استفاده از کلاه بعد از کاشت مو

یکی از رایج‌ترین سوالات مراجعین کاشت مو، ابرو و اسکالپ سر این است که آیا بعد از کاشت مو می‌توان از کلاه استفاده نمود؟ برای پاسخ به این سوال باید دید هدف فرد از گذاشتن کلاه بعد کاشت مو چیست؟ در این مقاله به اهداف مختلف از گذاشتن کلاه بعد از کاشت مو و نتایج هر یک از آن‌ها اشاره کرده، مزایا و معایب و عوارض استفاده از کلاه را بیان می‌کنیم و سپس راجع به نحوه صحیح پوشیدن کلاه پس از کاشت مو صحبت می‌نماییم.

 کلاه گذاشتن بعد کاشت مو

دلایل کلاه گذاشتن بعد کاشت مو

افرادی که عمل پیوند مو انجام می‌دهند با توجه به این که موهای آن‌ها به‌طور کامل تراشیده می‌شود تمایل دارند از انواع کلاه استفاده کنند که در ادامه به شش دلیل اصلی کلاه گذاشتن بعد از کاشت مو اشاره شده است.

 

۱- گذاشتن کلاه با هدف مخفی کردن منظره زخم‌های بعد از کاشت مو

شایع‌ترین هدف پوشیدن کلاه پس از کاشت مو، پوشاندن یا مخفی کردن منظره ناحیه کاشت شده تا زمان بهبود زخم‌ها است. اطراف موهای کاشت شده دلمه و لخته خون‌های متعددی تشکیل می‌شوند که تا حدود یک هفته و خشک شدن و ریزش آن‌ها به طول می‌انجامد، در این مدت از دید برخی از افراد این صحنه منزجر کننده بوده و مانع برقراری روابط اجتماعی مناسب در بیرون از منزل می‌گردد.

 

۲- محافظت در برابر نور خورشید

قرار گرفتن در معرض نور آفتاب مستقیم بیش از ۴ ساعت در طول روز تا یک ماه پس از کاشت مو به دلیل ایجاد آفتاب‌سوختگی و التهاب پوستی مانع ایجاد نتایج بهینه کاشت مو می‌گردد. لذا توصیه می‌گردد جهت ممانعت از این اثر در صورتی که مجبور به حضور در محیط‌های باز زیر نور آفتاب هستید حتما از کلاه مناسب استفاده نمایید. در مقاله بهترین فصل کاشت مو در مورد تاثیر آفتاب بر کاشت مو به تفصیل سخن گفته‌ایم.

 

۳-محافظت در مقابل باد و باران

باد و باران چندان منجر به آسیب به کاشت مو نمی‌شوند، مگر این که باد شدید یا باران اسیدی مطرح باشد. در این موارد در وهله اول توصیه می‌گردد چنانچه هنوز یک ماه از عمل شما نگذشته است تا پایدار شدن شرایط جوی از منزل خارج نشوید و چنانچه مجبور به خروج هستید هم از کلاه و هم از چتر استفاده نمایید.

 

۴- محافظت از آلودگی و گرد و غبار

اگر یک هفته از عمل شما گذشته است می‌توان گفت دیگر آلودگی‌های میکروبی و شیمیایی یا گردوغبار قابلیت ایجاد مشکل جدی برای نتایج کاشت موی شما را ندارند لذا استفاده از کلاه با این هدف پس از گذشت یک هفته از عمل بی‌مورد است.

 

۵- محافظت در مقابل ضربه فیزیکی

در طول یک ماه اول پس از کاشت ضربات محکم به سر ممکن است با عدم رشد موها در ناحیه مضروب یا اطراف آن شود پس اگر در محیط کار سر شما در معرض ضربات فیزیکی قرار دارد می‌توانید از کلاه ایمنی یا کلاه کاسکت استفاده نمایید، فقط باید به این نکته توجه نمایید که اگر این کلاه‌ها در تماس مستقیم با پوست سر در ناحیه کاشت قرار می‌گیرند حتما باید یک هفته از عمل گذشته باشد در غیر این صورت امکان خروج گرافت‌ها یا موهای کاشت شده در حین گذاشتن یا برداشتن کلاه وجود دارد.

 

۶- محافظت در برابر سرما

متاسفانه کلاه‌هایی که با این هدف تهیه می‌شوند مانند کلاه‌های پشمی یا کش‌باف کرکی اکثرا به پوست سر می‌چسبند و باعث خروج موهای کاشت شده می‌شوند پس در صورت تمایل به استفاده از این کلاه‌ها باید یک هفته از عمل گذشته باشد تا گرافت‌ها با پوست سر کامل پیوند خورده و یکی شده باشند و به‌راحتی از پوست خارج نشوند.

