آیا کاشت ابرو درد دارد؟

شاید به جرأت بتوان گفت شایع‌ترین سوال مراجعین کاشت ابرو این است که “درد کاشت ابرو چقدر است؟” این که “ آیا کاشت ابرو درد زیادی دارد؟” یا “آیا کاشت ابرو دردناک است؟” حتما یکی از سوالات مراجعین کاشت ابرو می‌باشد. در این مقاله سعی شده است که به‌صورت کاملا واقع‌بینانه و صادقانه کاشت ابروی طبیعی را از منظر میزان درد چه در حین انجام کاشت و چه بعد از عمل بررسی نماییم.

مقایسه میزان درد در افراد مختلف به چه صورت است؟

یکی از مهم‌ترین مسائل انجام درمان‌های تهاجمی پزشکی میزان درد حاصل از انجام پروسه می‌باشد به‌طوری که بسیاری از پروسیجرهای پزشکی برای انجام با درد کمتر در طول زمان تغییر داده‌ شده‌اند. اما احساس میزان درد در هر فردی وابسته به بسیاری از فاکتورهاست و به هیچ عنوان نمی‌توان احساس درد را در دو فرد متفاوت باهم توصیف نمود.

همان‌طور که بویایی، شنوایی یا بینایی افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است میزان حس درد نیز از یک فاکتور یکسان در افراد مختلف متفاوت است، اما چون احساس درد یک حس درونی است نمی‌توان آن را با عوامل بیرونی مقایسه نمود. برای احساس درد نیز در قسمت‌های مختلف بدن گیرنده‌های احساس درد داریم از سطح پوست گرفته تا لایه دور استخوان و یا روده‌ها که هر کدام نیز به یک دسته از محرک‌ها واکنش درد را ایجاد می‌نمایند برای مثال گیرنده‌های درد در جدار بافت روده آن‌قدر که به کشش و اتساع حساس هستند به حرارت واکنش نشان نمی‌دهند. پس میزان واکنش رسپتورها یا گیرنده‌های درد به عوامل محرک بسته به میزان اثر آن‌ها متفاوت است همچنین در افراد مختلف نیز میزان واکنش به این اثر متفاوت می‌باشد، پس درد در هر فردی تنها با تجربه قبلی خود او از درد قابل قیاس است برای این کار از یک درجه‌بندی درد به‌صورت کیفی از شماره ۱ تا ۱۰ استفاده می‌شود که هرچه شماره کمتر باشد یعنی فرد درد کمتری را احساس می‌نماید و شماره ۱۰ نمایانگر بیشترین دردی است که فرد در زندگی خود تجربه نموده است، این درجه‌بندی در حین انجام عمل به پزشک کمک می‌نماید که احساس فرد از درد را در ذهن خود مجسم نماید و بتواند به‌موقع از انواع مانورهای کاهش درد چه از لحاظ تزریق بی‌حسی بیشتر و چه از لحاظ توقف و استراحت دادن به بیمار در حین کار استفاده نماید.

درد بعد از کاشت ابرو چقدر است

درد کاشت ابرو در حین انجام عمل

انجام عمل کاشت ابرو به هیچ عنوان نیاز به بیهوشی نداشته و با توجه به عوارضی که بیهوشی برای فرد می‌تواند در پی داشته باشد در هیچ کجای دنیا انجام بیهوشی برای کاشت ابرو انجام نمی‌پذیرد. کاشت ابرو تنها توسط بی‌حسی موضعی با استفاده از داروی بسیار رایج لیدوکایین انجام می‌پذیرد، از آنجا که لیدوکایین مخصوصا در حجم‌های پایین استفاده مانند آنچه در کاشت ابرو استفاده می‌شود نه تنها عوارض خطرناک نداشته بلکه حتی فاقد هرگونه عارضه خفیف نیز می‌باشد در سرتاسر دنیا استفاده از این نوع از بی‌حسی برای کاشت ابرو کاربرد دارد.

