سوالات متداول کاشت مو

کاشت مو به یک راه حل موثر برای افرادی که ریزش مو را تجربه می‌کنند تبدیل شده است. با پیشرفت‌های مداوم در فناوری و بهبود تکنیک های پیوند، افراد بیشتری در حال بررسی این گزینه برای به دست آوردن مجدد موهای خود هستند.

در این راهنمای گسترده، به برخی از مرتبط‌ترین سؤالات متداول کاشت مو می‌پردازیم و اطلاعات لازم را برای تصمیم‌گیری آگاهانه در اختیار شما قرار می‌دهیم.

سوالات متداول کاشت مو

ریزش مو چقدر در بین افراد اتفاق می‌افتد؟

ریزش مو میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می‌دهد، تقریباً ۵۰ درصد از مردان و ۳۰ درصد از زنان در ۵۰ سالگی درجاتی از ریزش مو را تجربه می‌کنند. عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، هورمون‌ها، شرایط پزشکی و شیوه زندگی در ریزش مو نقش دارند.

علل شایع طاسی مردانه و زنانه چیست و آیا عوامل خارجی می‌توانند بر آن تأثیر بگذارند؟

در درجه اول، طاسی با الگوی مردانه و زنانه (آلوپسی آندروژنتیک) ناشی از استعدادهای ژنتیکی و عوامل هورمونی است. با این حال، عوامل خارجی مانند استرس، تغذیه ناکافی و محصولات مراقبت از مو خشن می‌توانند ریزش مو را بدتر کنند. اتخاذ یک سبک زندگی سالم و استفاده از شامپوهای ملایم و بدون سولفات ممکن است به کاهش ریزش مو و ارتقای سلامت کلی پوست سر کمک کند.

آیا من کاندید خوبی برای جراحی کاشت مو هستم؟

کاندیدای ایده آل برای جراحی پیوند مو دارای موهای سالم در طرفین و پشت سر است. این مکان‌ها به عنوان مناطق اهدا کننده برای پیوند استفاده می‌شود. مردان و زنان با طاسی مشخص، موهای نازک و کسانی که ریزش موی محدودی دارند به دلیل آسیب‌های پوست سر یا عمل‌های زیبایی مکرر معمولاً کاندیدهای خوبی برای جراحی ترمیم مو هستند. تیم تخصصی کلینیک پیوند مو دکتر نوایی در مشاوره اولیه به شما در مورد گزینه‌های درمانی توصیه می‌کند.

چه عواملی باعث می‌شود که یک فرد کاندیدای ایده آل برای جراحی کاشت مو باشد؟

یک کاندیدای ایده آل برای جراحی کاشت مو به طور معمول دارای یک ناحیه اهداکننده ثابت و کافی (معمولاً در پشت یا دو طرف پوست سر) است که می‌تواند فولیکول‌های مو را برای کاشت فراهم کند. حفظ انتظارات واقع بینانه در مورد نتایج بسیار مهم است و درک این که ممکن است جلسات متعدد برای رسیدن به پوشش مطلوب لازم باشد. مشاوره با جراح کاشت مو می‌تواند به ارزیابی مناسب شما برای این عمل کمک کند.

کاندیدای ایده آل برای جراحی پیوند مو دارای موهای سالم در کناره ها و پشت سر است، مناطقی که گرافت ها از آن‌ها گرفته می‌شود. اغلب بهتر است زمانی که کاملاً طاس نیستید شروع کنید تا بتوانید از موهای موجود برای استتار مراحل اولیه ترمیم استفاده کنید. افراد زیر ممکن است کاندیدای مناسبی برای کاشت مو باشند:

  • افرادی که دارای طاسی با الگوی مردانه یا زنانه هستند.
  • افراد مبتلا به ریزش مو در اثر جای زخم، آسیب‌های پوست سر یا عمل‌های جراحی زیبایی.
  • افرادی که مایل به ترمیم یا پرپشت شدن ابروها، سبیل‌ها یا ریش هستند.
  • افرادی که قبلاً مراحل ترمیم مو را انجام داده اند.

پرسش و پاسخ کاشت مو

چه کسانی واجد شرایط کاشت مو هستند؟

افرادی که ریزش مو را به دلیل آلوپسی آندروژنتیک، آلوپسی کششی یا ریزش موی ناشی از ضربه یا سوختگی تجربه می‌کنند، کاندیدای بالقوه کاشت مو هستند. افراد مبتلا به ریزش موی منتشر یا افرادی که دارای ناحیه اهداکننده ناکافی هستند ممکن است کاندیدای مناسبی برای کاشت مو نباشند.

