خارش بعد از کاشت ابرو

آیا خارش بعد از کاشت ابرو خطرناک است؟ آیا خاراندن ناحیه کاشت ابرو یا برداشت مو مضر است؟ چه موقع نباید ناحیه کاشت را خاراند و چه موقع مشکلی ندارد؟ چه راه‌هایی برای کاهش حس خارش بعد از کاشت ابرو وجود دارد؟ داروهای رفع خارش بعد از کاشت ابرو چیست؟ دلیل خارش پوست بعد از کاشت ابرو چیست؟ آیا خارش ناحیه کاشت بعد از کاشت ابرو نشانه عفونت این ناحیه است؟ در این مقاله به بحث و بررسی پیرامون سؤالات فوق می‌پردازیم.

خارش بعد از کاشت ابرو

دلیل خارش بعد از کاشت ابرو چیست؟

به‌صورت کلی وجود جسم خارجی مخصوصا جسم خارجی متحرک روی پوست باعث ایجاد حس خارش و نیاز به خراشیدن ناحیه موردنظر را ایجاد می‌نماید، شاید از خود بپرسید که فایده این حس چیست؟ در گذشته و حتی حال حاضر می‌دانیم که بسیار از بیماری‌های خطرناک و کشنده مانند طاعون، مالاریا و غیره توسط حشرات ناقل به انسان منتقل می‌شده است پس طبیعی است که ایجاد حس خارش و پاسخ طبیعی به آن یعنی خاراندن ناحیه موردنظر حتی در حفظ جان و سلامت بشر مؤثر بوده و پاسخ طبیعی به حس خارش بعضا حتی به صورت غیر ارادی و خودکار انجام می‌شود.

ایجاد خارش در ناحیه برداشت مو یا کاشت ابرو به دو دلیل عمده بعد از کاشت ابرو به وجود می‌آید که عبارتند از:

  • اولین دلیل ایجاد پوسته یا کراست بافت مرده روی ناحیه کاشت ابرو می‌باشد که بعد از جدا شدن از پوست به مانند یک جسم خارجی تحریک حس خارش را در پی دارد.
  • دلیل دوم افزایش خون‌رسانی ناحیه به واسطه التهاب و تحریک پوست می‌باشد که این اتفاق هم ممکن است در چند روز پس از عمل و به واسطه بروز جراحت اتفاق افتد و هم در چند ماه پس از کاشت ابرو و زمانی که ساقه موها قصد خروج از زیر پوست را دارند و باعث تحریک پوست آن ناحیه می‌شوند.

شایان ذکر است که خارش بدون وجود قرمزی و گرمای آن ناحیه و ترشحات به هیچ عنوان نشانه‌ای از عفونت نبوده و لازم نیست نگران باشید مخصوصا در ناحیه برداشت مو که به دلیل وجود زخم ممکن است تا چند روز ترشحاتی دیده شود و خود نخ بخیه مانند یک جسم خارجی باعث تحریک پوست می‌شود افتراق خارش طبیعی و پاتولوژیک ممکن است برای بیماران امری چالش برانگیز باشد لذا بهتر است بدانید که در مجموع عفونت در کاشت ابرو به شرط مصرف آنتی‌بیوتیک‌های تجویز شده توسط پزشک و رعایت دستورات شستشو بعد از کاشت ابرو و مراقبت‌های بعد از کاشت ابرو امری بسیار نادر می‌باشد.

 

دلیل خارش بعد از کاشت ابرو طبیعی

 

آیا خاراندن نواحی کاشت ابرو یا برداشت مو مضر است؟

در این ارتباط باید گفت که خاراندن ناحیه برداشت مو در هیچ زمانی بعد از عمل مشکلی ندارد اما در هفته اول بعد از عمل کاشت ابروی طبیعی به هیچ عنوان نباید دست یا هر جسم دیگری با ناحیه کاشت ابرو تماس مستقیم یا مالش داشته باشد چراکه پیش از یک هفته خاراندن ناحیه کاشت ابرو به دلیل محکم نبودن گرافت‌های کاشت شده ممکن است با خروج گرافت‌ها و یا آسیب به این ناحیه همراه باشد که بعدا باعث عدم رشد کامل ابروها و نیاز به جلسه ترمیم شود. شایان ذکر است که پس از گذشت یک هفته از زمان عمل لمس یا خاراندن ناحیه کاشت ابرو دیگر مشکلی ایجاد نخواهد نمود و در واقع دست کشیدن و پاک کردن دلمه‌های کاشت ابرو و کراست‌های پوستی ناحیه کاشت لازم می‌باشد.