در حین کاشت ابرو و در اولین مرحله کار بی‌حسی از طریق سرنگ‌های بسیار ظریف انسولین در ناحیه تزریق می‌شود که ممکن است درد بسیار جزئی به همراه داشته باشد، شایان‌ذکر است که این نوع از سرنگ ظریف‌ترین سوزن ممکن را داشته که باعث می‌شود تجربه درد فرد بسیار کم و به طرز غیرقابل باوری کمتر از انتظار فرد باشد، پس از اعمال بی‌حسی و چک کردن بی‌حس شدن ناحیه توسط پزشک، عمل شروع می‌شود که چون پوست به‌صورت کامل و سریع بی‌حس شده است دیگر فرد هیچ‌گونه دردی را حس نمی‌نمایند شایان‌ذکر است که بی‌حسی تنها گیرنده‌های درد را بلوک می‌نماید لذا ممکن است فرد به دلیل بلوک نشدن دیگر گیرنده‌ها حس فشار یا کشش احساس نماید ولی پروسه در این مرحله کاملا بدون درد است.

باید به این نکته نیز اشاره نمود که با توجه به نیمه‌عمر لیدوکایین ممکن است با گذشت زمان و در حین عمل کاشت ابرو با بازگشت حس درد در ناحیه کار نیاز باشد که پس از چند ساعت مجددا ناحیه با استفاده از لیدوکایین، بی‌حسی تجدید شود که البته بسیاری از افراد نیز نیاز به تجدید بی‌حسی در طول عمل پیدا نمی‌کنند.

کاشت ابرو درد دارد

درد کاشت ابرو پس از انجام عمل

بدیهی است که پس از جذب کامل ماده بی‌حسی توسط بدن به دلیل ایجاد زخم در حین عمل فرد ممکن است درجاتی از درد بعد از عمل را تجربه نماید این درد بیشتر در ناحیه پشت سر و محل برداشت موها احساس می‌شود، میزان این درد نیز در افراد مختلف بسیار متفاوت است، یکی از فاکتورهای اثرگذار بر احساس درد بعد از عمل میزان زخم است، واضح است که در افرادی که حجم ابروی بسیار بیشتری کار شده است و یا بانک موی ضعیفی داشته‌اند به دلیل نیاز به بانک مو بیشتر حجم بیشتری از مو از پشت سر برداشت شده است لذا در افراد با حجم کار بیشتر ممکن است احساس درد بعد از عمل بیشتری نیز احساس شود، اما در افراد با میزان مشابه حجم کار مجددا میزان احساس درد بعد از عمل به تحمل فرد و فاکتورهای فیزیولوژیک دیگر باز می‌گردد، حتی بسیاری از افراد بعد از عمل کاشت ابرو درد خاصی را احساس نمی‌نمایند، در صورت احساس درد اصولا در افرادی که سابقه مصرف سیگار، قلیان و دخانیات ندارند (به دلیل عدم مقاوم شدن بدن به داروهای ضد درد) به‌راحتی و تنها با مصرف داروهای ضد درد غیراستروئیدی مانند استامینوفن یا استامینوفن کدئین درد کنترل می‌شود، اما افرادی که از دخانیات استفاده می‌نمایند ممکن است برای کنترل درد به داروهای قوی‌تری مانند شیاف دیکلوفناک نیاز داشته باشند. شایان ذکر است که درد بعد از عمل کاشت بسیار محدود بوده و تنها شب اول پس از عمل ممکن است کمی آزاردهنده باشد و پس از آن بسیار کمتر احساس خواهد شد.

در پایان باید گفت: به نظر می‌رسد حتی اگر کاشت ابرو پروسه‌ای باشد که با میزان کمی از درد همراه باشد بسیار بهتر از مواردی مانند تاتو یا هاشور ابرو که آن‌ها نیز همراه با درد می‌باشند است چرا که این موارد باید به کرات و مرتبا انجام و تجدید شوند که خب همیشه همراه درد می‌باشد ولی کاشت ابرو در اکثر قریب به اتفاق موارد تنها با یک‌بار انجام نتایج بسیار رضایت‌بخش و حتی بسیار زیباتر و طبیعی‌تر از تاتو و هاشور یا میکروبلدینگ ابرو را به همراه خواهد داشت.