 

آیا تعریق در اثر گذاشتن کلاه مضر است؟

به‌صورت کلی چنانچه سه روز از عمل گذشته و سر به‌صورت روزانه چند مرتبه طبق دستورات پس از عمل شستشو می‌شود، عرق کردن هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد پس اگر با توجه به موارد فوق مجبور به پوشیدن کلاه هستید از عرق کردن سر نگران نباشید. برای مطالعه بیشتر در مورد دستورات لازم جهت نگهداری‌های بعد از عمل کاشت مو به بخش مراقبت‌های بعد از کاشت مو مراجعه نمایید.

 

از چند روز پس از کاشت مو می‌توان کلاه بر سر گذاشت؟

قبل از اتمام هفته اول پس از کاشت مو باید دقت داشت که تماس مستقیم یا کشیدن شدن اجسام خارجی روی سر منجر به خروج گرافت‌های کاشت شده خواهد شد لذا استفاده از کلاه‌هایی که در تماس مستقیم با پوست سر قرار می‌گیرند مانند کلاه‌های کش‌باف ممنوع می‌باشد، اما در این بازه زمانی می‌توان از کلاه‌هایی که با فاصله از پوست، روی سر قرار می‌گیرند مثل کلاه نقاب‌دار استفاده نمود به شرطی که زمان گذاشتن یا برداشتن، کلاه به موهای کاشت شده تماس پیدا نکرده و منجر به بیرون کشیدن گرافت‌ها نشود.

روش صحیح گذاشتن و برداشتن کلاه بعد از کاشت مو چگونه است؟

بهترین راه برای این کار این است که با استفاده از هر دو دست کلاه را گرفته و موقع گذاشتن کلاه ابتدا نقاب آن را روی پیشانی قرار داده و سپس قسمت عقب کلاه را پایین بکشید و در زمان برداشتن کلاه نیز نقاب آن را با دست نگه داشته، ابتدا قسمت عقبی و سپس ناحیه نقاب را بردارید.

در مورد کلاه شاپو بهتر است کلاه با هر دو دست گرفته شده و به‌صورت عمودی روی سر گذاشته و برداشته شود چرا که گذاشتن و برداشتن کلاه با یک دست احتمال کشیده شدن کلاه روی ناحیه کاشت و خروج گرافت‌ها را افزایش می‌دهد.

نحوه صحیح کلاه گذاشتن بعد کاشت مو

 

آیا پس از اسکالپ میکروپیگمنتیشن می‌توان کلاه استفاده نمود؟

اشعه فرابنفش نور آفتاب در تسریع کم‌رنگ شدن میکرواسکالپ به شدت اثر گذار است لذا به مراجعین اسکالپ سر توصیه می‌شود در حد توان از تماس با نور مستقیم آفتاب پرهیز کنند و در صورت اجبار به حضور ساعات طولانی زیر نور خورشید از کلاه استفاده نمایند پس استفاده از کلاه پس از اسکالپ سر نه تنها ممنوع نبوده بلکه به دلیل ممانعت از تابش مستقیم آفتاب و کم‌رنگ شدن نتایج میکرو اسکالپ، مفید نیز می‌باشد. پس با خیال راحت پس از اسکالپ سر می‌توانید از انواع کلاه استفاده نمایید.

 

آیا در کاشت ابرو نیاز به استفاده از کلاه می باشد؟

در مورد کاشت ابرو باید گفت منظره بعد از کاشت به هیچ عنوان مشمئز کننده نبوده و نیاز به مخفی کردن و پوشیدن ناحیه نمی‌باشد لذا استفاده از کلاه یا نقاب تنها جهت جلوگیری از تماس با نور مستقیم آفتاب بیش از ۴ ساعت در طول روز توصیه می‌گردد.

شایان ذکر است در کاشت مو با توجه به تماس کلاه با ناحیه برداشت بانک موی پشت سر و باز بودن زخم‌ها در سه روز اول و ریسک ایجاد عفونت بهتر است به تمیز بودن کلاه اهمیت داده و در صورت آلوده شدن کلاه از استفاده آن پرهیز نمایید. تهیه یک کلاه جایگزین ذخیره برای اطمینان از تمیز بودن همیشگی کلاه و شستشو به‌صورت روزانه می‌تواند مفید باشد.