بهترین دکتر کاشت مو و ابرو

همیشه برای انجام امور مهم به دنبال فردی هستیم که با بهترین کیفیت ممکن قادر به انجام آن کار باشد، مخصوصا هنگامی که آن کار عمل جراحی باشد که قرار است روی بدن ما انجام شود و مهم‌تر از آن یک عمل زیبایی باشد نه یک عمل جراحی اجباری. باید توجه داشت کاشت مو یک عمل اجباری نمی‌باشد و در اصل هدف از کاشت مو یا کاشت ابروی طبیعی بازگرداندن زیبایی متعادل (تعادلی که با طاس شدن سر و یا ریزش ابرو از بین رفته) به ظاهر فرد است.

 ریزش مو حتی اگر به یک منطقه سر یا ابرو محدود شود به‌عنوان مثال ریزش همراه با بالا رفتن خط موی جلوی سر یا طاسی قله یا فرق سر و ریزش فقط تاج ابرو و یا قسمت‌های بیشتری از سر یا ابرو را درگیر کند، نتیجه هر دو حالت از بین رفتن تعادل زیبایی ظاهر فرد است، پس این حق بیمار است که بعد از این عمل از یک نتیجه بهتر از قبل برخوردار شود، نه یک ظاهر مصنوعی و بدتر از قبل.

به دلیل این که عمل کاشت مو و ابرو یک عمل زیبایی محسوب می‌شود و در ظاهر فرد خیلی تاثیر دارد حق یک بیمار است که بداند برای انتخاب یک دکتر پیوند مو باید چه ملاک‌هایی را در نظر بگیرد که تمام موارد مورد نیاز اعم از ویژگی‌هایی که یک پزشک متخصص در این زمینه باید داشته باشد و اهمیت دانش و تجربه پزشک کاشت مو را به صورت جز به جز مورد بررسی قرار دادیم.

ویژگی‌های بهترین دکتر کاشت مو و ابرو چیست؟

شاید در درجه اول به ذهن برسد که یک متخصص خوب باید از علم به‌روز و تجربه کافی برخوردار باشد. صد در صد لازمه یک متخصص کاشت مو خوب بودن همین است که پزشک علم به‌روز و تجربه زیاد داشته باشد ولی آیا این موارد کافی نیز هست؟

برای پی بردن به این قضیه که آیا پزشک متخصص کاشت مو و ابروی مورد نظر ما به علم روز دسترسی دارد به راحتی می‌توان از عضویت او در انجمن‌های بین‌المللی متخصصین کاشت مو سوال نمود و یا مدارک شرکت کردن او در کارگاه‌ها، همایش‌ها و کنگره‌های تخصصی کاشت مو را جویا شد. با توجه به این که علم کاشت مو علم تازه و نوینی است و هر ساله متدها، روش‌ها و وسایل جدیدی در این باب ارائه می‌گردد، شرکت در به‌روزترین کنگره‌ها اهمیت زیادی می‌یابد.

یکی از معتبرترین انجمن‌ها در این زمینه جامعه بین‌المللی متخصصین کاشت مو یا ISHRS  (International Society of Hair Restoration Surgeons) می‌باشد.

 

دکتر پارسا نوایی عضو انجمن بین‌المللی کاشت مو

تصویر ۱: نمونه‌ای از گواهی عضویت پزشک در انجمن بین‌المللی متخصصین کاشت مو

 

از لحاظ بررسی تجربه پزشک متخصص کاشت مو و ابرو شاید یکی از کلیدی‌ترین راهکارها این است که به تعداد بیماران پزشک مورد نظر توجه نمود و راه‌حل آن این است که از انجام مابقی امور درمانی و زیبایی از پزشک سوال نمود، با توجه به وقت‌گیر بودن پروسه کاشت مو اکثر پزشکان موفق و حاذق در زمینه کاشت مو و ابروی طبیعی صرفا در همین زمینه فعال بوده و به ندرت در زمینه‌های دیگر پزشکی زیبایی کار می‌کنند.

شایان ذکر است که دکتر پارسا نوایی متخصص کاشت مو و ابروی طبیعی و سرپرست بخش کاشت مو کلینیک دکتر نوایی عضو این انجمن بوده و تنها در زمینه کاشت مو و کاشت ابرو فعالیت نموده و در هیچ یک از شاخه‌های دیگر پزشکی فعال نمی‌باشند.

