شستشو بعد از کاشت مو چگونه است؟

نحوه استحمام و دوش گرفتن بعد از کاشت مو نقش مهمی در مراقبت از گرافت‌های کاشت شده و دریافت بهترین نتیجه از عمل دارد. مراقبت از گرافت‌های مو در ماه‌های ابتدایی عمل بسیار ضروری است و فردی که عمل پیوند مو انجام داده است حتما باید با نحوه اصولی و درست شست‌وشو سر آشنا بشود تا بهترین نتیجه را از کاشت مو خود دریافت کند. با توجه به اهمیت زیاد نحوه شستشوی سر پس از کاشت مو در این مقاله بر آن شدیم تا نحوه شستشوی صحیح سر و نیز ناحیه برداشت مو یا بانک مو را به‌صورت کامل و با جزئیات توضیح دهیم.

روش های شستشو سر بعد از کاشت مو

 

نحوه شستشو پس از عمل کاشت مو

پانسمان سر یک یا دو روز پس از عمل (و حتما توسط تیم کاشت مو) باز می‌شود، پس از باز کردن پانسمان شستشوی ناحیه کاشت مو باید آغاز شود برای این کار ابتدا شامپوی بچه را با آب ولرم مخلوط کرده به صورتی که یک آب کف رقیق که در لمس، انگشتان را لیز می‌کند حاصل شود، سپس از آب کف حاصل برای شستشوی ناحیه کاشت استفاده می‌کنیم.

توجه داشته باشید که قبل از اتمام یک هفته اول گرافت‌های کاشت شده تنها توسط یک لخته خون در محل خود ثابت شده‌اند لذا جریان آب با فشار بالا و مستقیم مثل استفاده از دوش آب ممکن است باعث خارج شدن گرافت‌ها از محل خود و عدم رشد مو در آن ناحیه شوند لذا شستشو باید به‌گونه‌ای باشد که جریان آب با فشار کم و یا به‌صورت غیرمستقیم روی ناحیه کاشت مو استعمال شود، برای این کار می‌توان به دو صورت اقدام نمود:

۱- با استفاده از کاسه یا بطری آب: در این روش باید سر را به جلو خم کرد و محلول آب کف را روی ناحیه فرق سر بریزید به صورتی که آب کف از روی ناحیه کاشت شده عبور نموده ولی به‌صورت جریان مستقیم روی ناحیه کاشت شده نپاشد همچنین می‌توان مانند شستشو در آرایشگاه نیز سر را به عقب خم نمود و آب کف را روی پیشانی ریخت تا به سمت عقب از روی ناحیه کاشت شده عبور نماید و پس از یک مکث ۲ دقیقه‌ای به همین صورت آب تمیز ولرم روی ناحیه ریخته شود تا آب کف شسته شود.

۲- با استفاده از آبپاش: در این روش آب کف را درون آبپاش می‌ریزید و به حالت اسپری به صورتی که تمام ناحیه کاشت شده را در بر بگیرد روی سر اسپری می‌نمایید و پس از ۲ دقیقه به همین صورت آب پاک را اسپری نموده یا به روش فوق از یک کاسه آب برای آب کشی استفاده کنید.

بهتر است در سه روز اول روزانه ۵ مرتبه و هر مرتبه ۵ بار ترتیب شستشو با آب کف و آبکشی با آب ولرم تمیز را در طول روز تکرار نمایید و بعدا هرچه به انتهای هفته اول نزدیک می‌شوید تعداد دفعات شستشو را به ۳ مرتبه در روز و ۳ بار تکرار شستشو با آب کف و آب تمیز تقلیل دهید.

