نحوه خوابیدن بعد از کاشت ابرو

از سوالات شایع بین مراجعین کاشت ابروی طبیعی این است که آیا بعد از کاشت ابرو باید به‌صورت خاصی خوابید؟ آیا نحوه خوابیدن فرد روی ورم بعد از کاشت ابرو تأثیر دارد؟ استراحت و دراز کشیدن بعد از کاشت ابرو برای فرد بهتر است یا پیاده‌روی؟ بهترین نحوه خوابیدن بعد از کاشت ابرو چگونه است؟ در این مقاله به‌صورت کاملا دقیق و علمی نحوه خوابیدن و استراحت بعد از عمل کاشت ابروی طبیعی را بیان و بررسی می‌نماییم.

آیا نحوه خوابیدن روی نتایج کاشت ابرو اثرگذار است؟

این سوال از دو منظر قابل بررسی است اول از نظر تشدید یا بهبود تورم پس از کاشت ابرو و دوم از لحاظ نتایج نهایی کاشت ابرو. برای بررسی نحوه خوابیدن از منظر تورم باید ابتدا دلیل ایجاد تورم پس از کاشت ابرو را بیان و بررسی نماییم:

ورم پس از کاشت ابرو ناشی از دو عامل است اول خود مواد بی‌حسی که در ناحیه ابرو تزریق می‌شود و طبق جاذبه نزول کرده و علاوه بر ناحیه ابرو، پشت پلک را (که درواقع نرم‌ترین یا شل‌ترین پوست کل بدن را دارد) نیز درگیر می‌نماید، دومین عامل التهاب بافت و خونریزی جزئی زیر پوستی است که در اثر انجام کار و پروسیجر کاشت ابرو در ناحیه کاشت ایجاد می‌شود، ناگفته پیداست که افراد با پوست‌های شل مانند افراد مسن و یا افراد با پوست‌های حساس و به‌سرعت کبود شونده باید انتظار تورم و حتی کبودی بیشتری نسبت به افراد عادی را داشته باشند.

حال که دلایل تورم پس از کاشت ابرو در ناحیه اطراف ابرو و چشم را بیان نمودیم متوجه خواهید شد که برعکس کاشت مو که خوابیدن با زاویه ۳۰ تا ۴۵ درجه بعد از کاشت مو می‌تواند در کاهش تورم تاثیر به‌سزایی داشته باشد چندان در کاهش تورم پس از کاشت ابرو نمی‌تواند موثر باشد چراکه در کاشت مو جریان مایعات تزریق‌شده زیر پوست براساس جاذبه نزول کرده و چنانچه با خوابیدن با زاویه و ماساژ پیشانی بعد از کاشت مو به فضای بین پشت چشم و جلوی گوش هدایت نشود لاجرم به اطراف چشم‌ها راه یافته و منجر به تورم‌های شدید اطراف چشم‌ها می‌شود (به مقاله دستورات لازم بعد از کاشت مو مراجعه نمایید)؛ اما در کاشت ابرو با توجه به این که ناحیه ایجاد تورم خود اطراف چشم‌هاست پس با خوابیدن با زاویه یا بدون زاویه نهایتا تورم اطراف چشم‌ها ایجاد خواهد گردید که بسته به میزان سفتی یا شلی پوست این ورم می‌تواند کم یا زیاد باشد اما با رعایت دستورات بعد از کاشت ابرو می‌توان تورم این نواحی را کنترل نمود (به مقاله دستورات لازم بعد از کاشت ابرو مراجعه نمایید).

نحوه خوابیدن بعد از کاشت ابرو

از منظر دوم که تأثیر نحوه خوابیدن روی نتایج نهایی کاشت ابرو است باید گفت: همان‌طور که در بخش مراقبت‌های بعد از عمل کاشت ابرو اشاره گردیده است در یک هفته پس از عمل کاشت ابرو نباید به هیچ عنوان چیزی روی ابروها کشیده شود، رعایت این دستور در زمان بیداری چندان سخت به نظر نمی‌رسد اما در هنگام خواب که فرد اختیاری روی حرکات خود ندارد احتمال کشیده شدن ناحیه کاشت ابرو روی بالشت و همانا خروج گرافت‌های کاشت شده از محل خود وجود دارد، این حالت مخصوصا در افرادی که عادت به خوابیدن به پهلو یا شکم دارند بسیار بیشتر است.