اما این شروط، شرط‌هایی است که یک متخصص خوب کاشت مو و ابرو باید داشته باشد ولی شروط بهترین دکتر کاشت مو و ابرو بودن چیست؟

یکی از اساسی و پایه‌ای‌ترین شروط این است که متخصص کاشت مو و ابرو مستقیما در انجام پروسه عمل دخالت داشته و بخش‌های اساسی و پایه‌ای کاشت مو و ابرو مانند طراحی خط مو، جراحی، بخیه زدن، جهت‌دهی موها و غیره توسط شخص او انجام شود، صرف علم‌آموزی و شرکت در کنگره‌ها و سمینارها و داشتن تعداد زیاد بیمار تا زمانی که کار عملی توسط خود پزشک انجام نشود بی‌فایده است. همانطور که از قدیم گفته‌اند علم بی‌عمل مثل زنبور بی عسل است.

متاسفانه امروزه در کلینیک‌های بازار سیاه یا قاچاق در شهرهایی چون شیراز، اهواز، مشهد و حتی اصفهان شاهد آن هستیم که نه تنها هیچ بخشی از عمل توسط خود پزشک انجام نشده، به دلیل تعداد زیاد انجام عمل در یک روز توسط تکنیسین‌ها، پزشک حتی به زحمت بر روند انجام عمل نظارت داشته که عواقب سختی را برای بیمار در پی خواهد داشت.

یکی دیگر از شروط بهترین متخصص پیوند مو و ابرو بودن این است که جلسات مشاوره قبل از عمل صرفا و حتما توسط خود پزشک انجام شود. در ادامه دو دلیل اساسی که چرا قبل از عمل کاشت باید جلسات مشاوره باید حتما برگزار شود مورد بررسی قرار گرفته‌اند که این دلایل عبارت‌اند از:

۱-  جلسات مشاوره قبل از کاشت مو یا ابرو باید حتما توسط شخص پزشک متخصص کاشت مو انجام شود: ارتباط اولیه بیمار و پزشک در جلسه مشاوره کاشت مو بسیار مهم است چرا که فرد مبتلا به ریزش مو یا ابرویی که به درمان‌های دارویی و غیر جراحی پاسخ نداده است به این خاطر که از تغییری که به خاطر ریزش مو یا ابرو در ظاهرش ایجاد شده ناراضی است در قدم بعدی با یک پزشک متخصص کاشت مو مشورت می‌کند. وظایف پزشک در این جلسه این است که  به تمام خواسته‌ها و نگرانی‌های بیمار گوش می‌دهد و تمام موارد زیر را در نظر بگیرد:

 • سن بیمار، محل ریزش مو یا ابرو، درجه ریزش مو، پیشرفت ریزش مو و سابقه خانوادگی بیمار در ارتباط با ریزش مو و در دسترس بودن ناحیه اهدا کننده مو یا بانک مو.
 • تکنیک‌های جراحی و روش‌هایی که می‌تواند برای رسیدن بیمار به خواسته‌هایش مورد استفاده قرار بگیرد و این که چگونه می‌توان این تکنیک‌ها و روش‌ها را به کاربرد تا به بهترین نتیجه ممکن با توجه به سن بیمار و ویژگی‌های ریزش مو یا ابرو و خواسته‌های بیمار از جمله تعداد جلسات انجام عمل و هزینه آن رسید.

۲- توافق اولیه بین پزشک و بیمار: نتیجه نهایی پیوند مو همیشه باید مطلوب‌ترین نتیجه برای بیمار باشد که بین پزشک و بیمار قبل از انجام عمل به توافق می‌رسد. پزشک و بیمار باید در انتخاب یک تکنیک کاشت مو و یا ابرو و نیز نتایج مورد انتظار آن پس از بحث کامل در موارد زیر به توافق برسند:

 • خواسته‌ها و سطح توقع بیمار از نتیجه عمل
 • توصیه‌های پزشک و نتایج مورد انتظار با توجه به تجربیات پزشک در موارد مشابه
 • نگرانی بیمار در مورد تعداد جلسات مورد نیاز برای پیوند و هزینه کاشت مو و عوارض بالقوه

 

مواردی که در نتیجه نهایی کاشت مو و ابرو باعث نگرانی بیماران شده و باید مدنظر قرار بگیرند:

 

۳- خط موی طبیعی: بازسازی خط مو (Hair line) باید در موقعیتی مناسب در جلوی سرانجام شود و باید نتیجه آن در ظاهر فرد طبیعی و متناسب با سن بیمار و سازگار با موهای اصلی او باشد. متخصص کاشت موی ماهر و با تجربه کسی است که در نظر می‌گیرد خط موی بازسازی شده در تمام طول عمر بیمار باید با چهره وی سازگار باشد. خط مو باید متناسب با سن بیمار در طول عمر او طبیعی باقی بماند.