آیا پیوند مو درد دارد؟

جراحی پیوند مو با استفاده از بی‌حسی موضعی و آرام‌بخش وریدی انجام می‌شود و فرد در حین عمل هیچ گونه دردی احساس نمی‌کند در صورتی که بیمار هنگام عمل کوچک‌ترین دردی احساس کرد فقط کافی است به پزشک یا تکنسین‌ها اطلاع دهد تا مجدد برای او داروهای بیحسی تزریق شود.

آیا برای کاشت مو محدودیت سنی وجود دارد؟

برای این روش، شکل ریزش تعیین‌کننده‌تر از سن است. اگر پوست با چشم غیر مسلح قابل مشاهده باشد، به این معنی است که تراکم مو در آن ناحیه به زیر ۵۰ درصد تراکم طبیعی رسیده است. کاشت مو عملی ترین درمان در این شرایط برای بیمار است. روی سلامتی خود سرمایه‌گذاری کنید، برای آینده‌ای روشن تر سرمایه‌گذاری کنید.

به طور کلی می‌توان گفت: بازه سنی مناسب برای انجام عمل پیوند مو طبیعی از ۲۵ سالگی تا ۶۰ سالگی است که پزشک علاوه بر سن باید دیگر شرایط شما را بررسی کند و تشخیص دهد که آیا شما کاندید مناسب برای این جراحی هستید یا خیر.

مراحل کاشت مو چیست؟

جراحی ترمیم مو شامل برداشتن نوار کوچکی از پوست سر دارای مو از پشت و دو طرف سر است. این ناحیه اهداکننده حاوی موهایی است که در طول زندگی شما رشد خواهند کرد. ناحیه‌ای که نوار از آن برداشته می‌شود با دقت بسته می‌شود و معمولاً منجر به ایجاد یک خط بسیار ظریف در بین موهای باقی‌مانده می‌شود.

سپس تیم جراحی، نوار برداشت پوست سر دارای مو را برای جایگزینی در مناطق طاسی شما به صورت میکروسکوپی تقسیم می‌کند. بسته به نیازهای خاص و شرایط پوست سر، این گرافت ها ممکن است در اندازه‌های مختلف پردازش شوند. موهای پیوند شده بسیار شبیه موهای معمولی رشد می کنند و تقریبا غیرقابل تشخیص هستند. گروه های فولیکولی حاوی موهای بیشتر برای به دست آوردن تراکم بیشتر در پشت خط مو استفاده می‌شود.

با استفاده از بی‌حسی موضعی و آرام‌بخش، هر گونه ناراحتی در طول عمل را می‌توان از بین برد. برای تکمیل ترمیم، کارکنان ما به دقت بررسی می‌کنند که موهای تازه قرار داده شده شما با هم در جهت‌های خاصی رشد کنند تا خط مویی را تشکیل دهند که تقریباً از آن چیزی که طبیعت به شما داده است غیرقابل تشخیص است، همراه با افزایش تراکم کلی مو.

سوالات متداول در مورد کاشت مو

مدت زمان عمل کاشت مو چقدر است؟

مدت زمان کاشت مو بسته به تعداد گرافت های کاشته شده و روش انتخابی متفاوت است. یک جلسه معمولی می‌تواند بین ۴ تا ۸ ساعت طول بکشد. در برخی موارد ممکن است چندین جلسه برای رسیدن به پوشش مطلوب لازم باشد.

پس از کاشت مو، اگر بیمار بخواهد در محافل حرفه‌ای و اجتماعی، تقریباً به ۷ روز زمان نیاز دارد. اگر این نگرانی‌ها را نداشته باشد، می‌تواند در یک روز فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرد.

چه مدت طول می‌کشد تا موهای جدید رشد کند؟

دلمه‌ها یا پوسته های قرمز پس از عمل در منطقه کاشت قابل مشاهده است. شستن سر خود یک بار در روز این کار را متوقف می‌کند. پوسته‌ها در عرض ۵ تا ۶ روز کاملاً می‌ریزند. علاوه بر این، موهای پیوند شده با پوسته موهای خود را از دست می‌دهند؛ بنابراین بیمار بعد از ۷ تا ۱۵ روز ظاهر قبل از کاشت خود را به دست می‌آورد.

ظاهرش بعد از یک ماه تغییر نمی‌کند. رشد موهای جدید بعد از دو ماه شروع می‌شود. ماه سوم و چهارم زمانی است که بیمار بیشترین تغییر را دارد. گاهی اوقات ۷ تا ۸ ماه طول می‌کشد تا تمام موها در فصول بعدی رشد کنند. پس از کاشت مو، تغذیه فرد و به ویژه سلامت روان برای رشد مو بسیار مهم است.