 

روش‌های کاهش حس خارش ناحیه کاشت ابرو چیست؟

در یک هفته اول که دست کشیدن روی ناحیه کاشت ابرو ممنوع می‌باشد بهترین راه تخفیف حس خارش استفاده از کیسه یخ در اطراف ناحیه کاشت ابرو (بالای ابرو و روی پلک) می‌باشد.

عدم استفاده از خوراکی‌های محرک و افزایش‌دهنده جریان خون مانند سیر و پیاز، ادویه‌های تند و نوشابه‌های انرژی‌زا می‌تواند در کاهش حس خارش نقش داشته باشد.

شایان ذکر است که به دلیل غیر ارادی بودن پاسخ به حس خارش و خاراندن ناحیه بهتر است ناخن‌ها کوتاه نگاه داشته شوند و در هنگام خواب از دستکش استفاده شود تا در صورت خاراندن غیر ارادی ناحیه کمترین آسیب ممکن به ابروها وارد شود.

پس از گذشت یک هفته از انجام عمل و پیوند خوردن گرافت‌های کاشت شده با پوست می‌توان در صورت احساس خارش در ناحیه کاشت ابرو ناحیه را خاراند همچنین می‌توان برای کاهش این حس از چرب کردن ناحیه برداشت مو یا کاشت ابرو با پماد ویتامین آ+د یا روغن نارگیل یا بادام تلخ بهره گرفت.

 

داروهای رفع خارش بعد از کاشت ابرو

 

داروهای رفع خارش ابروها بعد از کاشت ابرو چیست؟

همان‌طور که در بخش داروهای بعد از کاشت ابرو اشاره کردیم در یک هفته اول بعد از کاشت ابرو می‌توان از داروهای ضد خارش خوراکی مانند قرص هیدروکسی‌زین یا سیتریزین و یا انواع دیگر داروهای آنتی‌هیستامین استفاده نمود اما بعد از گذشت یک هفته می‌توان در صورت عدم رفع خارش با این داروها و حس خارش شدید از کورتون موضعی مانند پماد هیدروکورتیزون نیز استفاده نمود این داروها با کاهش التهاب ناحیه خون‌رسانی بیش از حد را تقلیل داده و در رفع حس خارش بسیار مؤثر هستند البته باید در نظر داشت که کورتون طولانی‌مدت به دلیل عوارضی که دارد توصیه نمی‌شود و بهتر است این دارو تحت نظر جراح کاشت ابرو استفاده شود چراکه کورتون ها همیشه آخرین خط درمان می‌باشند.

پس از گذشت چند ماه از کاشت ابرو و شروع رشد موهای کاشت شده ساقه‌ها در تلاش برای خروج از زیر پوست ممکن است باعث تحریک پوست ناحیه و حتی ایجاد جوش‌های زیر پوستی شوند در این حالت اولین و بهترین راه درمان این جوش‌ها می‌باشد چراکه رفع این جوش‌ها و خروج موها از زیر پوست به شدت در کاهش التهاب ناحیه و به تبع آن کاهش احساس خارش در ناحیه مؤثر می‌باشد. در مقاله‌ای تحت عنوان جوش‌های بعد از کاشت ابرو در همین سایت به‌طور مفصل به راه‌های رفع و درمان جوش‌های بعد از کاشت ابرو پرداخته‌ایم.

در پایان باید گفت: خارش ناحیه کاشت ابرو و ناحیه برداشت مو امری طبیعی و ناگزیر می‌باشد و هیچ خطر یا عوارضی برای نتایج کاشت ابرو ایجاد نمی‌نماید، در هفته اول به هیچ عنوان نباید ناحیه کاشت خارانده یا لمس شود اما ناحیه برداشت مو از این حیث مشکلی ندارد و نیز پس از یک هفته می‌توان ناحیه کاشت را نیز لمس کرد و خاراند، برای کاهش حس خارش راه‌حل‌های غیر دارویی و دارویی زیادی وجود دارد اما بهتر است راه‌حل‌های دارویی تحت نظر جراح کاشت ابرو استفاده شود.