خط مویی که در سن ۲۸ سالگی بیمار طبیعی به نظر می‌رسد باید زمانی که بیمار ۴۸ ساله می‌شود همچنان طبیعی به نظر برسد. امروزه ظاهر طبیعی یک عبارت کلیدی توصیف‌کننده نتیجه پیوند مو است. نوع موی برداشت شده، جهت‌دهی گرافت و زاویه کاشت مو و ابرو، قطر گرافت‌های کاشته شده در هر ناحیه، تکنیک پیوند موی انتخاب شده همگی باید اطمینان دهند که نتیجه موی کاشته شده به اندازه موی اصلی طبیعی است.

ذکر این نکته ضروری است که امروزه در برخی از کلینیک‌های نامعتبر در سراسر کشور طراحی خط کاشت مو توسط دکتر کاشت مو  انجام نمی‌شود و تکنسین‌ها این کار را انجام می‌دهند که این می‌تواند بر روی نتیجه نهایی عمل تاثیر منفی بگذارد و مطابق با چهره بیمار نباشد. ولی در معتبرترین و بهترین کلینک‌های کاشت مو این کار توسط خود پزشک متخصص کاشت مو و ابرو انجام می‌‌شود.

طراحی خط مو کاشت مو در اصفهان

تصویر : طراحی خط رویش مو در کاشت مو طبیعی

۴- جهت خواب موهای کاشت شده ابرو: جهت رشد موها در کاشت ابرو طبیعی امری بسیار مهم است، این در حالی است که برخی از مراکز کاشت ابرو برای حصول نتایج با تراکم بالاتر موهای ابرو را اندکی عمودی‌تر از حالت طبیعی کاشت می‌نمایند، شاید نتیجه این کار ابروهای متراکم‌تر باشد اما جهت رشد ابروها غیرطبیعی و فاقد خواب طبیعی بوده و اصطلاحا حالت مسواکی یا سیخ سیخ دارند که در دراز مدت باعث خستگی و نارضایتی بیمار از نتیجه کار خواهد شد. کاشت موها در جهت طبیعی شاید اندکی نتیجه را کم ‌پشت‌تر نماید اما خواب طبیعی ابروها رضایت بیمار را در پی خواهد داشت. در ویدئو زیر یک نمونه از جهت رشد موها در کاشت ابرو طبیعی را که با دقت و ظرافت در کلینیک دکتر نوایی انجام شده است، مشاهده خواهید کرد.

 

 

 

۵- عدم باقی ماندن آثار برداشت مو از بانک مو: یکی دیگر از نگرانی‌های بیماران در انجام عمل کاشت مو و ابرو عدم باقی ماندن جای برداشت موها در پشت سر است که در تکنیک FUT یا نواری به‌صورت باقی ماندن رد بخیه در پشت سر و در تکنیک FIT یا FUE به‌صورت کم‌پشتی غیرطبیعی و گسترده در ناحیه بانک موی پشت سر به چشم می‌خورد.

برای پرهیز از این عوارض باید در روش نواری از متدهای جراحی پلاستیک برای برداشت نوار استفاده نمود تا حداقل اثر ممکن باقی بماند، امروزه با پیشرفت این متدها چنانچه پزشک حاذق و با تجربه باشد تقریبا هیچ اثری از برداشت نوار باقی نخواهد ماند، در روش برداشت تار به تار یا FIT هم عدم استفاده از این روش برای برداشت موها به تعداد زیاد و پوشش نواحی گسترده ریزش مو (بیشتر از یک ناحیه از سه ناحیه جلو، رو یا پشت سر) می‌تواند تا حد زیادی از کم‌پشتی ایجاد شده در ناحیه بانک مو بکاهد، امروزه با تلفیق دو روش برداشت نوار و تار به تار تحت عنوان روش ترکیبی بدون کاهش محسوس موهای ناحیه بانک مو می‌توان وسعت‌های گسترده ریزش مو را پوشش داد.