با توجه به مطالب فوق توصیه می‌گردد در افرادی که عادت به خوابیدن به این صورت دارند بهتر است زمان خواب برای این که کمتر احتمال غلت زدن داشته باشند به کمر یا طاق باز خوابیده اما با استفاده از دو بالشت به‌جای یک بالشت زیر سر و ایجاد زاویه احتمال غلتیدن به پهلو را کم کنند و حتی می‌توانند دو بالشت در سمت چپ و راست بدن خود بگذارند تا به نوعی بدن خود را مهار نمایند تا به پهلو و شکم نچرخند.

شایان ذکر است چنانچه فرد احتمال می‌دهد که در زمان خواب ممکن است ناخودآگاه ابروهای خود را بخاراند بهتر است ناخن‌هایش را کوتاه نگاه داشته یا زمان خواب از یک دستکش پارچه‌ای و سبک استفاده نماید همچنین استفاده از قرص هیدروکسی زین یا انواع آنتی‌هیستامین در زمان خواب ضمن ایجاد خواب عمیق‌تر در کاهش حس خارش نیز مؤثر می‌باشد. برای کاهش فشار روی بخیه‌های پشت سر نیز می‌توان از بالشت‌های گردنی مسافرت استفاده نمود با یک حوله لوله شده زیر گردن گذاشت.

طریق خوابیدن و استراحت بعد از کاشت ابرو

 

آیا پیاده‌روی بعد از کاشت ابرو توصیه می‌گردد یا استراحت؟

در ابتدا باید گفت: به هیچ عنوان پیاده‌روی در کاهش ورم بعد از کاشت ابرو تأثیری نخواهد داشت چرا که ورم بعد از کاشت ابرو ناشی از مایعات تزریق شده در ناحیه یا التهاب ناشی از عمل بوده که تا زمانی که بدن به‌صورت خودکار این مایعات را از طریق سیستم لنفاوی جذب ننموده و از طریق ادرار دفع ننماید این ورم ماندگار خواهد بود، پیاده‌روی منجر به تسریع این سیستم نشده و گذشت زمان تنها عامل مؤثر در رفع این تورم خواهد بود.

شایان‌ذکر است برخی از افراد برای ایجاد دفع ادرار بیشتر اقدام به نوشیدن حجم زیادی از آب و مایعات می‌نمایند با تصور این که ادرار بیشتر منجر به تسریع در دفع ورم می‌گردد که این تصور نیز اشتباه است چراکه سیستم ادراری تنها اضافه حجم مایعات وارد شده را دفع می‌نماید و مکانیسمی برای همرفتی یا همراهی تورم حاصل از کاشت ابرو را ندارد.

روش صحیح خوابیدن بعد از عمل کاشت ابرو

همچنین استراحت و بی‌تحرکی نیز در رفع سریع‌تر تورم تأثیری نداشته و منجر به تمرکز بیشتر بدن در دفع ورم نمی‌گردد و تا زمان لازم برای دفع تورم نگذرد ورم رفع نمی‌شود. همان‌طور که در بخش ورزش کردن بعد از کاشت ابرو اشاره کردیم، فعالیت‌های شدید که منجر به حبس نفس یا تنفس سریع می‌گردد نیز در یک هفته اول پس از کاشت ابرو ممنوع می‌باشد چراکه باعث خروج گرافت ها از محل خود می‌گردد اما فعالیت‌های سبک در این زمان ممانعتی ندارد.

در پایان باید گفت: نحوه خوابیدن بعد از کاشت ابرو روی دفع یا رفع سریع‌تر ورم پس از کاشت ابرو تأثیری نداشته ولی با زاویه خوابیدن احتمال چرخیدن به پهلو و کشیده شدن ابروهای تازه کاشت شده روی بالشت و آسیب به نتایج کاشت ابرو را کاهش می‌دهد اما اگر فرد با این نوع از خوابیدن اذیت می‌شود و یا مشکل تنفسی پیدا می‌کند بهتر است راحت بخوابد اما سعی نماید که ابروها روی بالشت کشیده نشود.