سیخ‌‌سیخ است از طرف دیگر خوابیده بودن زیاد ابروها روی پوست باعث می‌شود تراکم نهایی کاشت ابرو بسیار پایین باشد چرا که مایل بودن ریشه ابروها زیر پوست باعث می‌شود تا برای جلوگیری از برخورد ریشه‌ها زیر پوست (که باعث عدم موفقیت در پیوند گرافت‌ها می‌شود) فاصله بیشتری بین گرافت‌ها حفظ نمود که این فاصله زیاد منجر به کاهش تراکم نتیجه نهایی کاشت ابرو می‌شود لذا حفظ تعادل هم از لحاظ خواب تقریبا مناسب و تراکم تقریبا مناسب کاشت ابروها در ایجاد رضایت مراجعین از کاشت ابرو بسیار مهم می‌باشد این رضایت به قیمت اندکی خواب عمودی‌تر گرافت‌ها تمام خواهد شد پس تلاش مراجعین برای یافتن راهکارهایی پس از کاشت ابرو جهت ایجاد خواب طبیعی‌تر از آنچه که ایجاد شده است امری عادی می‌باشد، یکی از این راهکارها بستن ابروها با کش یا هدبند پس از کاشت ابرو می‌باشد.

بستن ابرو بعد از کاشت ابرو

آیا بستن ابروها پس از کاشت ابرو با کش یا هدبند واقعا در ایجاد خواب طبیعی‌تر ابروها مؤثر است؟

باید گفت: این مورد هنوز به صورت علمی ثابت نشده است و اختلاف نظر بین متخصصین کاشت ابرو در مورد نتایج مثبت این کار بسیار زیاد است اما از آنجا که با رعایت یک سری اصول و قواعد کلی، این کار به نتیجه نهایی کاشت ابرو ضرری نمی‌رساند پس انجام این کار اگر سودی نداشته باشد هم مشکلی ایجاد نخواهد نمود و انجام یا عدم انجام آن به تصمیم شخصی خود مراجعه‌کننده باز می‌گردد. برای درک بهتر این اصول و قواعد در ابتدا بهتر است مکانیسمی که موافقین بستن هدبند برای تأثیر مثبت آن بیان می‌نمایند را بررسی و سپس اصول و قواعد مربوط به این مورد را ذکر نماییم.

هدبند بستن بعد از کاشت ابرو

بررسی مکانیسم تأثیر بستن هدبند یا کش روی ابروهای کاشت شده برای ایجاد خواب مناسب

از زمانی که گرافت در مکان برش ایجاد شده در ناحیه کاشت ابرو قرار می‌گیرد روند بهبود زخم و اصطلاحا ریمدلینگ زخم آغاز می‌گردد، در این روند به‌مرور بافت‌های کلاژنی تولید شده توسط سلول‌های فیبروبلاست پوست شروع به ایجاد پل در دو طرف شکاف ایجاد شده می‌کنند و به مرور و با ایجاد بافت جایگزین زخم بهبود می‌یابد این روند حدود ۶ ماه زمان نیاز دارد، تصور بر این است که اگر در این مدت یک عامل خارجی مانند هدبند یا کش روی ساقه موها فشار وارد کند (مانند آنچه در پروسه ارتودنسی دندان مشاهده می‌شود) به‌مرور ساقه مو به‌عنوان بافت سفت‌تر در درون پوست به‌عنوان بافت نرم‌تر حرکت کرده و در مسیر خواب بهتری قرار می‌گیرد.

بر اساس این تئوری، بستن هدبند یا کش روی ابروهای کاشت شده در عرض چند ماه اول پس از کاشت ابرو کمک می‌نماید که بعدها رشد ابروها در مسیر خوابیده‌تری قرار گیرد.

مزایای بستن ابروها بعد از کاشت ابرو

 

اصول و قواعد بستن کش یا هدبند روی ابروهای کاشت شده پس از کاشت ابرو به چه صورت است؟

برای این که ابروها در اثر بستن کش یا هدبند آسیب نبینند باید موارد زیر رعایت شوند:

اولین مساله این است که حتما برای بستن بی‌خطر هدبند باید حداقل دو هفته تا یک ماه از کاشت ابرو گذشته باشد تا گرافت‌ها در اثر فشار و کشش هدبند آسیب نبینند، همان‌طور که در بخش اطلاعات لازم بعد از عمل این سایت ذکر گردیده است در یک هفته تا ۱۰ روز اول بعد از عمل، کشیده شدن هر چیزی روی ابروها منجر به خروج گرافت‌ها از محل خود شده و نتایج نهایی کاشت ابرو را تحت تأثیر منفی قرار می‌دهد.

لذا مطمئن‌ترین زمان ممکن بعد از کاشت ابرو برای بستن هدبند بعد از دو هفته می‌باشد، همچنین از آنجا که رگ‌های جدید ایجاد شده پس از کاشت ابرو تا یک ماه بسیار ظریف و آسیب‌پذیر است ضربات محکم پس از کاشت ابرو ممکن است منجر به آسیب به کاشت ابرو خواهد شد لذا بهتر است تا قبل از گذشت یک ماه از کاشت ابرو نباید هدبند یا کش محکم و با فشار بالا روی ابروها بسته شود چراکه ممکن است فشار حاصل منجر به تضعیف خون‌رسانی و آسیب به نتایج کاشت ابرو شود اما به نظر می‌رسد بعد از گذشت یک ماه از کاشت ابرو و ترمیم نسبی بافت و خون‌رسانی اطراف گرافت مانعی برای محکم‌تر بستن ابروها نباشد اگرچه به نظر می‌رسد در این مکانیسم تفاوت چشمگیری نباید بین بستن با فشار متوسط یا شدید ابروها وجود داشته باشد.

دومین مسئله این است که مدت بستن ابرو در طول شبانه‌روز هرچه بیشتر باشد احتمالا قدرت اثر مکانیسم حاصل نیز افزایش یافته و نتایج بهتری باید حاصل گردد ولی با توجه به این که ظاهر خوشایندی از بستن ابروها حاصل نمی‌گردد بهتر است ابروها در طول شب و زمان خواب بسته شود تا هم ضمن کم کردن حس ناخوشایند و مزاحمت بستن ابروها برای فرد مدت زمان بسیار طولانی‌تری هم ابروها به‌صورت مداوم بسته باشند.

در پایان باید گفت: نتایج رد کننده یا تصدیق‌کننده خاصی برای فرضیه بستن ابروها بعد از عمل کاشت برای ایجاد خواب بهتر وجود ندارد اما با رعایت دو مورد اول بستن ابروها بعد از گذشت حداقل دو هفته تا یک ماه از عمل و دوم بستن ابروها با شدت ملایم تا متوسط اگر این کار در ایجاد خواب مناسب مؤثر هم نباشد حداقل آسیب‌رسان نخواهد بود.