 

۶- عدم ریزش مجدد موهای کاشت شده: ریزش موهای کاشت شده از دیگر نگرانی‌های مراجعین کاشت مو و ابروی طبیعی است که باید گفت با رعایت برداشت موها از ناحیه ایمن بانک مو بیمار به هیچ عنوان ریزش مو و ابروی کاشت شده را تجربه نخواهد نمود مگر این که وقایعی اتفاق بیفتد که باعث ریزش بقیه موها شود که در این صورت ممکن است موهای کاشت شده نیز دچار ریزش شوند.

از این قبیل موارد می‌توان به اثر اضطراب و استرس یا رژیم‌های سخت غذایی بر ریزش موها اشاره نمود. در صورت نگهداری مناسب از موهای ابرو نیز موهای رشد کرده ریزش نخواهند داشت، بدیهی است انجام تاتو، هاشور و غیره یا رنگ کردن مکرر ابروها که باعث ریزش موهای ابرو خواهند شد به موهای کاشت شده هم صدمه خواهند زد.

 

 

اهمیت تجربه و دانش پزشک در کاشت مو و ابرو

باید قبل از عمل برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب برنامه‌ریزی انجام شود که مطابق با انتخاب بیمار و توافق بین بیمار و متخصص کاشت مو باشد. بهترین نتایج زمانی حاصل می‌شود که متخصص کاشت مو در موارد زیر دانش و تجربه کافی داشته باشد:

 • دانش فیزیولوژی و آناتومی فولیکول مو و کاربرد آن در فرایندهای کاشت مو و ابرو، شناخت ویژگی‌های فیزیکی مو (قطر، رنگ، بافت) و چگونگی استفاده از این ویژگی‌ها برای به حداکثر رساندن زیبایی ناحیه کاشت
 • انتخاب روش پیوند متناسب با وسعت ریزش و شرایط بانک موی بیمار برای رسیدن به نتایج مطلوب بیمار
 • برنامه‌ریزی برای مناطق مختلف ناحیه ریزش، جهت انتخاب و کاشت گرافت‌های مناسب از نظر سایز و تعداد تار موی هر گرافت، توانایی حفظ و نگهداری گرافت‌ها در شرایط مناسب برای افزایش عمر گرافت‌ها از هنگام برداشت تا هنگام جاگذاری در ناحیه کاشت مو، آماده‌سازی پوست سر برای جاگذاری گرافت و کاشت گرافت در عمق و زاویه صحیح و پس از آن رشد مو با ظاهری طبیعی.
 • گرافت‌های دارای ۳ یا بیشتر تار مو برای نواحی که تراکم هدف اصلی است، مناسب‌اند، گرافت‌هایی با دو تار مو برای پشت خط رویش مو در کاکل فرونتال و گرافت‌هایی با یک تار مو برای ناحیه بسیار جلو و خط موی بیمار به کار می‌روند
 • برنامه‌ریزی قبل از عمل تعداد جلسات مورد نیاز و تکنیک هر جلسه. تعداد و تکنیک جلسات پیوند موی مورد نیاز برای رسیدن به نتیجه پیش‌بینی‌ شده از یک بیمار به بیمار دیگر و از یک پزشک به پزشک دیگر متفاوت است.

گرافت مو

تصویر۲: گرافت مو

بهترین دکتر کاشت مو و کاشت ابرو در اصفهان

با مطالعه موارد بالا پاسخ به این سوال چندان دشوار نخواهد بود، برای این کار باید چند پزشک و کلینیک را از گزینه‌های مورد بررسی برای انتخاب بهترین متخصص کاشت مو و ابروی طبیعی در شهر اصفهان حذف نمود؛ که عبارتند از:

 • پزشکانی که عضو هیچ یک از انجمن‌های بین المللی کاشت مو نیستند.
 • پزشکانی که در کنگره‌ها و سمینارهای تخصصی کاشت مو شرکت نمی‌کنند یا به ندرت شرکت می‌کنند.
 • پزشکانی که به جز کاشت مو و ابرو در زمینه‌های دیگر پزشکی نیز فعالیت می‌نمایند.
 • پزشکانی که مستقیما در انجام پروسه عمل دخالت نکرده و عمده کار توسط تکنیسین‌ها انجام می‌گردد.
 • و نهایتا پزشکانی که جلسات مشاوره قبل از عمل و دانستن هدف و نظر بیمار از انجام کاشت مو را بی‌اهمیت دانسته و شخصا در این جلسات شرکت نمی‌نمایند.