 

شستن موی سر بعد از کاشت مو

 

پس از گذشت یک هفته می‌توان سر را به‌طور مستقیم زیر دوش برد و از شامپو بچه به‌صورت مستقیم برای شستشوی سر استفاده نمود در این حالت می‌توان به آرامی و به‌صورت دورانی روی ناحیه کاشت مو دست کشید تا به مرور و در عرض دو تا سه روز تمامی دلمه‌ها و لخته‌های ناحیه کاشت شده از بین بروند ممکن است در این زمان برخی از ساقه‌های مو به‌صورت صاف یا عصایی شکل ریزش نمایند که جای نگرانی نبوده و ریزش تقریبا تمامی ساقه موهای کاشت شده پس از کاشت مو یک روند کاملا طبیعی می‌باشد. دقت نمایید که در طول یک هفته اول منعی برای دوش گرفتن از گردن به پایین وجود ندارد و تنها ناحیه کاشت شده سر نباید مستقیما زیر دوش برود حتی ناحیه برداشت پشت سر نیز برای شستشو زیر دوش مشکلی ایجاد نخواهد نمود.

پس از یک هفته و از زمانی که زیر دوش روی ناحیه کاشت شده دست کشیدید دیگر نیازی به شستشوی روزانه ۳ مرتبه و هر مرتبه ۳ بار شستشو با آب کف نبوده و تنها یک مرتبه شستشوی سر در طول روز با شامپو کفایت می‌کند. با توجه به حساس بودن پوست سر در یک ماه اول بهتر است به‌صورت یک روز در میان از شامپوی معمولی و شامپوی بچه برای این شستشو استفاده نمایید و پس از گذشت یک ماه از کاشت مو شامپوی بچه را قطع نمایید چرا که قدرت کم شستشوی شامپوی بچه ممکن است منجر به چرب ماندن پوست سر و بروز جوش‌های ناحیه کاشت مو شود. جهت مطالعه در مورد فولیکولیت یا جوش زدن پس از کاشت مو به مقاله مربوطه مراجعه نمایید.

بعد از انجام شستشو به هیچ عنوان قبل از گذشت یک هفته از کاشت مو برای خشک کردن ناحیه کاشت مو از حوله، دستمال و حتی سشوار استفاده ننمایید و فرصت دهید تا ناحیه کاشت خودبه‌خود خشک شود.

شایان ذکر است پس از گذشت یک ماه از کاشت مو، گرافت‌ها کاملا با پوست اطراف پیوند خورده و دیگر تعداد دفعات شستشو یا نحوه شستشو اهمیتی ندارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد روند ریزش و رشد مجدد موهای کاشت شده در بازه‌های زمانی مختلف به بخش مراقبت‌های بعد از عمل کاشت مو مراجعه نمایید.

 

دوش گرفتن بعد از کاشت مو

نحوه شستشوی ناحیه بانک مو پس از عمل کاشت مو

به‌صورت کلی شستشوی ناحیه بانک مو یا ناحیه برداشت مو اهمیت چندانی نداشته و به هر صورت و هر تعداد دفعات و با هر نوع شامپویی امکان شستشوی این ناحیه وجود دارد همچنین در نحوه شستشوی بانک مو بین دو تکنیک برداشت نوار و برداشت تار به تار تفاوت چندانی وجود ندارد و تنها مورد این است که چون در کاشت مو به روش تار به تار یا FIT لخته خون در ناحیه برداشت مانع خونریزی مجدد می‌شود بهتر است در سه روز ابتدایی بعد از عمل شستشوی ناحیه پشت سر با احتیاط و به آرامی صورت پذیرد اما بعد از سه روز با توجه به ترمیم کامل ناحیه می‌توان به‌صورت عادی و محکم‌تر عمل شستشو را انجام داد.

همچنین جهت جلوگیری از خشک شدن پوست ناحیه بخیه در روش نواری بهتر  است در دو هفته اول بعد از عمل از پماد ویتامین آ+د یا یک کرم ترمیم‌کننده زخم روزانه یک مرتبه روی بخیه‌ها استفاده نمود که بعد از گذشت چند ساعت می‌توان باقی‌مانده پماد را شست یا با یک دستمال کاغذی تمیز پاک نمود.

در پایان باید اشاره نمود که جان مایه دستورات شستشوی فوق این است که در یک هفته اول بعد از عمل گرافت‌ها بسیار سست بوده و چون امکان خروج آن‌ها از محل خود وجود دارد باید شستشو به آرامی انجام پذیرد که این محدودیت بعد از گذشت یک هفته مرتفع می‌گردد.